Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Windmolenmaker Vestas geeft lagere kosten niet door aan klanten

Windmolenmaker Vestas geeft lagere kosten niet door aan klanten

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense Vestas Wind Systems rekent de lagere kosten voor zijn windturbines voorlopig nog niet door aan zijn klanten. In plaats van de lagere kosten van materialen als staal door te geven aan klanten wil het bedrijf eerst de eigen winst op peil brengen, na de recente crisis in de windenergiesector. Dat zegt voorzitter Anders Runevad van de Deense onderneming.

De prioriteit van Vestas is volgens Runevad het bereiken van een winstniveau dat hoog genoeg is om investeringen te kunnen doen die cruciaal zijn voor het realiseren van de hogere volumes in de komende jaren. De windenergiesector zal komende jaren enorm moeten groeien om de doelstellingen van overheden op het gebied van klimaatverandering te bereiken. "Ik denk niet dat het nodig is om de prijzen te verlagen, omdat we al concurrerend genoeg zijn", zei Runevad tijdens een interview in zijn kantoor in Kopenhagen. "Wind is al goedkoop genoeg."

De prijs van staal dat in turbines wordt gebruikt is met meer dan de helft gezakt vergeleken met het piekniveau in het voorjaar van 2022. Maar de prijs ligt nog altijd boven het niveau van voor de coronapandemie.

Crisis

De windturbine-industrie werkt zich een weg uit een crisis, die werd veroorzaakt door stijgende prijzen van belangrijke grondstoffen als staal, problemen in de toeleveringsketen en stijgende transportkosten. Vestas verloor daardoor in 2022 ruim 1 miljard euro omdat het bedrijf moeite had om zich aan te passen aan de snel veranderde marktomstandigheden.

Om weer een stevige financiële basis te krijgen, verhoogde Vestas de prijzen. Daarmee kwam een einde aan een jarenlange trend waarin de kosten voor windenergie voortdurend daalden. Door de abrupte prijsverhogingen konden sommige klanten echter geen nieuwe windenergieprojecten meer bouwen, omdat ze al hadden afgesproken om de opgewekte stroom te verkopen tegen een prijs die te laag zou zijn om de hogere kosten van windturbines te dekken. Vestas wist dankzij de prijsverhogingen in 2023 zelf wel weer een kleine winst te behalen en wil de winst dit jaar verder verhogen.

Meer uit Financieel

Bonussen Wall Street op record van ruim 49 miljard dollar in 2025

NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zakenbanken en investerings- en beleggingsmaatschappijen op Wall Street hebben vorig jaar in totaal 49,2 miljard dollar, omgerekend 42,7 miljard euro, aan bonussen uitgekeerd. Dat is een recordbedrag aan bonussen voor bijvoorbeeld zakenbankiers voor het begeleiden van beursgangen, het adviseren bij overnames en fusies, vermogensbeheer en handel in aandelen en obligaties.

2 uur geleden
Stevige minnen op beurzen New York, olie flink duurder

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten donderdag flinke koersverliezen zien, terwijl de olieprijzen juist fors stegen. Op de financiële markten is er veel onzekerheid over de vredesbesprekingen die de Verenigde Staten en Iran zouden voeren over een einde van de oorlog in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Bloomberg: Pernod Ricard aast op moederbedrijf Jack Daniel's

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.

4 uur geleden
Bonden schorten stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.

5 uur geleden
Onderzoek: 23.000 minder rokers door verkoopverbod tabak supers

AMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.

5 uur geleden
Verlies voor AEX-index, olieprijzen weer flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.

7 uur geleden
VS schrappen bank en potasbedrijven uit Belarus van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.

7 uur geleden