Winst Amerikaanse grootbank JPMorgan Chase schiet omhoog
NEW YORK (ANP/RTR) - De winst van JPMorgan Chase, de grootste bank van de Verenigde Staten, is in het eerste kwartaal zeer sterk gestegen. Ook zakenbank Goldman Sachs heeft een uitstekend kwartaal achter de rug. De Amerikaanse banken profiteren vooral van de stijgende beurskoersen, het adviseren bij fusie- en overnamedeals en het begeleiden van beursgangen.
De nettowinst van JPMorgan sprong omhoog tot 14,3 miljard dollar van 2,9 miljard dollar een jaar eerder. Dat was ook voor een groot deel te danken aan het vrijkomen van 5,2 miljard dollar aan reserves die eerder apart waren gezet voor leningen die door de coronacrisis mogelijk niet afgelost zouden worden. Dankzij het economisch herstel van de crisis en de enorme steunpakketten van de Amerikaanse overheid is die dreiging nu een stuk minder geworden.
Bij Goldman Sachs, de bekendste zakenbank op Wall Street, werd een winst geboekt van 6,7 miljard dollar tegen 1,1 miljard dollar een jaar terug. Goldman Sachs en JPMorgan deden goede zaken met de handel in aandelen, dankzij de recordopmars op de beurzen van de afgelopen tijd. Ook met de obligatiehandel werd meer verdiend. Dat gold ook voor de commissies voor advies bij overnames en fusies door de hausse aan bedrijfsovernames van de laatste tijd en het begeleiden van bedrijven die naar de beurs gaan.
Sterke resultaten
De totale inkomsten van JPMorgan klommen met 14 procent tot meer dan 33 miljard dollar. Topman Jamie Dimon sprak van sterke resultaten, deels aangejaagd door het economisch herstel in de VS. Hij denkt dat de economische groei de komende jaren door zal zetten, onder meer geholpen door het enorme investeringspakket voor infrastructuur van president Joe Biden en het soepele monetaire beleid van de Amerikaanse centrale bank.
Bij Goldman Sachs was sprake van meer dan een verdubbeling van de inkomsten, tot 17,7 miljard dollar. De zakenbank is wereldwijd marktleider als het gaat om het adviseren bij overnames en fusies en de begeleiding van beursgangen en aandelenuitgiftes. Volgens topman David Solomon van Goldman Sachs werden recordresultaten behaald.
Bij Wells Fargo, de grootste hypotheekverstrekker van de VS, werd een winst behaald van 4,7 miljard dollar. Dat was 653 miljoen dollar een jaar terug. Dit was vooral te danken aan de fors lagere reserves voor slechte leningen bij de bank.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.
13 uur geleden