'Winkelopeningen belangrijke stap vooruit'
DEN HAAG (ANP) - Dat de winkels mogelijk volgende week onder voorwaarden weer open mogen is een belangrijke stap vooruit. Dat zegt branchevereniging INretail in een reactie op de versoepelingen die waarschijnlijk dinsdagavond aangekondigd worden. De Raad Nederlandse Detailhandel (RND) hoopt dat veel consumenten bij de heropening uitgestelde aankopen zullen doen, waarmee iets van het omzetverlies kan worden goedgemaakt.
De detailhandel zou per 28 april weer open kunnen gaan zonder dat mensen van tevoren een afspraak moeten maken. De winkels moeten dan wel ervoor zorgen dat er niet te veel mensen in de winkel aanwezig zijn.
Volgens INretail heeft de sector al voor het afkondigen van de lockdown bewezen dat winkels op deze manier veilig open kunnen en zijn ze er al weken klaar voor. De winkelorganisatie benadrukt ook dat er protocollen liggen voor de 2500 winkelgebieden in Nederland om veilig 'open' te kunnen. Daarbij zijn winkels volgens INretail nooit een coronabesmettingshaard geweest.
'Bloeden wordt gestopt'
Volgens de organisatie zal het nog wel even duren voordat alles weer is zoals het was voor de crisis. Daarbij hebben de winkelbedrijven grote schade geleden door de beperkingen. En ook na de versoepelingen van volgende week is het voor veel bedrijven een strijd om voldoende omzet te realiseren.
Volgens de RND is het goed dat "het bloeden wordt gestopt" en staan winkeliers te popelen om weer open te mogen. Maar er is ook een hoop herstelwerk te doen. Dan gaat het met name om de compensatie aan gedupeerde ondernemers. Iedere week dat winkels dicht moesten blijven betekende 680 miljoen euro omzetverlies.
De RND zou graag zien dat ondernemers "proportioneel" worden gecompenseerd, waarbij ondernemers met meerdere filialen ook per winkel recht zouden hebben op een vergoeding in plaats van de huidige regeling per bedrijf.
De winkelorganisatie is met de overheid in gesprek om te komen tot een aanpak. De raad erkent dat er altijd een ondernemersrisico is. Maar er moet volgens de organisatie meer gekeken worden naar de daadwerkelijke schade die is geleden. "Daar zijn we nog niet uit", aldus een woordvoerder van de RND.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten zijn de eerste handelsdag van de verkorte beursweek met flinke koerswinsten geëindigd. Beleggers voelden zich gesterkt door een onderbreking van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran. De handel verliep echter zeer grillig, waarbij de beursgraadmeters grote schommelingen lieten zien.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Gevoelige lijsten met onderdelen en leveranciers, evenals foto's van de nog niet aangekondigde iPhone 18 Pro-modellen van Apple, zijn op het dark web verschenen. De bestanden zijn geplaatst door de ransomwaregroep die eerder gegevens stal bij Tata Electronics, een Indiase toeleverancier van Apple. Dat bericht persbureau Reuters op basis van documenten en een bron die bekend is met de zaak.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Reclame voor snelwisselende mode van Chinese webwinkels zoals Shein, Temu en AliExpress wordt binnenkort verboden in Frankrijk. Dat volgt op een stemming in de Senaat, die een wetsvoorstel aannam om deze als milieuschadelijk beschouwde praktijk terug te dringen.
3 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Gebruikers van WhatsApp kunnen straks een gebruikersnaam kiezen voor hun account. Die verandering moet de privacy vergroten, doordat mensen met elkaar in contact kunnen komen zonder hun telefoonnummer te hoeven delen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Chinese handelsminister Wang Wentao gesproken over de handelsbalans tussen de Europese Unie en China. Hij zei na afloop van het gesprek dat de status quo "geen optie" is, omdat die balans op dit moment niet in evenwicht is.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, liet maandag herstel zien na de verliezen van vorige week. Techinvesteerder Prosus ging aan kop met een koerswinst van meer dan 3 procent. Daarmee maakte het de verliezen van de afgelopen tijd deels goed.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft aan Nederland laten weten dat het mogelijk in overtreding is met EU-regels voor internationaal treinverkeer vanwege de dominante positie van de NS. Dat meldt de Europese Commissie, het dagelijkse bestuur van de EU, maandag.
7 uur geleden