Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Windenergie is na kernenergie grootste bron elektriciteit in EU

Windenergie is na kernenergie grootste bron elektriciteit in EU

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is redelijk tevreden over de resultaten van het Europese energiebeleid van de afgelopen vijf jaar. Als een van de successen noemt de Commissie dat tot juli van dit jaar de helft van de elektriciteit in de Europese Unie uit hernieuwbare energie, zoals windenergie, is opgewekt. Windenergie is na kernenergie inmiddels de grootste elektriciteitsbron in de Europese Unie, en heeft gas ingehaald. Dat heeft de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt in haar jaarlijks energierapport.

Naast versnelling van maatregelen die tot klimaatneutraliteit moeten leiden, is de Europese Unie er de afgelopen jaren in geslaagd het hoofd te bieden aan kritieke risico's voor haar energievoorzieningszekerheid, zo staat in het rapport. Zo daalde de EU-import van Russisch gas van 45 procent in 2021 tot 18 procent in juni 2024. "Dat laat zien dat we niet langer afhankelijk zijn van Poetins pijpleidingen", zei Eurocommissaris Kadri Simson (Energie).

Het is de EU gelukt de energiemarkt en de energieprijzen weer onder controle te krijgen, zo meldt de Commissie verder. Die energieprijzen moeten wel verder omlaag en daar moet hard aan worden gewerkt. Dat is "van cruciaal belang om het concurrentievermogen van de EU-industrie te verbeteren", zegt de Europese Commissie.

Elektrificatie verwarmingsapparatuur

Ook op andere terreinen moet er een tandje bij. In 2022 is het energieverbruik in de EU weliswaar met 4,1 procent gedaald, maar dat is bij lange na niet genoeg om de afgesproken daling met 11,7 procent tegen 2030 te halen. De elektrificatie van verwarmingsapparatuur moet sneller, evenals de renovatie van gebouwen.

De toenemende energiearmoede moet eveneens worden aangepakt, vindt de Commissie. Een op de tien Europeanen (10,6 procent) zei vorig jaar dat ze hun huis niet warm genoeg kunnen krijgen. In vergelijking met 2022 gaat het om een stijging van 1,3 procentpunt. De stijgende energiearmoede is veroorzaakt door de energiecrisis en inflatie.

Noodmaatregelen

Zowel lidstaten afzonderlijk als de EU kan deze armoede aanpakken. De lidstaten kunnen ervoor kiezen kwetsbare inwoners te beschermen tegen extreem hoge kosten, zoals eerder Nederland deed. Op Europees niveau kunnen noodmaatregelen worden genomen als de prijs van aardgas enorm stijgt.

Meer uit Financieel

Vliegverkeer van en naar Sicilië weer verstoord door Etna

CATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Sicilië is opnieuw verstoord door een uitbarsting van vulkaan Etna. De Italiaanse luchthaven van Catania heeft vertrekkende en binnenkomende vluchten opgeschort tot zondag 12.00 uur door vulkanische activiteit en weersomstandigheden, is te lezen op de website. Catania is de belangrijkste luchthaven van het eiland.

36 minuten geleden
Bloomberg: Cruz zegt dat Witte Huis export diesel niet verbiedt

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.

1 uur geleden
Reisorganisatie past routes aan om overstromingen Bangkok

BANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.

3 uur geleden
China en VS gaan 'communicatiekanaal' voor AI-incidenten opzetten

WASHINGTON (ANP/AFP) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.

4 uur geleden
Gemiddelde adviesprijs benzine loopt iets verder op

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.

4 uur geleden
Grote Italiaanse bank voor miljoenen opgelicht met AI-misleiding

MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.

14 uur geleden
EU-commissaris waarschuwt landen voor energieprijscrisis

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.

15 uur geleden