Winstnemingen op Europese beurzen, technologiegroep TKH onderuit
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Europese beurzen namen dinsdag winst na de koersstijgingen van de dag ervoor. De druk op de markten werd verder versterkt door verliezen op Wall Street. Op het Damrak maakte technologiebedrijf TKH Group (min 10,4 procent) een koersduikeling na een tegenvallend kwartaalrapport. De onderneming, genoteerd in de MidKap, zag de omzet in het derde kwartaal dalen en werd negatiever over het resultaat voor dit jaar.
De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, sloot 1,5 procent lager op 865,19 punten. De MidKap zakte 2,2 procent tot 856,28 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 2,7 procent.
Het eerdere optimisme bij beleggers over de recent gekozen Amerikaanse president Donald Trump verdween wat naar de achtergrond. Sommige beurshandelaren zijn bezorgd over het protectionistische economische beleid van Trump. Hij wil hogere importheffingen invoeren op goederen uit China en andere landen, wat zou kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.
De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren de enige stijgers bij de hoofdfondsen in Amsterdam, met winsten tot 3,5 procent.
Shell hield de schade beperkt tot een min van 1,8 procent. Het gerechtshof in Den Haag heeft de vorderingen van Milieudefensie tegen het olie- en gasconcern afgewezen. Milieudefensie en andere organisaties hadden in hoger beroep opnieuw geëist dat Shell de CO2-uitstoot die het direct en indirect veroorzaakt in 2030 met zeker 45 procent zou moeten verminderen. Volgens het gerechtshof kan Shell niet worden verplicht tot concrete percentages waarmee het de uitstoot moet verminderen.
Verfconcern AkzoNobel (min 4,9 procent) was de grootste daler in de AEX. Ook staalconcern ArcelorMittal en chemicaliëndistributeur IMCD werden flink lager gezet, met verliezen tot 4,6 procent.
Kunstmestproducent OCI (plus 3,7 procent) was een van de weinige stijgers in de MidKap, na een goed ontvangen handelsbericht. Kendrion won 2,4 procent. De producent van elektromagnetische componenten zag de omzet en nettowinst stijgen in het derde kwartaal. Fugro verloor 3,3 procent, nadat investeringsbank AlphaValue/Baader de bodemonderzoeker van zijn kooplijst had gehaald.
Bij de kleinere fondsen viel bussenbouwer Ebusco op door een koersval van 23 procent. De aandelenkoers van het noodlijdende bedrijf, dat vrijdag startte met de uitgifte van bijna 44 miljoen nieuwe aandelen, vertoont al geruime tijd flinke schommelingen.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
16 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
19 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
19 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
20 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
21 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geleden