Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wisseling Kamerleden geen probleem, bezweert enquêtecommissie

Wisseling Kamerleden geen probleem, bezweert enquêtecommissie

DEN HAAG (ANP) - Dat een deel van de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar het fraudebeleid van de overheid straks uit de Tweede Kamer vertrekt, mogelijk nog voordat zij haar rapport heeft gepubliceerd, vormt volgens voorzitter Salima Belhaj geen groot probleem. "Kwaliteit is geen discussie", aldus Belhaj, die overigens ook zelf mogelijk de Tweede Kamer verlaat. Er komt hoe dan ook een rapport.

BIJ1-politica Sylvana Simons en DENK-fractievoorzitter Farid Azarkan zijn lid van de enquêtecommissie, en hebben allebei aangegeven na de verkiezingen niet meer terug te keren. Of andere Kamerleden straks weer op de lijst staan én daarmee een zetel bemachtigen, hangt van de verkiezingen op 22 november af. Salima Belhaj vertrekt in het voorjaar als zij Europees lijsttrekker van haar partij D66 wordt, en mogelijk eerder als zij niet opnieuw op de lijst D66 staat voor de Tweede Kamerverkiezingen.

Het is een moeilijke situatie, erkende Belhaj, maar de commissie kent leden van veel partijen (VVD, CDA, D66, SP, GroenLinks, PvdD, DENK en BIJ1) en is "zeer gemotiveerd". De voorzitter hintte er dan ook op dat niet in het voorjaar, maar misschien al later dit jaar de publicatie van het rapport kan worden verwacht. Mogelijk is dat wel na de verkiezingen, maar voordat de nieuwe Tweede Kamer wordt beëdigd (begin november). Maar met zekerheid kan ze dat nog niet zeggen.

Volgens Belhaj zal het gros van het werk sowieso al zijn verzet tegen die tijd. Ook al voor de aanvang van de openbare verhoren volgende week, heeft de commissie veel onderzoek gedaan. In februari 2022 begon de enquêtecommissie al met het vorderen van documenten. Ze vroeg al 700.000 stukken op van verschillende organisaties. Daarnaast zijn al 117 besloten voorgesprekken gevoerd.

Meer uit Politiek

Koolmees: Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.

2 uur geleden
Klaver: verstandig dat D66 en CDA voortouw nemen in formatie

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver noemt het advies van verkenner Wouter Koolmees om CDA en D66 het voortouw te laten nemen "verstandig". De fractieleider van GroenLinks-PvdA "vertrouwt erop dat het Jetten en Bontenbal lukt inhoudelijk een goede stap vooruit te zetten". Dat schrijft hij op X na het verschijnen van het verslag van de D66-verkenner.

3 uur geleden
Yeşilgöz wil geen 'tijdrovende tussenstappen' in formatie

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz "waakt voor tijdrovende tussenstappen" in de formatie, schrijft ze op X naar aanleiding van het verslag van verkenner Wouter Koolmees. Ze licht niet toe wat ze daarmee precies bedoelt. Koolmees heeft aanbevolen dat D66 en CDA drie weken met elkaar gaan onderhandelen over een eerste aanzet van een coalitieakkoord. De VVD had daar graag bij aangesloten, schrijft de verkenner in zijn verslag.

3 uur geleden
Bontenbal 'popelt' om met D66 te onderhandelen over de inhoud

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal staat naar eigen zeggen te "popelen" om met D66 "naar de inhoud te gaan". De reden waarom verkenner Wouter Koolmees (D66) aanbeveelt dat alleen deze twee partijen beginnen met onderhandelen voor een aanzet van een coalitieakkoord kan de christendemocraat "goed volgen".

4 uur geleden
Jetten ziet risico in opstellen 'positieve agenda' met CDA

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat graag met het CDA aan de slag om te kijken "welke stappen we kunnen zetten" om een positieve agenda te maken. Maar hij ziet wel dat er "een risico" is in deze opzet, omdat niet duidelijk is of de voorstellen op een meerderheid kunnen gaan rekenen. Dat zei Jetten nadat D66-verkenner Wouter Koolmees dinsdagavond zijn advies had gepresenteerd.

4 uur geleden
Advies Koolmees: laat D66 en CDA beginnen met onderhandelen

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees adviseert dat D66 en CDA drie weken gaan onderhandelen over een "positieve agenda". Daarna kunnen andere partijen een inschatting maken of zij voldoende aanknopingspunten zien om met deze twee partijen verder te praten over een mogelijke coalitie. De verkenner zei dinsdagavond bij de presentatie van zijn verslag dat hij blij is dat D66 en CDA hebben aangegeven bereid te zijn deze gesprekken aan te gaan.

5 uur geleden
D66 lijkt voorlopig alleen met CDA te gaan onderhandelen

DEN HAAG (ANP) - De kabinetsformatie gaat waarschijnlijk voorlopig verder met alleen D66 en CDA aan tafel. De twee partijen moeten de komende drie weken samen proberen verder te komen met een aantal belangrijke onderwerpen. Welke andere partijen daar uiteindelijk bij aansluiten om tot de gewenste meerderheidscoalitie te komen, komt later pas aan de orde.

6 uur geleden