Wisselende koersuitslagen op Wall Street na grillige beursmaand
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten maandag bij opening wisselende koersuitslagen zien. Beleggers op Wall Street bleven voorzichtig op de laatste dag van de grillige beursmaand januari. De rentevrees hield de Amerikaanse markten deze maand flink in de greep nadat de Federal Reserve liet weten de rente mogelijk al in maart te gaan verhogen om de hard oplopende inflatie aan te pakken. Hogere rentetarieven zijn doorgaans slecht nieuws voor aandelenbeleggingen.
Beurshandelaren rekenden al op drie of vier renteverhogingen van de Fed dit jaar, maar na de beleidsvergadering in januari houden steeds meer beleggers rekening met vijf verhogingen. Daarmee zou het Amerikaanse beleid flink afwijken van dat in Europa waar de rente vermoedelijk nog heel dit jaar extreem laag blijft.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,6 procent lager op 34.528 punten en koerst af op een maandverlies van dik 4 procent. De brede S&P 500 zakte 0,2 procent tot 4424 punten. De index van de vijfhonderd grootste Amerikaanse bedrijven stevent met een min van 7 procent af op de slechtste beursmaand sinds maart 2020. De Nasdaq won 0,3 procent tot 13.825 punten. De techgraadmeter koerst af op een verlies van zo'n 12 procent in januari.
Spotify
Citrix Systems verloor 3,7 procent. Elliott Investment Management en Vista Equity Partners nemen de softwaremaker over voor 13 miljard dollar. De investeerders betalen 104 dollar per aandeel. Dat is minder dan de slotkoers van afgelopen vrijdag. Het aandeel Citrix is echter flink gestegen sinds de geruchten over een mogelijke overnamedeal begin december de kop op staken.
Spotify won 5,7 procent. De streamingdienst zag de marktwaarde vorige week met ruim 2 miljard dollar dalen na de protestactie van de Canadese zanger Neil Young. Young haalde zijn muziek van de dienst vanwege een podcast van comedian Joe Rogan, die exclusief via Spotify te beluisteren is. Volgens Young en andere critici zou Rogan desinformatie over het coronavirus verspreiden. Spotify heeft aangekondigd er met een speciale commissie op te gaan letten dat er geen desinformatie wordt verspreid.
Beyond Meat dikte 6,5 procent aan. Analisten van Barclays schroefden hun aanbeveling voor de producent van veganistische vleesvervangers op. Videostreamingdienst Netflix profiteerde van een adviesverhoging door Citigroup en steeg 5,7 procent in waarde.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.
1 uur geledenCHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
7 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
19 uur geleden