Winst ECB valt met bijna een derde terug
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft afgelopen jaar bijna een derde minder winst geboekt. Dat kwam vooral doordat de inkomsten uit de Amerikaanse dollarportefeuille van de centrale bank flink terugliepen.
Onder de streep bleef zo'n 1,6 miljard euro over, tegen 2,4 miljard euro een jaar eerder. De winst wordt in zijn geheel onder de nationale centrale banken van het eurogebied verdeeld. In Nederland is dat De Nederlandsche Bank (DNB).
De dollarportefeuille maakt deel uit van de externe reserves van de ECB. Die houdt de centrale bank aan om waar nodig in staat te zijn allerlei transacties uit te voeren. De koers van de dollar is de laatste tijd evenwel flink gezakt ten opzichte van de euro. Dat de winst van de ECB fors lager uitkomt, brengt de steunprogramma's van de centrale bank niet in gevaar.
Coronacrisis
De ECB pompt maandelijks voor tientallen miljarden euro's in de economie om de eurozone te helpen de coronacrisis door te komen. Dat doet de centrale bank door obligaties op te kopen. Vorig jaar werd er in totaal voor meer dan 1000 miljard euro, oftewel meer dan 1 biljoen euro, aan obligaties opgekocht. Ook werd er nog eens 1,6 biljoen euro aan banken uitgeleend tegen extreem gunstige voorwaarden.
ECB-president Christine Lagarde heeft beloofd dat de centrale bank nog zeker tot en met maart volgend jaar doorgaat met zijn crisisaankoopprogramma. Daar wil ze in ieder geval aan vasthouden totdat de crisisfase van de virusuitbraak voorbij is. Het duurt waarschijnlijk nog even voor de eurozone economisch gezien weer op hetzelfde niveau zit als voor het begin van de crisis.
Meer uit Financieel
ANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
27 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
2 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
3 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deelstep- en fietsaanbieder Lime gaat naar de beurs. Het ook in Nederland actieve bedrijf heeft hier al langer plannen voor, maar wil nu daadwerkelijk de stap zetten. Het door Uber gesteunde Lime heeft zich ingeschreven voor een notering aan techbeurs Nasdaq in New York.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall ziet een groeiende vraag naar zijn luchtverdedigingssystemen in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Het bedrijf verwacht het aantal systemen dat daar in gebruik is tegen eind 2027 bijna te verdubbelen, zei topman Armin Papperger in een interview met persbureau Bloomberg.
4 uur geleden