Winst voor beurs Amsterdam in aanloop naar rentebesluit VS
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met winst gesloten, in aanloop naar het belangrijke rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. De Federal Reserve gaat de rente verder verhogen in de strijd tegen de hoge inflatie. Beleggers wachten met spanning af hoe groot die rentestap van de Fed zal worden. Het kan opnieuw 0,75 procentpunt worden, maar er wordt ook gespeculeerd op een verhoging met een vol procentpunt.
Verder verwerkten de financiële markten de gedeeltelijke mobilisatie die werd aangekondigd door de Russische president Vladimir Poetin. Daardoor kan Rusland honderdduizenden reservisten oproepen, die kunnen worden ingezet in Oekraïne. Ook kwam Poetin met nieuwe dreigementen rond de inzet van kernwapens tegen het Westen over de oorlog in Oekraïne.
De AEX sloot 1,2 procent hoger op 669,79 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 904,91 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,9 procent.
Signify
Verlichtingsproducent Signify was koploper in de AEX met een winst van ruim 3 procent. Ook levensmiddelenconcern Unilever, betalingsverwerker Adyen en speciaalchemiebedrijf DSM deden het goed met plussen tot 2,8 procent. Grootste daler in de hoofdindex was zorgtechnologieconcern Philips met een min van meer dan 2 procent.
In de MidKap was tankopslagbedrijf Vopak de sterkste stijger met een plus van 3,2 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM was hekkensluiter bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een koersverlies van 2 procent.
Uniper
In Frankfurt kelderde Uniper 27 procent. De Duitse regering bevestigde het noodlijdende energiebedrijf te nationaliseren. Daarmee moet worden voorkomen dat de gassector in Duitsland grote schade oploopt vanwege de energiecrisis. Het Finse Fortum, dat zijn meerderheidsbelang in Uniper aan de Duitse staat verkoopt, steeg 9,5 procent in Helsinki.
De euro was 0,9884 dollar waard, tegen 0,9986 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1 procent tot 83,03 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 89,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Vertrekkend TenneT-topvrouw Manon van Beek pleit in De Telegraaf voor nieuwe industrie aan de kust. Hoewel het stroomnet in Nederland overvol is, ziet ze op plekken waar veel windstroom van de Noordzee aan land komt juist te weinig stroomvraag.
17 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De openhuizendag van makelaarsorganisatie NVM heeft zaterdag meer belangstellenden getrokken. Bij de deelnemende huizen kwamen ongeveer 66.000 huizenzoekers over de vloer. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in maart. Toen trok de NVM Open Huizen Dag 52.000 bezoekers.
17 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een Nederlands binnenvaartschip dat op een zandbank in de haven van Düsseldorf was vastgelopen door het aanhoudend lage waterpeil van de Rijn, ligt weer vlot en vaart vijf dagen te laat alsnog richting Nederland. Het schip heeft inmiddels de haven van Düsseldorf verlaten, heeft een woordvoerder van het logistieke bedrijf Mosolf gezegd tegen het Duitse persbureau dpa.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat praten met de twee grootste kanshebbers voor de opvolging van president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB), meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met Klaas Knot praat hij naar verluidt ergens de komende dagen. Het gesprek met zijn grootste rivaal, voormalig president van de Spaanse centrale bank Pablo Hernández de Cos, moet in de komende weken plaatsvinden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering praat met Rusland over een oliedeal waarmee miljarden dollars gemoeid zijn, meldt The New York Times zaterdag op basis van ingewijden. Volgens de Amerikaanse krant is zo'n mogelijke deal onderdeel van de Amerikaanse onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heropent het strafrechtelijk onderzoek naar oud-voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve niet. Onlangs werd het voormalige centralebankhoofd in een rapport grotendeels vrijgepleit van beschuldigingen rond kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van het Fed-gebouw in Washington. President Donald Trump drong er echter op aan dat justitie opnieuw naar de zaak zou kijken.
7 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat "een klein aantal" Amerikaanse klanten met de nieuwe iPhone 18 Pro Max hun toestel moet laten vervangen. Door een bug verloren deze klanten met een abonnement bij telecombedrijf AT&T hun mobiele verbinding.
7 uur geleden