Windenergiesector vreest minder investeringen bij prijsplafond
UTRECHT (ANP) - Een prijsplafond voor duurzaam opgewekte energie zou de verdere ontwikkeling van de sector remmen doordat minder geld overblijft voor investeringen. Dat schrijft de Nederlandse WindEnergie Associatie (NWEA) in een reactie op de voorstellen die de Europese Commissie deze week deed voor ingrijpen op de gas- en elektriciteitsmarkt. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie wil onder andere een maximumprijs instellen voor elektriciteit die niet met gas wordt opgewekt.
"De problemen die door de fossiele sector zijn veroorzaakt moeten niet door de hernieuwbare sector worden opgelost. De windsector wil zoveel en zo snel mogelijk investeren in een duurzaam energiesysteem. Juist nu meer dan ooit", schrijft de NWEA in een verklaring.
De belangenvereniging vindt dat de huidige energiecrisis het gevolg is van de grote afhankelijkheid van gas voor de stroomproductie. Als alle elektriciteit met zon en wind zou zijn opgewekt, zou de Russische inval in Oekraïne volgens de NWEA niet zo'n grote crisis op de elektriciteitsmarkt hebben veroorzaakt.
Hoge inkomsten
De Europese Commissie stelde dat producenten van hernieuwbare energie nu erg hoge inkomsten hebben door de gestegen elektriciteitsprijzen, maar in tegenstelling tot gasgestookte centrales niet de hoge kosten. Daarom zouden ze best wat van hun omzet kunnen inleveren om de financiële druk op huishoudens en bedrijven te verlichten.
Maar de NWEA zegt dat veel windprojecten langjarige contracten hebben opgesteld met veel lagere elektriciteitsprijzen dan de huidige marktprijzen. Daarnaast dekken ze risico's van prijsschommelingen vaak af op zo'n manier dat het voordeel van de hogere prijzen bij een derde partij komt te liggen. "Bij het nemen van eventuele maatregelen moet hiermee rekening gehouden worden. Als dat niet gebeurt, dan worden de initiatiefnemers van windprojecten gestraft voor goed gedrag."
Meer uit Financieel
GAYDON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Jaguar Land Rover gaat de komende twee jaar ongeveer 4000 banen schrappen. Dat bevestigt de topman van de grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk, nadat de Britse krant The Times hier dit weekend al over schreef. Jaguar Land Rover heeft last van Amerikaanse importheffingen en de gevolgen van een cyberaanval vorig jaar.
52 minuten geledenROME (ANP/DPA) - Treinverkeer in Italië wordt vanaf maandagavond deels platgelegd door een staking. Verschillende vakbonden hebben het personeel van de Italiaanse spoorwegen opgeroepen om het werk voor 24 uur neer te leggen. De bonden maken zich zorgen over de toekomst van de publieke dienstverlening en om het behoud van banen, melden Italiaanse media.
1 uur geledenJAKARTA (ANP) - Tientallen Nederlandse reizigers zijn gestrand in Indonesië, bevestigt een woordvoerster van reisbranchevereniging ANVR na berichtgeving van De Telegraaf. De internationale luchthaven van Jakarta is sinds zondagochtend dicht vanwege een vulkaanuitbarsting.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het tweede kwartaal van dit jaar sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat is er een groei van 0,6 procent in vergelijking met de voorgaande periode. Bij een voorlopige raming eind juli werd nog een plus van 0,4 procent gemeld door Eurostat.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk verwacht dat de wijnproductie dit jaar een van de slechtste in de afgelopen dertig jaar wordt vanwege de hitte. Dat stelt het ministerie van Landbouw in een eerste schatting voor de oogst van 2026. De extreme droogte en hitte hebben volgens het ministerie wijngaarden aangetast. Ook is het oppervlak voor de productie afgenomen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Novartis heeft maandag ruim 3 procent aan beurswaarde verloren op de beurs in Zürich. De Zwitserse farmaceut heeft binnen een week tijd een tweede tegenslag te verduren gekregen bij zijn medicijnonderzoek, nadat een veelbelovend hartmedicijn in een vergevorderde studie toch niet zo goed bleek te werken. Beleggers zijn daarvan geschrokken.
3 uur geledenRAAMSDONKSVEER (ANP) - Het Nederlandse PAL-V kan de productie starten van de eerste vliegende auto ter wereld. Dat zegt topman Robert Dingemanse in een interview in Het Financieele Dagblad. In 2028 moet de vliegende auto volledig goedgekeurd de lucht in gaan.
4 uur geleden