Windenergie is na kernenergie grootste bron elektriciteit in EU
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is redelijk tevreden over de resultaten van het Europese energiebeleid van de afgelopen vijf jaar. Als een van de successen noemt de Commissie dat tot juli van dit jaar de helft van de elektriciteit in de Europese Unie uit hernieuwbare energie, zoals windenergie, is opgewekt. Windenergie is na kernenergie inmiddels de grootste elektriciteitsbron in de Europese Unie, en heeft gas ingehaald. Dat heeft de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt in haar jaarlijks energierapport.
Naast versnelling van maatregelen die tot klimaatneutraliteit moeten leiden, is de Europese Unie er de afgelopen jaren in geslaagd het hoofd te bieden aan kritieke risico's voor haar energievoorzieningszekerheid, zo staat in het rapport. Zo daalde de EU-import van Russisch gas van 45 procent in 2021 tot 18 procent in juni 2024. "Dat laat zien dat we niet langer afhankelijk zijn van Poetins pijpleidingen", zei Eurocommissaris Kadri Simson (Energie).
Het is de EU gelukt de energiemarkt en de energieprijzen weer onder controle te krijgen, zo meldt de Commissie verder. Die energieprijzen moeten wel verder omlaag en daar moet hard aan worden gewerkt. Dat is "van cruciaal belang om het concurrentievermogen van de EU-industrie te verbeteren", zegt de Europese Commissie.
Elektrificatie verwarmingsapparatuur
Ook op andere terreinen moet er een tandje bij. In 2022 is het energieverbruik in de EU weliswaar met 4,1 procent gedaald, maar dat is bij lange na niet genoeg om de afgesproken daling met 11,7 procent tegen 2030 te halen. De elektrificatie van verwarmingsapparatuur moet sneller, evenals de renovatie van gebouwen.
De toenemende energiearmoede moet eveneens worden aangepakt, vindt de Commissie. Een op de tien Europeanen (10,6 procent) zei vorig jaar dat ze hun huis niet warm genoeg kunnen krijgen. In vergelijking met 2022 gaat het om een stijging van 1,3 procentpunt. De stijgende energiearmoede is veroorzaakt door de energiecrisis en inflatie.
Noodmaatregelen
Zowel lidstaten afzonderlijk als de EU kan deze armoede aanpakken. De lidstaten kunnen ervoor kiezen kwetsbare inwoners te beschermen tegen extreem hoge kosten, zoals eerder Nederland deed. Op Europees niveau kunnen noodmaatregelen worden genomen als de prijs van aardgas enorm stijgt.
Meer uit Financieel
DEN BOSCH (ANP) - Energiebedrijf Essent breidt zijn diensten uit met snelladen voor elektrische auto's. Zusterbedrijf E.ON Drive Infrastructure neemt het voormalige snellaadnetwerk van BP over en gaat bij de exploitatie samenwerken met Essent. Naar eigen zeggen wordt Essent zo direct een van de grootste aanbieders van openbaar snelladen in Nederland.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaven in augustus minder uit aan motorbrandstoffen, zoals benzine en diesel, dan vorig jaar. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De prijzen aan de pomp zijn het afgelopen jaar flink gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De beursgenoteerde bouwer BAM neemt A.Hak over, een aannemersbedrijf gespecialiseerd in ondergrondse infrastructuur. Het bedrijf wordt bij de overname gewaardeerd op ruim 500 miljoen euro.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geëindigd, na recordstanden een dag eerder. Nervositeit over de nog altijd hoge energieprijzen kreeg de overhand. De vrees is dat dure brandstoffen de inflatie stuwen, wat ook tot hogere rentes leidt. Beleggers keken daarom ook met veel interesse naar de publicatie van de notulen van de recentste rentevergadering van de Federal Reserve.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Naar kunstmestproducent OCI hoeft geen diepgravend onderzoek te worden geopend, heeft de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam bepaald. Daarmee lijden minderheidsaandeelhouders van het bedrijf een nederlaag tegen Nassef Sawiris, een van de rijkste personen van Egypte. Zij meenden op verschillende manieren benadeeld te zijn door Sawiris, die het grootste deel van OCI bezit.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies geëindigd, daags nadat de AEX-index op recordhoogte was gesloten. Bij beleggers namen zorgen over stijgende energieprijzen en de aanhoudend hoge inflatie toe. Ook elders in Europa sloten de beurzen daardoor in de min.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) wil opheldering van de NAM over een uitkering van meer dan een miljard euro aan aandeelhouders Shell en ExxonMobil. Die storting roept vragen op over de "financiële positie en het nakomen van de afspraken", zegt de CDA-minister in een verklaring.
15 uur geleden