Winterweer leidt tot ruim 6000 operaties voor botbreuken
LEERSUM (ANP) - Het winterse weer en het schaatsplezier in februari hebben geleid tot ruim 6000 operaties voor botbreuken. Dat blijkt uit een inventarisatie van de Nederlandse Vereniging voor Traumachirurgie (NVT) bij 23 "representatieve ziekenhuizen".
In de week van 7 tot en met 14 februari was Nederland in de greep van het winterweer. Het begon met sneeuw en vorst en eindigde in een weekend waarin volop werd geschaatst, onder meer ook op natuurijs.
Door gladheid op de stoep en op straat en door valpartijen op het ijs kwam er wel een stortvloed aan ongevallen binnen bij de ziekenhuizen. Op 15 februari deed de NVT al melding van veel spoedoperaties en tijdelijke behandelingen met een gipsverband. Maar veel patiënten hadden ook daarna nog een operatie nodig.
Complexe breuken
Uit de inventarisatie komt naar voren dat in de drie weken na de ijsweek er gemiddeld 88 botbreuken per ziekenhuis geopereerd zijn. Vertaald naar alle ziekenhuizen in Nederland komt dit neer op ruim 6000 operaties als gevolg van gladheid. Dat is twee tot drie keer meer dan normaal gesproken in die periode.
De geopereerde botbreuken betroffen vooral polsbreuken, heupbreuken en onderbeenbreuken. "Het viel op dat het vaak complexe breuken betrof, waarschijnlijk door de hoge snelheid waarmee schaatsers op het ijs ten val gekomen zijn. Enkele ziekenhuizen maakten zelfs melding van ernstige buikletsels."
Letsel voorkomen
De NVT zegt dat iedereen op de juiste wijze behandeld kon worden, ondanks beperkingen door de coronacrisis. "Daarbij zijn we enorm geholpen door de inzet en flexibiliteit van orthopedisch chirurgen, gipsverbandmeesters, spoedeisendehulp-artsen en -verpleegkundigen en ziekenhuismedewerkers."
De vereniging zegt te bekijken of ziekenhuizen in de toekomst beter kunnen inspelen op winters weer. "Voor schaatsers geldt dat door goede voorbereiding en preventie in komende gladde winters veel letsel voorkomen kan worden. Hierbij kan gedacht worden aan schaatstraining op een ijsbaan en schaatsen met polsbeschermers of een helm."
Meer uit Binnenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
12 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
14 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
22 uur geleden