Winstnemingen op Europese beurzen, technologiegroep TKH onderuit
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Europese beurzen namen dinsdag winst na de koersstijgingen van de dag ervoor. De druk op de markten werd verder versterkt door verliezen op Wall Street. Op het Damrak maakte technologiebedrijf TKH Group (min 10,4 procent) een koersduikeling na een tegenvallend kwartaalrapport. De onderneming, genoteerd in de MidKap, zag de omzet in het derde kwartaal dalen en werd negatiever over het resultaat voor dit jaar.
De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, sloot 1,5 procent lager op 865,19 punten. De MidKap zakte 2,2 procent tot 856,28 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 2,7 procent.
Het eerdere optimisme bij beleggers over de recent gekozen Amerikaanse president Donald Trump verdween wat naar de achtergrond. Sommige beurshandelaren zijn bezorgd over het protectionistische economische beleid van Trump. Hij wil hogere importheffingen invoeren op goederen uit China en andere landen, wat zou kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.
De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren de enige stijgers bij de hoofdfondsen in Amsterdam, met winsten tot 3,5 procent.
Shell hield de schade beperkt tot een min van 1,8 procent. Het gerechtshof in Den Haag heeft de vorderingen van Milieudefensie tegen het olie- en gasconcern afgewezen. Milieudefensie en andere organisaties hadden in hoger beroep opnieuw geëist dat Shell de CO2-uitstoot die het direct en indirect veroorzaakt in 2030 met zeker 45 procent zou moeten verminderen. Volgens het gerechtshof kan Shell niet worden verplicht tot concrete percentages waarmee het de uitstoot moet verminderen.
Verfconcern AkzoNobel (min 4,9 procent) was de grootste daler in de AEX. Ook staalconcern ArcelorMittal en chemicaliëndistributeur IMCD werden flink lager gezet, met verliezen tot 4,6 procent.
Kunstmestproducent OCI (plus 3,7 procent) was een van de weinige stijgers in de MidKap, na een goed ontvangen handelsbericht. Kendrion won 2,4 procent. De producent van elektromagnetische componenten zag de omzet en nettowinst stijgen in het derde kwartaal. Fugro verloor 3,3 procent, nadat investeringsbank AlphaValue/Baader de bodemonderzoeker van zijn kooplijst had gehaald.
Bij de kleinere fondsen viel bussenbouwer Ebusco op door een koersval van 23 procent. De aandelenkoers van het noodlijdende bedrijf, dat vrijdag startte met de uitgifte van bijna 44 miljoen nieuwe aandelen, vertoont al geruime tijd flinke schommelingen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer ruimte geven aan grote fusies binnen de Europese Unie. Dat staat in een herziene richtlijn voor fusies die de Europese Commissie donderdag naar buiten brengt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal patentaanvragen in Nederland is vorig jaar toegenomen. Volgens Octrooicentrum Nederland is de hoeveelheid Nederlandse verzoeken voor het eerst vier jaar gestegen, terwijl buitenlandse aanvragen terugliepen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag flink hoger geëindigd. Beleggers hadden aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op het Damrak en het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in de eurozone onveranderd te laten. De olieprijzen daalden, nadat ze de afgelopen dagen waren opgelopen naar het hoogste niveau in vier jaar door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten heeft in het eerste kwartaal nog weinig te lijden gehad onder de oorlog in Iran. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg harder dan in de laatste drie maanden van 2025, meldt het Bureau of Economic Analysis op basis van een eerste raming. Nu veel bedrijven geld steken in de ontwikkeling of inzet van kunstmatige intelligentie, stijgen de investeringen hard.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederlandse en Poolse landbouworganisaties willen dat de Europese Commissie snel ingrijpt vanwege de kunstmestcrisis die is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz. Aanhoudende geopolitieke spanningen, zoals de verstoringen in de zeestraat, hebben de beschikbaarheid van grondstoffen voor minerale meststoffen volgens de organisaties "aanzienlijk" beperkt, wat leidde tot een snelle prijsstijging.
3 uur geleden