Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Windmolenmaker Vestas blijft worstelen met achterstand orders

Windmolenmaker Vestas blijft worstelen met achterstand orders

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Vestas Wind Systems blijft worstelen met de achterstand in zijn orderboek. De grootste windmolenfabrikant ter wereld waarschuwde dan ook voor hogere kosten als gevolg van het wegwerken van de oudere bestellingen voor windturbines en serviceovereenkomsten. Die zullen dit jaar blijven drukken op de inkomsten van het Deense bedrijf.

Vestas leed, net als zijn concurrenten in de windturbinesector, de afgelopen jaren grote verliezen. Die werden veroorzaakt doordat de kosten van staal en andere belangrijke materialen voor de productie van windturbines flink waren opgelopen. Daarnaast kampten de bedrijven met productievertragingen als gevolg van verstoringen in de wereldwijde toeleveringsketen. Bestellingen konden daardoor niet op tijd worden afgeleverd, wat leidde tot achterstanden in de orderboeken.

Het bedrijf richt zich nu op terugkeer naar winstgevendheid door de prijzen te verhogen en de achterstand van oudere contracten, die door de hogere kosten onrendabel zijn geworden, weg te werken. "Vestas blijft volledig gefocust om weer winstgevend te worden", zei topman Henrik Andersen in een toelichting op kwartaalcijfers. Andersen ziet de verstoringen in de toeleveringsketen wel afnemen, maar verwacht dat die ook in de tweede jaarhelft nog zullen voortduren.

Rode cijfers

Hoewel het bedrijf hard werkt om weer winstgevend te worden, dook het in het tweede kwartaal van dit jaar weer in de rode cijfers. In het eerste kwartaal was nog sprake van een verrassende winst. Het verlies vóór rente, belastingen en bijzondere posten kwam afgelopen kwartaal uit op 70 miljoen euro. Dat was in lijn met de verwachtingen.

De Duitse concurrent Siemens Energy schrapte onlangs zijn winstverwachting voor dit jaar vanwege de aanhoudende problemen met zijn Spaanse windturbinetak Siemens Gamesa. Het bedrijf kondigde daarbij een strategische herziening aan van zijn windenergieactiviteiten. Ook het Zweedse energiebedrijf Vattenfall moest een flinke afschrijving doen op zijn activiteiten op het gebied van windenergie op zee. Zo schrapte Vattenfall vorige maand zijn plannen voor een windmolenpark voor de Britse kust vanwege hogere kosten.

Meer uit Financieel

Rheinmetall begint serieproductie van satellieten in Neuss

NEUSS (ANP/DPA) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall is begonnen met de serieproductie van satellieten. Jaarlijks moeten er zo'n vijftig satellieten worden gebouwd op de locatie in Neuss. Het defensieconcern breidt hiermee zijn portfolio verder uit.

13 minuten geleden
Britse waakhond onderzoekt Meta om nieuwe Instagram-functie

LONDEN (ANP) - De Britse mediatoezichthouder Ofcom onderzoekt of Meta zich mogelijk niet heeft gehouden aan de Britse regels voor onlineveiligheid. Het bedrijf achter Facebook en Instagram zou de risico's van een nieuwe functie op Instagram onvoldoende hebben beoordeeld voor die werd gelanceerd.

36 minuten geleden
Werknemers wasserijen leggen opnieuw werk neer in cao-conflict

UTRECHT (ANP) - Werknemers van wasserijen gaan donderdag staken, meldt FNV. Volgens de vakbond zitten onderhandelingen voor een nieuwe cao nog altijd vast. Het is de eerste landelijke staking nadat er sinds begin september al meerdere keren op verschillende plekken gestaakt werd.

1 uur geleden
AEX-index verder omhoog na recordslot op maandag

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op het nieuwe slotrecord van een dag eerder. In New York steeg de technologiebeurs Nasdaq op maandag eveneens naar een nieuw record. De olieprijzen stonden licht lager.

1 uur geleden
Excuses OpenAI voor hack Australische overheidswebsite

SYDNEY (ANP/AFP) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, heeft toegegeven dat het verkeerd heeft gehandeld bij het hackincident in Australië. Dat zei strategiedirecteur Jason Kwon van OpenAI tegenover Australische parlementsleden. Hij bood zijn excuses daarvoor aan. Een AI-programma drong eerder dit jaar binnen bij een Australische overheidswebsite en had toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

2 uur geleden
Elon Musk weer biljonair dankzij koerswinsten SpaceX en Tesla

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is weer een biljonair dankzij koerswinsten voor zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX en autobouwer Tesla op de aandelenbeurzen in New York. Het vermogen van Musk steeg maandag met 65 miljard dollar tot 1,04 biljoen dollar, oftewel ruim 1000 miljard dollar.

3 uur geleden
Stroomaansluiting van veel huishoudens en bedrijven onnodig zwaar

DEN HAAG (ANP) - Honderdduizenden huishoudens en bedrijven hebben een zwaardere aansluiting op het stroomnet dan ze op basis van hun verbruik waarschijnlijk nodig hebben. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Een zwaardere aansluiting is duurder dan een standaardaansluiting en daarom kunnen mensen volgens de toezichthouder mogelijk veel geld besparen.

4 uur geleden