Winkelleegstand binnensteden loopt op, merkt vastgoedadviseur
AMSTERDAM (ANP) - De leegstand van winkels in Nederlandse binnensteden is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen tot 8,3 procent, van 8 procent begin vorig jaar. Dat stelt vastgoedadviseur Colliers in een nieuw winkelmarktrapport. Daaruit blijkt dat vooral relatief kleine stadscentra kampen met leegstand, die bovendien vaak langdurig is.
Van de ongeveer 31.000 winkels stonden in het eerste kwartaal zo'n 2500 leeg, constateert Colliers. Dat komt neer op 433.000 vierkante meter winkelruimte die niet wordt gebruikt. Volgens de vastgoedadviseur kampen ondernemers met hoge kosten, bijvoorbeeld voor lonen, inkoop en huren. "Dit leidt tot faillissementen of sluiting van een deel van de minder lopende winkels om kosten te besparen", staat in het rapport.
Colliers merkt wel op dat er verschillen zijn tussen binnensteden. Zo gaat het in de vijf grootste steden beter, al steeg ook hier de leegstand tot gemiddeld 6,1 procent. Zo stonden er in Amsterdam 205 winkels leeg en in Rotterdam 155. Colliers benadrukt dat de hoofdstad een groot aanbod heeft, waardoor de leegstand met 4,2 procent percentueel gezien meevalt. In Rotterdam daarentegen, bleef ruim 10 procent van de winkelruimte onbenut.
Kleinere steden hebben vooral last van concurrentie van grotere steden, waarnaar mensen uitwijken als zij een dagje willen shoppen. Dit geldt vooral voor steden met 70.000 tot 100.000 inwoners, waar een tiende van de winkels leegstaat. Lelystad voert deze groep aan: in de Flevolandse hoofdstad wordt bijna een vijfde van de winkels niet verhuurd. Colliers schrijft dat onder meer toe aan outletcentrum Batavia Stad, dat de voorkeur krijgt van het winkelend publiek boven het centrum van Lelystad.
Het zijn vooral grote modezaken, elektronicawinkels en sportketens die verdwijnen uit binnensteden. Volgens Colliers hebben zij niet langer behoefte aan veel verkooppunten, nu veel mensen online hun spullen kunnen kopen. Deze ondernemingen kiezen er vaker voor om één groot verkooppunt als showroom in te richten in een belangrijke winkelstraat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op de stijgende olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de aanvallen op energiefaciliteiten in die regio.
7 minuten geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse mediawaakhond is een onderzoek gestart naar X vanwege zorgen dat het socialemediaplatform de regels voor leeftijdsgrenzen en ouderlijk toezicht heeft overtreden. De toezichthouder kijkt onder meer of X doeltreffende maatregelen heeft genomen om de leeftijd te controleren, zodat video's die voor volwassenen bedoeld zijn, in de regel niet door kinderen kunnen worden bekeken.
20 minuten geledenJAZAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft meerdere energie-installaties in het zuiden stilgelegd. De maatregel volgt nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen nieuwe aanvallen op Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Verenigde Staten, hebben uitgevoerd.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Passagiers op Schiphol hebben last van een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding. Daardoor zijn 58 vluchten tussen de luchthaven en het Verenigd Koninkrijk sinds het begin van de storing dinsdagmiddag geschrapt, meldt een woordvoerder. Andere vluchten lopen vertraging op en hij sluit niet uit dat die later ook worden geannuleerd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met kleine winst gesloten. Shell stond bij de winnaars op het Damrak dankzij de verder stijgende olieprijzen door het escalerende geweld in het Midden-Oosten. ASML boekte ook winst. De chipmachinemaker is begonnen aan de bouw van zijn nieuwe campus in Eindhoven.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Grote Britse luchthavens kampen dinsdag met verstoringen door een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS). Daardoor lopen vertrekkende vluchten op onder meer Londen Heathrow vertraging op. Dat geldt ook voor onder meer de Londense luchthavens Gatwick en Stansted en Manchester Airport.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU ontbreekt een eensgezinde aanpak van de illegale tabaksproductie en -handel, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) dinsdag in een rapport. Wetgeving tegen illegale tabakshandel verschilt per lidstaat, waar criminele netwerken gebruik van maken. "Door de hoge winst, relatief lage risico's, vanouds milde straffen en kleine pakkans zijn illegale tabaksproducten bijzonder aantrekkelijk voor criminele organisaties", aldus de rekenkamer.
5 uur geleden