Winstnemingen op Damrak, chipbedrijven en ArcelorMittal omlaag
AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak is de eerste handelsdag van de nieuwe week negatief begonnen, nadat de AEX-index vrijdag een nieuwe recordstand had bereikt. Beleggers verzilverden een deel van hun koerswinsten, mede door een gebrek aan richtinggevend nieuws. Ook Wall Street kon niet voor inspiratie zorgen, de Amerikaanse beurzen zijn maandag dicht vanwege President's Day.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, sloot met een verlies van 0,3 procent op 855,85 punten. Vrijdag steeg de hoofdindex nog 1,2 procent tot een nieuw slotrecord van 858,11 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 895,18 punten. De beurs in Frankfurt zakte 0,1 procent en Parijs eindigde praktisch onveranderd. Londen ging tegen de trend in 0,3 procent omhoog.
Vooral de chipbedrijven, aandelen die het de laatste tijd goed deden, waren onderaan terug te vinden bij de hoofdfondsen in Amsterdam. Zo verloren Besi, ASML en ASMI tot 2,1 procent. Staalconcern ArcelorMittal was de grootste daler in de AEX met een min van 3 procent. Informatieleverancier Wolters Kluwer (plus 1,3 procent) ging aan kop.
Basic-Fit
Bij de middelgrote fondsen bungelde fitnessketen Basic-Fit onderaan met een verlies van 4 procent. Laadpalenmaker Alfen (min 3,8 procent) werd eveneens flink lager gezet. Vrijdag verloor dit aandeel al 6,5 procent na een verkoopadvies van vermogensbank Kempen. Apothekersbedrijf Fagron (plus 2,9 procent) stond bovenaan de MidKap. Vorige week maakte het bedrijf sterke jaarresultaten bekend.
IMCD daalde 0,3 procent na een kleine overname. De chemicaliëndistributeur koopt de activiteiten van het specialistische distributiebedrijf ResChem Technologies en ResChem Trust in Australië en Nieuw-Zeeland. ResChem telt vijftien medewerkers en heeft een jaaromzet van zo'n 15 miljoen euro.
De euro was 1,0769 dollar waard, tegen 1,0772 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 79,61 dollar. Brentolie werd een fractie goedkoper op 83,41 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
4 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
7 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
10 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
22 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
23 uur geleden