Windmolenmaker Vestas geeft lagere kosten niet door aan klanten
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense Vestas Wind Systems rekent de lagere kosten voor zijn windturbines voorlopig nog niet door aan zijn klanten. In plaats van de lagere kosten van materialen als staal door te geven aan klanten wil het bedrijf eerst de eigen winst op peil brengen, na de recente crisis in de windenergiesector. Dat zegt voorzitter Anders Runevad van de Deense onderneming.
De prioriteit van Vestas is volgens Runevad het bereiken van een winstniveau dat hoog genoeg is om investeringen te kunnen doen die cruciaal zijn voor het realiseren van de hogere volumes in de komende jaren. De windenergiesector zal komende jaren enorm moeten groeien om de doelstellingen van overheden op het gebied van klimaatverandering te bereiken. "Ik denk niet dat het nodig is om de prijzen te verlagen, omdat we al concurrerend genoeg zijn", zei Runevad tijdens een interview in zijn kantoor in Kopenhagen. "Wind is al goedkoop genoeg."
De prijs van staal dat in turbines wordt gebruikt is met meer dan de helft gezakt vergeleken met het piekniveau in het voorjaar van 2022. Maar de prijs ligt nog altijd boven het niveau van voor de coronapandemie.
Crisis
De windturbine-industrie werkt zich een weg uit een crisis, die werd veroorzaakt door stijgende prijzen van belangrijke grondstoffen als staal, problemen in de toeleveringsketen en stijgende transportkosten. Vestas verloor daardoor in 2022 ruim 1 miljard euro omdat het bedrijf moeite had om zich aan te passen aan de snel veranderde marktomstandigheden.
Om weer een stevige financiële basis te krijgen, verhoogde Vestas de prijzen. Daarmee kwam een einde aan een jarenlange trend waarin de kosten voor windenergie voortdurend daalden. Door de abrupte prijsverhogingen konden sommige klanten echter geen nieuwe windenergieprojecten meer bouwen, omdat ze al hadden afgesproken om de opgewekte stroom te verkopen tegen een prijs die te laag zou zijn om de hogere kosten van windturbines te dekken. Vestas wist dankzij de prijsverhogingen in 2023 zelf wel weer een kleine winst te behalen en wil de winst dit jaar verder verhogen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden