Winsten op beurzen Europa na nieuwe renteverlaging ECB
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag met winsten de handel uitgegaan. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar een nieuwe renteverlaging door de Europese Centrale Bank (ECB). Op de aandelenmarkt in Amsterdam waren er ook resultaten van olie- en gasconcern Shell en telecombedrijf KPN.
De ECB verlaagde zoals verwacht de rente in de eurozone met een kwart procentpunt. Het is al de vijfde verlaging van de rente sinds juni vorig jaar en er wordt verwacht dat in maart de rente opnieuw daalt. Met de lagere rente wil de centrale bank in Frankfurt de zwakke economie van het eurogebied ondersteunen.
Uit nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat bleek ook dat de economische groei van de eurozone in het afgelopen kwartaal tot stilstand is gekomen, vooral door krimp in Duitsland en Frankrijk, de grootste economieën van de eurolanden.
Shell
De AEX-index in Amsterdam eindigde 1,6 procent hoger op 919,00 punten. De MidKap steeg 1,1 procent tot 844,19 punten. In Londen en Parijs waren plussen tot rond de 1 procent te zien. De DAX in Frankfurt werd 0,4 procent hoger gezet.
Shell stond bij de sterkste stijgers in de AEX met een koerswinst van 2,9 procent. Het bedrijf boekte vorig jaar een kleinere winst door lagere olieprijzen en gedaalde inkomsten uit de handel in aardgas. Tegelijkertijd wist het Britse concern de kosten naar beneden te brengen, wat topman Wael Sawan tevreden stemde. Shell gaat ook zijn dividend verhogen en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma van 3,5 miljard dollar aan.
KPN
Andere winnaars waren de chipfondsen ASMI en ASML die tot 3,6 procent duurder werden. Betalingsverwerker Adyen en muziekconcern Universal Music Group (UMG) deden het ook goed met plussen tot 3,2 procent.
KPN was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak met een min van 1,9 procent, ondanks een stijging van de winst en omzet vorig jaar. Verder verhoogt KPN het dividend en gaat het bedrijf dit jaar voor 250 miljoen euro eigen aandelen inkopen. Beleggers hadden schijnbaar op meer gehoopt.
Deutsche Bank
Elders in Europa openden ook grote bedrijven als Deutsche Bank (min 3,2 procent) en de Zweedse kledingverkoper H&M (min 3,4 procent) de boeken.
De euro was 1,0418 dollar waard, tegen 1,0416 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 73,03 dollar en Brentolie steeg 0,7 procent in prijs tot 77,11 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering overweegt om de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen, nu de energieprijzen stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent donderdag gezegd. De stap, die gericht is op olie die Iran al heeft verlaten, zou kunnen helpen om de stijging van de energiekosten voor Amerikanen wat te beperken.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met stevige verliezen gesloten door zorgen van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten escaleert. Door aanvallen van Iran is grote schade ontstaan aan gasinstallaties in Qatar, waardoor de olie- en gasprijzen almaar verder oplopen. Ook verwerkte de markt een nieuw rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB).
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia stelt een onderzoek in naar gebeurtenissen rond een vlucht vorige maand omdat enkele passagiers tijdens de vlucht in de cockpit zaten. Het gaat om een vlucht op 21 februari van het Egyptische Hurghada naar Schiphol die overboekt was. Dat bevestigt een woordvoerster van Transavia na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Eurolanden moeten niet overdrijven met het helpen van burgers om de stijging van de energieprijzen het hoofd te bieden. Met die waarschuwing is president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag gekomen na het nieuwe ECB-rentebesluit. "Elke budgettaire reactie op de energieprijsschok moet tijdelijk, gericht en op maat zijn", stelde de Française.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt vanuit de Verenigde Staten en de Europese Commissie "geruststellende signalen" dat de Amerikaanse regering zich zal houden aan de handelsafspraken die zij met de EU heeft gemaakt. Dat zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) donderdag in de Kamer.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Innovatiefonds van de Europese Unie levert veel minder resultaat op dan verwacht op het gebied van verduurzaming en innovatie. Het miljardenfonds werd in 2020 opgericht voor financiële steun aan projecten waarbij nieuwe technologieën de uitstoot van broeikasgassen moeten verlagen. Maar het gebruik van dat geld komt amper op gang, meldt de Europese Rekenkamer (ERK) na een analyse.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De eurozone is ondanks de oorlog in het Midden-Oosten en de gestegen energieprijzen "goed gepositioneerd" om de bijbehorende onzekerheid aan te kunnen. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een toelichting op het besluit eerder donderdag om de rente in de eurozone onveranderd te laten.
2 uur geleden