Windenergiesector vreest minder investeringen bij prijsplafond
UTRECHT (ANP) - Een prijsplafond voor duurzaam opgewekte energie zou de verdere ontwikkeling van de sector remmen doordat minder geld overblijft voor investeringen. Dat schrijft de Nederlandse WindEnergie Associatie (NWEA) in een reactie op de voorstellen die de Europese Commissie deze week deed voor ingrijpen op de gas- en elektriciteitsmarkt. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie wil onder andere een maximumprijs instellen voor elektriciteit die niet met gas wordt opgewekt.
"De problemen die door de fossiele sector zijn veroorzaakt moeten niet door de hernieuwbare sector worden opgelost. De windsector wil zoveel en zo snel mogelijk investeren in een duurzaam energiesysteem. Juist nu meer dan ooit", schrijft de NWEA in een verklaring.
De belangenvereniging vindt dat de huidige energiecrisis het gevolg is van de grote afhankelijkheid van gas voor de stroomproductie. Als alle elektriciteit met zon en wind zou zijn opgewekt, zou de Russische inval in Oekraïne volgens de NWEA niet zo'n grote crisis op de elektriciteitsmarkt hebben veroorzaakt.
Hoge inkomsten
De Europese Commissie stelde dat producenten van hernieuwbare energie nu erg hoge inkomsten hebben door de gestegen elektriciteitsprijzen, maar in tegenstelling tot gasgestookte centrales niet de hoge kosten. Daarom zouden ze best wat van hun omzet kunnen inleveren om de financiële druk op huishoudens en bedrijven te verlichten.
Maar de NWEA zegt dat veel windprojecten langjarige contracten hebben opgesteld met veel lagere elektriciteitsprijzen dan de huidige marktprijzen. Daarnaast dekken ze risico's van prijsschommelingen vaak af op zo'n manier dat het voordeel van de hogere prijzen bij een derde partij komt te liggen. "Bij het nemen van eventuele maatregelen moet hiermee rekening gehouden worden. Als dat niet gebeurt, dan worden de initiatiefnemers van windprojecten gestraft voor goed gedrag."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is weer een biljonair dankzij koerswinsten voor zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX en autobouwer Tesla op de aandelenbeurzen in New York. Het vermogen van Musk steeg maandag met 65 miljard dollar tot 1,04 biljoen dollar, oftewel ruim 1000 miljard dollar.
40 seconden geledenDEN HAAG (ANP) - Honderdduizenden huishoudens en bedrijven hebben een zwaardere aansluiting op het stroomnet dan ze op basis van hun verbruik waarschijnlijk nodig hebben. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Een zwaardere aansluiting is duurder dan een standaardaansluiting en daarom kunnen mensen volgens de toezichthouder mogelijk veel geld besparen.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag een presidentieel decreet uitgevaardigd dat het voor iedereen in de Verenigde Staten mogelijk maakt om belastingvrije, roodgekleurde diesel te kopen. Die brandstof is normaal gesproken bedoeld voor landbouwmachines en ander materieel dat niet op de openbare weg rijdt.
55 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
12 uur geleden