Winst ECB valt met bijna een derde terug
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft afgelopen jaar bijna een derde minder winst geboekt. Dat kwam vooral doordat de inkomsten uit de Amerikaanse dollarportefeuille van de centrale bank flink terugliepen.
Onder de streep bleef zo'n 1,6 miljard euro over, tegen 2,4 miljard euro een jaar eerder. De winst wordt in zijn geheel onder de nationale centrale banken van het eurogebied verdeeld. In Nederland is dat De Nederlandsche Bank (DNB).
De dollarportefeuille maakt deel uit van de externe reserves van de ECB. Die houdt de centrale bank aan om waar nodig in staat te zijn allerlei transacties uit te voeren. De koers van de dollar is de laatste tijd evenwel flink gezakt ten opzichte van de euro. Dat de winst van de ECB fors lager uitkomt, brengt de steunprogramma's van de centrale bank niet in gevaar.
Coronacrisis
De ECB pompt maandelijks voor tientallen miljarden euro's in de economie om de eurozone te helpen de coronacrisis door te komen. Dat doet de centrale bank door obligaties op te kopen. Vorig jaar werd er in totaal voor meer dan 1000 miljard euro, oftewel meer dan 1 biljoen euro, aan obligaties opgekocht. Ook werd er nog eens 1,6 biljoen euro aan banken uitgeleend tegen extreem gunstige voorwaarden.
ECB-president Christine Lagarde heeft beloofd dat de centrale bank nog zeker tot en met maart volgend jaar doorgaat met zijn crisisaankoopprogramma. Daar wil ze in ieder geval aan vasthouden totdat de crisisfase van de virusuitbraak voorbij is. Het duurt waarschijnlijk nog even voor de eurozone economisch gezien weer op hetzelfde niveau zit als voor het begin van de crisis.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
2 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
1 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Ryanair sluit zijn basis op de luchthaven van Berlijn omdat het vliegveld te duur zou worden. De Ierse budgetmaatschappij wil zijn zeven toestellen in Berlijn verplaatsen naar goedkopere luchthavens in andere EU-landen, zoals Zweden, Slowakije, Albanië en Italië.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.
4 uur geleden