Winstalarm PostNL en cijfers Signify centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag vooral uit naar postbedrijf PostNL en verlichtingsconcern Signify. PostNL heeft vorig jaar minder pakketten bezorgd dan verwacht en verlaagde daardoor de verwachting voor de jaarwinst over 2023. Het bedrijf rekent nu een jaarwinst van rond de 92 miljoen euro. Eerder werd uitgegaan van 100 miljoen tot 130 miljoen euro.
Signify zag de omzet in het laatste kwartaal van 2023 dalen. Ook de nettowinst nam flink af. Signify heeft vooral last van een zwakke markt in China. In december kondigde het bedrijf al een grote reorganisatie aan, waarmee het bedrijf 200 miljoen euro per jaar wil besparen. Volgens topman Eric Rondolat zullen er door die reorganisatie 1000 banen verdwijnen. Vorig jaar verdwenen er al 2700 banen bij het bedrijf.
Verder wordt op de beursvloeren uitgekeken naar het favoriete inflatiecijfer van de Amerikaanse Federal Reserve en de persoonlijke bestedingen in de Verenigde Staten in december. Die cijfers spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve. Ook kauwen beleggers nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). ECB-president Christine Lagarde gaf daarbij aan dat het nog te vroeg is om te praten over een renteverlaging.
Chipsector
De AEX-index koerst af op een lager begin, na de sterke opmars in de afgelopen twee dagen waarbij de hoofdindex tot ruim boven de 800 punten wist te stijgen. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met minnen openen. De Aziatische aandelen lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio ging 1,3 procent lager het weekeinde in. De beurs in Hongkong zakte 1,3 procent. De Chinese fabrikanten van elektrische auto's gingen verder omlaag door de teleurstellende resultaten van Tesla.
In de chipsector zal mogelijk worden gereageerd op de resultaten van Intel. De Amerikaanse chipproducent gaf daarbij een teleurstellende omzetverwachting af voor het huidige kwartaal.
Emulgatoren
Speciaalchemiebedrijf Corbion kondigde aan zijn emulgatoractiviteiten in de VS te verkopen aan de Amerikaanse investeerder Kingswood voor 362 miljoen dollar. Emulgatoren zijn stoffen die helpen bij het mengen van twee stoffen die moeilijk mengbaar zijn. Vastgoedbedrijf WDP zag de winst vorig jaar sterk stijgen en keert meer dividend uit.
De euro was 1,0824 dollar waard, tegen 1,0835 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie werd 0,8 procent goedkoper op 76,77 dollar per vat. Een vat Brentolie kostte 0,5 procent minder op 82,01 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land met een kwart procentpunt verlaagd naar 14,25 procent. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de economie ondersteunen, die te lijden heeft onder de enorme militaire uitgaven en de westerse sancties tegen het land om de oorlog in Oekraïne.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is onrustig binnen de raad die de belangen van omwonenden van Schiphol behartigt. Verschillende leden van het adviesorgaan hebben hun taken uit protest neergelegd, melden zij vrijdag. Ze vinden dat de raad niet langer in staat is om de belangen van alle omwonenden te behartigen. Als er niets verandert, dreigt er volgens hen weinig te verbeteren aan de situatie van omwonenden van de luchthaven.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz lijkt vrijdagochtend te zijn afgenomen, nadat de eerste geplande onderhandelingsronde in Zwitserland tussen de VS en Iran is afgeblazen. Een dag eerder ging er nog een stroom olie door de zeestraat. De blokkade van de belangrijke zeestraat is opgeheven als onderdeel van het vredesakkoord dat woensdagavond is ondertekend door beide landen.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Het is vanaf 1 juli niet meer mogelijk om een anonieme OV-chipkaart aan te schaffen. De inmiddels technisch verouderde chipkaart wordt geleidelijk aan overbodig, nu mensen ook met hun betaalpas en de nieuwe OV-pas kunnen in- en uitchecken bij de bus, tram, metro of trein.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Topman Armin Papperger van de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall pleit voor wereldwijde regels om ervoor te zorgen dat mensen blijven beslissen wanneer wapens in oorlogstijd worden afgevuurd in plaats van machines met kunstmatige intelligentie (AI). Hij waarschuwde op de defensiebeurs Eurosatory in Villepinte, nabij Parijs, dat de technologische mogelijkheden in de wapenindustrie de komende tien jaar waarschijnlijk "exponentieel" toenemen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Naast de staking in het openbaar vervoer leggen volgende week ook schoonmakers en werknemers in de metaalsector het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom de sociale zekerheid. Met de acties richten de vakbonden zich tegen de bezuinigingen van het kabinet op de AOW, WW en WIA.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp blijven naar verwachting nog wel een tijdje hoger dan voor de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks dat Iran en de Verenigde Staten hun blokkades van de Straat van Hormuz hebben opgeheven. Eigenaar Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers denkt dat het maanden kan duren.
4 uur geleden