Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Windmolenmaker Vestas blijft worstelen met achterstand orders

Windmolenmaker Vestas blijft worstelen met achterstand orders

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Vestas Wind Systems blijft worstelen met de achterstand in zijn orderboek. De grootste windmolenfabrikant ter wereld waarschuwde dan ook voor hogere kosten als gevolg van het wegwerken van de oudere bestellingen voor windturbines en serviceovereenkomsten. Die zullen dit jaar blijven drukken op de inkomsten van het Deense bedrijf.

Vestas leed, net als zijn concurrenten in de windturbinesector, de afgelopen jaren grote verliezen. Die werden veroorzaakt doordat de kosten van staal en andere belangrijke materialen voor de productie van windturbines flink waren opgelopen. Daarnaast kampten de bedrijven met productievertragingen als gevolg van verstoringen in de wereldwijde toeleveringsketen. Bestellingen konden daardoor niet op tijd worden afgeleverd, wat leidde tot achterstanden in de orderboeken.

Het bedrijf richt zich nu op terugkeer naar winstgevendheid door de prijzen te verhogen en de achterstand van oudere contracten, die door de hogere kosten onrendabel zijn geworden, weg te werken. "Vestas blijft volledig gefocust om weer winstgevend te worden", zei topman Henrik Andersen in een toelichting op kwartaalcijfers. Andersen ziet de verstoringen in de toeleveringsketen wel afnemen, maar verwacht dat die ook in de tweede jaarhelft nog zullen voortduren.

Rode cijfers

Hoewel het bedrijf hard werkt om weer winstgevend te worden, dook het in het tweede kwartaal van dit jaar weer in de rode cijfers. In het eerste kwartaal was nog sprake van een verrassende winst. Het verlies vóór rente, belastingen en bijzondere posten kwam afgelopen kwartaal uit op 70 miljoen euro. Dat was in lijn met de verwachtingen.

De Duitse concurrent Siemens Energy schrapte onlangs zijn winstverwachting voor dit jaar vanwege de aanhoudende problemen met zijn Spaanse windturbinetak Siemens Gamesa. Het bedrijf kondigde daarbij een strategische herziening aan van zijn windenergieactiviteiten. Ook het Zweedse energiebedrijf Vattenfall moest een flinke afschrijving doen op zijn activiteiten op het gebied van windenergie op zee. Zo schrapte Vattenfall vorige maand zijn plannen voor een windmolenpark voor de Britse kust vanwege hogere kosten.

Meer uit Financieel

Wall Street lager na eerste renteverhoging Fed in ruim 3 jaar

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met overwegend rode cijfers gesloten. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. Zoals verwacht verhoogde de Amerikaanse centrale bank de rente voor het eerst in meer dan drie jaar om de hoge inflatie te bestrijden.

43 minuten geleden
Fed-voorzitter Warsh: inflatie in VS al veel te lang te hoog

WASHINGTON (ANP) - De inflatie in de Verenigde Staten is al veel te lang te hoog en daarom heeft de Federal Reserve besloten de rente te verhogen. Dat zei voorzitter Kevin Warsh van de Amerikaanse centrale bank in een toelichting. De rente in 's werelds grootste economie gaat met een kwart procentpunt omhoog. Het is de eerste renteverhoging in meer dan drie jaar.

1 uur geleden
Amerikaanse centrale bank verhoogt rente tegen hoge inflatie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank verhoogt de rente met een kwart procentpunt om de hardnekkig hoge inflatie in de Verenigde Staten te bestrijden. De renteverhoging door de Federal Reserve was algemeen verwacht op de financiële markten. Het is voor het eerst sinds juli 2023 dat de rente in 's werelds grootste economie wordt verhoogd.

2 uur geleden
Bloomberg: Aramco wil oliepijpleiding spoedig deels heropenen

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco wil binnen enkele dagen een deel van de stilgelegde oost-west-oliepijpleiding gaan heropenen. Dat meldt persbureau Bloomberg. Het transport door de pijpleiding werd vorige week donderdag stilgelegd na een aanval met drones, waarbij schade werd aangericht aan het systeem.

4 uur geleden
AEX sluit vlak in aanloop rentebesluit Fed, Shell verliest

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag vrijwel onveranderd gesloten. De beurshandel stond vooral in het teken van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. De olieprijzen gingen omlaag na de flinke prijsstijging van eerder deze week. Shell stond daardoor bij de dalers.

4 uur geleden
Wall Street gemengd in afwachting van rentebesluit centrale bank

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen begonnen. Beleggers namen weinig risico voorafgaand aan het rentebesluit van de Federal Reserve. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale banken de leenkosten in de grootste economie ter wereld met een kwart procentpunt verhogen om de hoge inflatie te bestrijden.

7 uur geleden
Postcode Loterij: jammer dat aantal trekkingen niet omhoog mag

AMSTERDAM (ANP) - De Postcode Loterij en de VriendenLoterij vinden het jammer dat de Raad van State woensdag heeft geoordeeld dat de loterijen het aantal trekkingen per jaar niet mogen verhogen. Managing director Jonne Arnoldussen van de loterijen, die bij hetzelfde bedrijf horen, noemde de uitkomst "vervelend." Het oordeel beperkt volgens hem niet alleen de loterijen zelf, maar ook het geld dat ze aan goede doelen kunnen geven.

7 uur geleden