Winterspelen voorbij, Beijing geeft organisatie over aan Milaan
BEIJING (ANP) - De Winterspelen van Beijing zijn voorbij. De olympische vlam in het Vogelnest-stadion werd zondag even na 14.30 uur Nederlandse tijd gedoofd.
Thomas Bach keek terug op een geslaagd evenement, dat zestien dagen eerder in hetzelfde stadion van start ging, vanwege het coronavirus onder strenge veiligheidsmaatregelen. "Grote dank aan onze Chinese vrienden", zei de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). "De organisatie was buitengewoon, de stadions en het olympisch dorp zagen er perfect uit. Met de voortreffelijke Winterspelen van 2022 verwelkomen we China als wintersportland." Bach leek zich ook te richten tot de wereldleiders: "De verenigende kracht van de Spelen is groter dan de krachten die ons verdelen."
De Duitser, die opriep het coronavaccin voor iedereen over de hele wereld beschikbaar te stellen, droeg de olympische vlag over aan de burgemeesters van Milaan en Cortina d'Ampezzo, waar in 2026 de 25e editie van de Winterspelen plaatsvinden. Na het Italiaanse volkslied werd een promotiefilmpje afgespeeld.
Hoogtepunten
In de vrij bondige slotceremonie kregen eerder onder meer de winnaars van de laatste wedstrijden bij het langlaufen hun medailles uitgereikt. In totaal stonden deze Spelen 109 medaille-onderdelen op het programma (tegenover 102 bij de vorige Winterspelen), Nederland won er daarvan acht.
De aanwezigen in het Vogelnest-stadion, waar in 2008 ook de openings- en sluitingsceremonie van de Zomerspelen plaatsvonden, zagen in aanloop naar het doven van de vlam een show met de nodige lichteffecten. Ook werden de hoogtepunten getoond van de voorbije twee weken, waarbij onder meer de Nederlandse winnende vrouwenaflossingsploeg bij het shorttrack voorbij kwam.
Irene Schouten
Bij het begin van de ceremonie droeg Irene Schouten de Nederlandse vlag het stadion in. De langebaanschaatsster won in Beijing goud op de 3000 meter, 5000 meter en op de massastart. "Het ging goed hoor, ik deed gewoon degene voor me na", zei ze tegen de NOS. "Het was leuk en bijzonder om mee te maken. Je mocht een tijdje met de vlag zwaaien en daarna naar de groep toe."
De ceremonie eindigde met een grote en indrukwekkende vuurwerkshow. 'One world, one family', was te lezen in de lucht.
Beijing is de eerste stad ter wereld waar zowel de Zomerspelen als Winterspelen zijn georganiseerd.
Meer uit Sport
LA CORUÑA (ANP) - Springruiter Willem Greve heeft zondag in het Noord-Spaanse La Coruña zijn tweede wereldbekerwedstrijd op rij gewonnen. Met de tienjarige merrie Pretty Woman van 't Paradijs N.O.P. bleef de ruiter uit Markelo foutloos in de barrage. Hij hield de Noorse Oda Charlotte Lynvaer (Carabella vd Neyen Z) en de Fransman Simon Delestre (Golden Boy DK) achter zich.
18 uur geledenLUBLIN (ANP) - De Nederlandse zwemsters hebben de Europese titelstrijd kortebaan in het Poolse Lublin afgesloten met een gouden medaille op de 4x50 meter wisselslag. Marrit Steenbergen, Tessa Giele, Maaike de Waard en Valerie van Roon hielden de teams van Zweden en Italië achter zich.
18 uur geledenABU DHABI (ANP) - Lando Norris is vooral blij dat hij zijn eerste wereldtitel in de Formule 1 op "zijn" manier heeft gewonnen. "Door een eerlijke coureur te zijn", zei de 26-jarige kampioen van McLaren. "Ik heb het gevoel dat ik heb gewonnen op de manier waarop ik het wilde winnen, en dat was niet door iemand te zijn die ik niet ben, door te proberen agressief te zijn", zei hij in een persconferentie na de Grote Prijs van Abu Dhabi. Norris verloor de race van een ijzersterke Max Verstappen, maar verdiende met de derde plaats net genoeg punten om de Nederlander van Red Bull in het kampioenschap voor te blijven.
20 uur geledenLUBLIN (ANP) - Zwemster Maaike de Waard heeft bij de Europese kampioenschappen kortebaan in het Poolse Lublin het brons gepakt op de 50 meter rugslag. De winst was voor de Italiaanse Sara Cox, die in 25,49 seconden een Europees record zwom. De Française Analia Pigrée werd tweede in 25,96. De Waard kwam tot een tijd van 25,97. Tessa Giele (26,19) eindigde als vijfde.
20 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Marijke Groenewoud heeft na mindere prestaties in de wereldbekers in Noord-Amerika vertrouwen geput uit haar zege op de massastart in Heerenveen. "Voor mezelf is dat hartstikke lekker", zei ze na haar zege in de sprint. "Vorig jaar ging het supergoed, nu was het in de eerdere twee wedstrijden nog niet goed en liet ik me een beetje insluiten. Nu gebeurde dat niet."
21 uur geledenARNHEM (ANP) - Schaatser Jenning de Boo, baanwielrenner Harrie Lavreysen en wielrenner Mathieu van der Poel zijn genomineerd voor de titel Sportman van het Jaar. Dat heeft sportkoepel NOC*NSF zondag bekendgemaakt.
21 uur geledenABU DHABI (ANP) - Max Verstappen kon dit jaar net niet zijn vijfde wereldtitel in de Formule 1 winnen, maar sprak toch van zijn beste seizoen ooit. Hij benoemde de ongekende comeback in de tweede helft van het seizoen. "Ik vind dat dit mijn beste seizoen is geweest. Zeker de laatste acht, negen races van dit jaar waren geweldig", vertelde hij in de persconferentie na zijn overwinning in de Grote Prijs van Abu Dhabi. "De auto was goed, de sfeer bij het team van Red Bull was geweldig. Er was positiviteit, geloof en vertrouwen en dat wil je hebben als we straks het nieuwe jaar ingaan."
22 uur geleden