Winstwaarschuwing Duits chemieconcern BASF door zwakkere vraag
LUDWIGSHAFEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het Duitse BASF, 's werelds grootste chemieconcern, verlaagt de winstverwachting voor dit jaar. Het bedrijf kampt met een zwakkere vraag naar chemicaliën door de economische onzekerheid vanwege de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Ook heeft BASF te maken met een zwakkere vraag naar chemicaliën in China.
BASF verwacht nu voor dit jaar een bedrijfsresultaat tussen de 7,3 miljard tot 7,7 miljard euro. Dat was eerder nog 8 miljard tot 8,4 miljard euro. Daarmee zou de winst voor onder meer belastingen en buitengewone posten lager uitvallen dan vorig jaar. Toen werd een bedrijfsresultaat behaald van 7,9 miljard euro.
Het in Ludwigshafen gevestigde bedrijf zag de omzet in het tweede kwartaal dalen, ook door prijsdruk. Het concern is gevoelig voor de Amerikaanse importheffingen omdat meer dan een kwart van de omzet in Noord-Amerika wordt geboekt. Daarnaast kampt BASF, net als andere Duitse industriebedrijven, met hoge energiekosten.
Banen
BASF had eerder al gewaarschuwd dat de onzekerheid over de heffingen van Trump kan leiden tot een zwakkere vraag naar chemicaliën die worden gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en voor consumentenproducten. Duitsland is een belangrijke exporteur van chemische producten naar de VS.
Om kosten te verlagen is het aan de Duitse DAX-index genoteerde bedrijf bezig met een omvangrijk bezuinigingsprogramma, waarbij onderdelen worden afgestoten, kleinere productielocaties worden gesloten en ook veel banen worden geschrapt. BASF boekte vorig jaar een omzet van 65,3 miljard euro. Dat was lager dan de 68,9 miljard euro in 2023. Dat kwam vooral door lagere verkoopprijzen door concurrentiedruk.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
7 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
11 uur geleden