Windmolenmaker Vestas blijft worstelen met achterstand orders
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Vestas Wind Systems blijft worstelen met de achterstand in zijn orderboek. De grootste windmolenfabrikant ter wereld waarschuwde dan ook voor hogere kosten als gevolg van het wegwerken van de oudere bestellingen voor windturbines en serviceovereenkomsten. Die zullen dit jaar blijven drukken op de inkomsten van het Deense bedrijf.
Vestas leed, net als zijn concurrenten in de windturbinesector, de afgelopen jaren grote verliezen. Die werden veroorzaakt doordat de kosten van staal en andere belangrijke materialen voor de productie van windturbines flink waren opgelopen. Daarnaast kampten de bedrijven met productievertragingen als gevolg van verstoringen in de wereldwijde toeleveringsketen. Bestellingen konden daardoor niet op tijd worden afgeleverd, wat leidde tot achterstanden in de orderboeken.
Het bedrijf richt zich nu op terugkeer naar winstgevendheid door de prijzen te verhogen en de achterstand van oudere contracten, die door de hogere kosten onrendabel zijn geworden, weg te werken. "Vestas blijft volledig gefocust om weer winstgevend te worden", zei topman Henrik Andersen in een toelichting op kwartaalcijfers. Andersen ziet de verstoringen in de toeleveringsketen wel afnemen, maar verwacht dat die ook in de tweede jaarhelft nog zullen voortduren.
Rode cijfers
Hoewel het bedrijf hard werkt om weer winstgevend te worden, dook het in het tweede kwartaal van dit jaar weer in de rode cijfers. In het eerste kwartaal was nog sprake van een verrassende winst. Het verlies vóór rente, belastingen en bijzondere posten kwam afgelopen kwartaal uit op 70 miljoen euro. Dat was in lijn met de verwachtingen.
De Duitse concurrent Siemens Energy schrapte onlangs zijn winstverwachting voor dit jaar vanwege de aanhoudende problemen met zijn Spaanse windturbinetak Siemens Gamesa. Het bedrijf kondigde daarbij een strategische herziening aan van zijn windenergieactiviteiten. Ook het Zweedse energiebedrijf Vattenfall moest een flinke afschrijving doen op zijn activiteiten op het gebied van windenergie op zee. Zo schrapte Vattenfall vorige maand zijn plannen voor een windmolenpark voor de Britse kust vanwege hogere kosten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptobeurzen nemen snel maatregelen om hun beveiliging te versterken. Aanleiding is de recordhack van 6,3 miljard dollar bij Binance, die de kwetsbaarheid van de sector opnieuw blootlegde, juist nu deze steeds meer deel uitmaakt van de reguliere financiële wereld.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft zijn boekhoudprogramma voor ondernemers uit voorzorg offline gehaald nadat een externe leverancier melding had gemaakt van een mogelijk beveiligingsincident. Het is niet bekend of er gegevens van klanten zijn gelekt. Dat wordt nog onderzocht, bevestigt een woordvoerder zaterdag na berichtgeving door De Telegraaf.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De bedrijvigheid in Chinese fabrieken is in oktober gedaald, volgens nieuwe cijfers van het Chinese statistiekbureau. Daarmee lijken beleidsmakers in de op een na grootste economie ter wereld moeite te hebben de productie goed op gang te houden om de groeidoelstelling van dit jaar te halen.
9 uur geledenCAIRO (ANP/DPA) - In veel delen van Afrika zijn de economische omstandigheden de afgelopen tien jaar verbeterd, terwijl de veiligheid en de politieke vrijheden juist zijn verslechterd. Dat staat in onderzoek van de Mo Ibrahim Foundation, dat zaterdag in Caïro is gepresenteerd. Die organisatie is in 2006 opgericht door de Soedanese ondernemer Mo Ibrahim. De stichting zet zich in voor het bevorderen van goed bestuur en leiderschap op het Afrikaanse continent.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft Italiaanse kritiek weersproken dat zijn last-minute pogingen om de gasvoorraden aan te vullen de prijzen in heel Europa opdrijven. "We wijzen de beschuldiging categorisch van de hand", heeft een woordvoerster van het Duitse ministerie van Economische Zaken gezegd.
9 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI verlaagt zijn doelstelling bij het ophalen van nieuw kapitaal, omdat een uitverkoop van AI-aandelen en de naderende beursgang van concurrent Anthropic het lastiger maken om toezeggingen van investeerders te krijgen. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag AI-chipconcern Nvidia ingehaald als meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Nvidia verloor flink op Wall Street na kwartaalcijfers van chipfabrikant Intel en was aan het eind van de dag 4,9 biljoen dollar waard. Apple verloor 1,2 procent en was vrijdag bij het sluiten van Wall Street 5 biljoen dollar waard.
23 uur geleden