Winkeldief die voor het eerst steelt niet meer naar politiebureau
AMSTERDAM (ANP) - Winkeldieven die voor het eerst de fout in gaan, worden in Amsterdam niet meer automatisch aangehouden en vervolgd. Hierdoor willen de politie en het Openbaar Ministerie meer capaciteit vrijmaken voor andere zaken. Personen die voor het eerst iets stelen, krijgen voortaan - mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen - direct een schadeclaim opgelegd van 181 euro. Dat bedrag moeten ze betalen aan de gedupeerde ondernemer.
"De tijd van de afhandeling staat veelal niet in verhouding tot het delict en de schade", zegt Toine van Loenhout, districtschef bij de politie Amsterdam. "Politiemensen zijn gemiddeld zes tot acht uren bezig met de administratieve afhandelingen. Hierdoor zijn steeds minder politiemensen beschikbaar voor het afhandelen van andere ernstige misdrijven met een hogere prioriteit, zoals straatroven, geweld, stalking of fraude."
"De ondernemer krijgt de schade vergoed die de diefstal met zich meebrengt, de minderjarige dader wordt niet in het jeugdstrafrecht getrokken en de politie kan zich richten op meer ernstige delicten", aldus officier van justitie Frank van Dijk.
Politiecel
De nieuwe aanpak voorkomt dat minderjarigen die voor het eerst iets stelen enkele uren in een politiecel moeten doorbrengen. De politie en het OM noemen dit "onwenselijk". Voorwaarde voor deze maatregel is wel dat de winkeldief niet eerder is aangehouden voor een dergelijk delict, er geen geweld is gebruikt bij de diefstal, er is meegewerkt na de aanhouding en het gestolen goed een geringe waarde heeft. De politie komt nog wel langs om vast te stellen of er aan deze criteria wordt voldaan.
Een proef met deze aanpak bleek al succesvol en wees uit dat de schadeclaim vaak snel werd betaald en de winkeldief dit beschouwde als een "duidelijke tik op de vingers".
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI heeft de Waddeneilanden vanaf middernacht ingeschaald op code groen, het laagst mogelijke niveau. Dinsdag gold al code groen op de Waddeneilanden, maar de verwachting was dat het er woensdag code geel zou worden. Die verwachting valt volgens het KNMI weg: het vriest er niet en de temperatuur zakt woensdag ook niet onder nul graden, aldus een woordvoerder. Ook wordt er weinig tot geen sneeuwval verwacht.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Wegenwacht adviseert mensen die woensdag de weg op moeten in elk geval een warme jas en een opgeladen telefoon mee te nemen, ook als ze maar een korte rit willen maken. Daarnaast moeten ze voor vertrek goed naar de actuele situatie op de weg kijken, laat een woordvoerster van de ANWB weten.
42 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De strooiwagens van Rijkswaterstaat hebben dinsdag ongeveer 8 miljoen kilo zout over de Nederlandse wegen gestrooid. Maandag werd 12 miljoen kilo gestrooid. De voorraad is voorlopig nog lang niet op, de organisatie had aan het begin van de winter zo'n 250 miljoen kilo tot haar beschikking.
4 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Dinsdag gingen 2200 praktijkexamens bij het CBR niet door vanwege sneeuw en gladheid. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen meldt dat 1000 examens wel doorgingen. Die werden vooral in het zuiden en noorden van het land afgenomen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten melden dat het strooizout plaatselijk bijna op is. Dat is bijvoorbeeld het geval in Heiloo, Bergen en Leiderdorp. Daardoor kan alleen op de belangrijkste wegen gestrooid worden of wordt het strooizout gemengd met zand.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het KNMI verwacht woensdagochtend veel sneeuw en gladheid en daarom geldt in vrijwel het hele land code oranje. Dat is het op een na hoogste waarschuwingsniveau. Alleen in Limburg en op de Waddeneilanden blijft code geel gelden.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Na de complete stilstand tijdens de ochtendspits rijden de treinen dinsdagmiddag "grotendeels volgens plan", zo laat de NS weten. Amsterdam blijft daarop de uitzondering. "Daar kampt het spoor nog met een aantal wisselstoringen als gevolg van het winterweer."
10 uur geleden