Winst Japanse beurs omlaag na neerschieten voormalig premier Abe
TOKIO (ANP/RTR/AFP) - Op de Japanse beurs is vrijdag direct gereageerd op het neerschieten van de voormalige Japanse minister-president Shinzo Abe. De dagwinst van de toonaangevende hoofdindex Nikkei liep terug nadat het nieuws naar buiten kwam. De koers van de Japanse yen ging daarentegen onmiddellijk omhoog, omdat beleggers in de munt een soort veilige haven zien om snel even wat geld weg te zetten.
De Nikkei in Tokio ging met een nipte winst van 0,1 procent het weekeinde in. In het laatste half uur van de sessie verloor de graadmeter wel een half procentpunt nadat er meer informatie over de toestand van Abe naar buiten was gekomen. Eerder op de dag stond de index er nog duidelijk beter voor. De Japanse yen steeg op dagbasis daarnaast 0,3 procent in waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Kort na de aanslag op Abe was duidelijk het opveren van de koers te zien.
Abe verkeert in "zeer ernstige toestand" sinds hij werd neergeschoten tijdens een campagnebijeenkomst in de westelijke Japanse stad Nara. Premier Fumio Kishida heeft dat bekendgemaakt, nadat Japanse media eerder berichtten dat Abe geen teken van leven vertoonde toen hij naar het ziekenhuis werd vervoerd. De schutter, een man van in de veertig, is volgens Japanse media kort na de aanslag aangehouden.
Stemming
De algehele stemming op de beurzen in Aziƫ bleef wel licht positief. In Zuid-Korea noteerde de belangrijkste graadmeter tussentijds bijvoorbeeld bijna 1 procent hoger, terwijl er in Hongkong een minieme plus op de borden stond. Daarmee volgden beleggers in Aziƫ het sentiment op Wall Street, waar de aandelenbeurzen donderdag met flinke koerswinsten de handel uitgingen.
Het komt vaker voor dat een nationale munt na een grote gebeurtenis flink in waarde stijgt. Donderdag ging de koers van het Britse pond nog omhoog toen bekend werd dat premier Boris Johnson opstapt. "De valutamarkt is opgelucht dat Johnson eindelijk ontslag neemt, een deel van de politieke onzekerheid wegneemt die in het pond was ingeprijsd en de weg vrijmaakt voor een nieuwe premier", aldus een analist van de firma Interactive Investor toen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
9 uur geleden