Winstalarm PostNL en cijfers Signify centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag vooral uit naar postbedrijf PostNL en verlichtingsconcern Signify. PostNL heeft vorig jaar minder pakketten bezorgd dan verwacht en verlaagde daardoor de verwachting voor de jaarwinst over 2023. Het bedrijf rekent nu een jaarwinst van rond de 92 miljoen euro. Eerder werd uitgegaan van 100 miljoen tot 130 miljoen euro.
Signify zag de omzet in het laatste kwartaal van 2023 dalen. Ook de nettowinst nam flink af. Signify heeft vooral last van een zwakke markt in China. In december kondigde het bedrijf al een grote reorganisatie aan, waarmee het bedrijf 200 miljoen euro per jaar wil besparen. Volgens topman Eric Rondolat zullen er door die reorganisatie 1000 banen verdwijnen. Vorig jaar verdwenen er al 2700 banen bij het bedrijf.
Verder wordt op de beursvloeren uitgekeken naar het favoriete inflatiecijfer van de Amerikaanse Federal Reserve en de persoonlijke bestedingen in de Verenigde Staten in december. Die cijfers spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve. Ook kauwen beleggers nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). ECB-president Christine Lagarde gaf daarbij aan dat het nog te vroeg is om te praten over een renteverlaging.
Chipsector
De AEX-index koerst af op een lager begin, na de sterke opmars in de afgelopen twee dagen waarbij de hoofdindex tot ruim boven de 800 punten wist te stijgen. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met minnen openen. De Aziatische aandelen lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio ging 1,3 procent lager het weekeinde in. De beurs in Hongkong zakte 1,3 procent. De Chinese fabrikanten van elektrische auto's gingen verder omlaag door de teleurstellende resultaten van Tesla.
In de chipsector zal mogelijk worden gereageerd op de resultaten van Intel. De Amerikaanse chipproducent gaf daarbij een teleurstellende omzetverwachting af voor het huidige kwartaal.
Emulgatoren
Speciaalchemiebedrijf Corbion kondigde aan zijn emulgatoractiviteiten in de VS te verkopen aan de Amerikaanse investeerder Kingswood voor 362 miljoen dollar. Emulgatoren zijn stoffen die helpen bij het mengen van twee stoffen die moeilijk mengbaar zijn. Vastgoedbedrijf WDP zag de winst vorig jaar sterk stijgen en keert meer dividend uit.
De euro was 1,0824 dollar waard, tegen 1,0835 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie werd 0,8 procent goedkoper op 76,77 dollar per vat. Een vat Brentolie kostte 0,5 procent minder op 82,01 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs ging de aandacht maandag onder meer uit naar Prosus. De techinvesteerder verwacht dat de winst in de eerste helft van het gebroken boekjaar sterk is gestegen dankzij de groeiende e-commerceactiviteiten en een stijging van de waarde van het belang in het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent.
5 minuten geledenBELEM (ANP/DPA) - Een coalitie van negen landen, waaronder Frankrijk en Spanje, voert op de klimaattop in Brazilië campagne voor een extra belasting op businessclass-vliegtickets en privéjetreizen. "Degenen die meer vervuilen, zouden ook meer moeten bijdragen", zei de Spaanse ambassadeur in Brazilië, María del Mar Fernández-Palacios, in een dit weekend vrijgegeven verklaring.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt volgend jaar een speciale belasting voor te stellen voor sterk bewerkte voedingsmiddelen met een hoog gehalte aan vet, suiker en zout. Dat staat in een conceptdocument dat het Duitse persbureau dpa heeft ingezien. In het document, dat half december moet worden gepresenteerd, oppert Brussel dat zo'n stap gezond eten kan stimuleren.
50 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin heeft ruim een maand na het bereiken van een nieuw recordniveau de koerswinst voor dit jaar weer ingeleverd. De grootste en oudste cryptomunt ter wereld bereikte begin oktober nog een nieuw recordniveau van ruim 126.000 dollar, omgerekend ongeveer 109.000 euro. Sindsdien is de prijs gezakt tot onder het niveau van 94.000 dollar van eind vorig jaar en is de jaarwinst van ongeveer 30 procent volledig verdampt.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japanse winkelbedrijven zijn maandag onderuitgegaan op de beurs in Tokio. Beleggers zijn geschrokken van de opgelopen spanningen tussen China en Japan. Ze vrezen ook een terugloop van de inkomsten uit toerisme, nu China eigen burgers heeft afgeraden voorlopig naar Japan af te reizen.
1 uur geledenSUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.
20 uur geleden