Winsten op beurzen Europa na nieuwe renteverlaging ECB
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag met winsten de handel uitgegaan. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar een nieuwe renteverlaging door de Europese Centrale Bank (ECB). Op de aandelenmarkt in Amsterdam waren er ook resultaten van olie- en gasconcern Shell en telecombedrijf KPN.
De ECB verlaagde zoals verwacht de rente in de eurozone met een kwart procentpunt. Het is al de vijfde verlaging van de rente sinds juni vorig jaar en er wordt verwacht dat in maart de rente opnieuw daalt. Met de lagere rente wil de centrale bank in Frankfurt de zwakke economie van het eurogebied ondersteunen.
Uit nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat bleek ook dat de economische groei van de eurozone in het afgelopen kwartaal tot stilstand is gekomen, vooral door krimp in Duitsland en Frankrijk, de grootste economieën van de eurolanden.
Shell
De AEX-index in Amsterdam eindigde 1,6 procent hoger op 919,00 punten. De MidKap steeg 1,1 procent tot 844,19 punten. In Londen en Parijs waren plussen tot rond de 1 procent te zien. De DAX in Frankfurt werd 0,4 procent hoger gezet.
Shell stond bij de sterkste stijgers in de AEX met een koerswinst van 2,9 procent. Het bedrijf boekte vorig jaar een kleinere winst door lagere olieprijzen en gedaalde inkomsten uit de handel in aardgas. Tegelijkertijd wist het Britse concern de kosten naar beneden te brengen, wat topman Wael Sawan tevreden stemde. Shell gaat ook zijn dividend verhogen en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma van 3,5 miljard dollar aan.
KPN
Andere winnaars waren de chipfondsen ASMI en ASML die tot 3,6 procent duurder werden. Betalingsverwerker Adyen en muziekconcern Universal Music Group (UMG) deden het ook goed met plussen tot 3,2 procent.
KPN was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak met een min van 1,9 procent, ondanks een stijging van de winst en omzet vorig jaar. Verder verhoogt KPN het dividend en gaat het bedrijf dit jaar voor 250 miljoen euro eigen aandelen inkopen. Beleggers hadden schijnbaar op meer gehoopt.
Deutsche Bank
Elders in Europa openden ook grote bedrijven als Deutsche Bank (min 3,2 procent) en de Zweedse kledingverkoper H&M (min 3,4 procent) de boeken.
De euro was 1,0418 dollar waard, tegen 1,0416 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 73,03 dollar en Brentolie steeg 0,7 procent in prijs tot 77,11 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
5 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
18 uur geleden