Winstwaarschuwing Duits chemieconcern BASF door zwakkere vraag
LUDWIGSHAFEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het Duitse BASF, 's werelds grootste chemieconcern, verlaagt de winstverwachting voor dit jaar. Het bedrijf kampt met een zwakkere vraag naar chemicaliën door de economische onzekerheid vanwege de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Ook heeft BASF te maken met een zwakkere vraag naar chemicaliën in China.
BASF verwacht nu voor dit jaar een bedrijfsresultaat tussen de 7,3 miljard tot 7,7 miljard euro. Dat was eerder nog 8 miljard tot 8,4 miljard euro. Daarmee zou de winst voor onder meer belastingen en buitengewone posten lager uitvallen dan vorig jaar. Toen werd een bedrijfsresultaat behaald van 7,9 miljard euro.
Het in Ludwigshafen gevestigde bedrijf zag de omzet in het tweede kwartaal dalen, ook door prijsdruk. Het concern is gevoelig voor de Amerikaanse importheffingen omdat meer dan een kwart van de omzet in Noord-Amerika wordt geboekt. Daarnaast kampt BASF, net als andere Duitse industriebedrijven, met hoge energiekosten.
Banen
BASF had eerder al gewaarschuwd dat de onzekerheid over de heffingen van Trump kan leiden tot een zwakkere vraag naar chemicaliën die worden gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en voor consumentenproducten. Duitsland is een belangrijke exporteur van chemische producten naar de VS.
Om kosten te verlagen is het aan de Duitse DAX-index genoteerde bedrijf bezig met een omvangrijk bezuinigingsprogramma, waarbij onderdelen worden afgestoten, kleinere productielocaties worden gesloten en ook veel banen worden geschrapt. BASF boekte vorig jaar een omzet van 65,3 miljard euro. Dat was lager dan de 68,9 miljard euro in 2023. Dat kwam vooral door lagere verkoopprijzen door concurrentiedruk.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nike ging vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York. De sportkledingfabrikant presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, maar zag de verkopen in China voor het zesde kwartaal op rij dalen. Het bedrijf ondervindt ook de gevolgen van de hogere handelstarieven van president Donald Trump, die de marges negatief beïnvloeden. De winst viel daardoor een derde terug ten opzichte van een jaar eerder.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Shein krijgt in Frankrijk een boete van 10.000 euro voor iedere keer dat de Chinese webwinkel nog een sekspop verkoopt zonder een leeftijdscheck te hebben gedaan. Dat is de uitkomst van een rechtszaak in Parijs. De Franse regering had zo'n leeftijdsverificatie geëist voordat externe verkopers hun producten weer mochten aanbieden via het platform in het land.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De energietarieven voor huishoudens zijn dit jaar gedaald door de flink lagere energieprijzen. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in zijn Energiemonitor. Volgens de toezichthouder komt dat voor huishoudens met een gemiddeld gebruik neer op een kostendaling van ongeveer 130 euro per jaar.
4 uur geleden