Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wind en Noorse stroom kunnen druk Britse energiemarkt verminderen

Wind en Noorse stroom kunnen druk Britse energiemarkt verminderen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De druk op de Britse energiemarkt wordt komende week mogelijk wat minder groot. Het weer slaat om en daarmee gaat het ook harder waaien, waardoor windmolenparken meer stroom kunnen produceren. Tegelijkertijd wordt een 724 kilometer lange stroomkabel tussen Groot-Brittannië en Noorwegen in gebruik genomen, zodat er ook van die kant meer stroom beschikbaar komt en de prijzen wat kunnen dalen.

De prijzen voor stroom in het Verenigd Koninkrijk zijn hard opgelopen sinds een brand in een stroomkabel tussen Engeland en Frankrijk leveringen vanaf het vasteland van Europa onmogelijk maakten. Gekoppeld met de hoge gasprijs waar heel Europa mee kampt, leverde dat problemen op voor de Britse energiesector. Al enkele kleine energieleveranciers zijn omgevallen omdat hun klanten contracten hadden afgesloten om stroom en gas af te nemen voor een prijs die onder de huidige kostprijs ligt.

Consumenten komen niet zonder stroom te zitten omdat er een regeling is dat andere energiebedrijven de klanten overnemen. Maar door een maximumtarief dat de Britse overheid daarbij oplegt is het ook voor andere energiebedrijven nauwelijks interessant om de klanten te gaan bedienen. De Britse regering hoopt dat met goedkope leningen aan de energiebedrijven te ondervangen.

Tegelijkertijd staat ook de stroomlevering als geheel onder druk. Er is momenteel voldoende capaciteit, maar als de stroomvraag stijgt of er plotseling iets misgaat in een van de Britse centrales zijn stroomstoringen niet uit te sluiten, zeggen experts. De vraag is of Noorwegen daar direct bij kan helpen. Door een droge zomer zijn de stuwmeren in het land, die voor een flink deel van de stroomproductie zorgen, niet zo vol als in andere jaren.

Door de nieuwe kabel is de kans wel groot dat de Noren stroom naar het Verenigd Koninkrijk zullen exporteren in plaats van naar de rest van Europa. De Britse stroomprijzen blijven naar verwachting namelijk hoger. Voor de Noren is het daardoor beter verdienen aan de export naar het Verenigd Koninkrijk. Momenteel kost een megawattuur aan stroom op de Britse markt net geen 3000 pond, omgerekend zo'n 3500 euro. In Noorwegen was dezelfde hoeveelheid elektriciteit een kleine 120 euro waard.

Meer uit Financieel

Duizenden ontslagen op komst, volgens CNV

UTRECHT (ANP) - Zeker een op de drie onderhandelaars bij CNV heeft te maken met een aanzienlijke ontslagronde. Dat meldt de vakbond op basis van een inventarisatie onder cao-onderhandelaars. "Duizenden banen staan momenteel op de tocht", stelt CNV-voorzitter Piet Fortuin.

15 minuten geleden
Nederlandse export van goederen stijgt met bijna 3 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in september verder gestegen. De groei was groter dan een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, transportmiddelen en delfstoffen uitgevoerd. De uitvoer van chemische producten was echter lager dan een jaar eerder. De exportgroei kwam uit op 2,6 procent.

43 minuten geleden
Kwartaalomzet detailhandel ruim 4 procent gestegen

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse detailhandel is in het derde kwartaal van dit jaar met ruim 4 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarbij nam het verkoopvolume, oftewel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, met 2 procent toe.

1 uur geleden
Zuid-Korea en VS bereiken akkoord over handel en veiligheid

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae Myung zei vrijdag dat Zuid-Korea en de Verenigde Staten het eens zijn geworden over samenwerking op het gebied van handel en veiligheid. Vorige maand ontmoette de leider van het Aziatische land de Amerikaanse president Donald Trump.

4 uur geleden
VS schaffen tarieven verschillende producten Latijns-Amerika af

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd dat ze de tarieven op sommige voedingsmiddelen en andere importproducten uit Argentinië, Ecuador, Guatemala en El Salvador zullen afschaffen. Dit gebeurt onder raamovereenkomsten die Amerikaanse bedrijven meer toegang tot die markten geven.

6 uur geleden
ING rekent in 2026 op lagere energierekening voor huishoudens

AMSTERDAM (ANP) - De energierekening voor Nederlandse huishoudens pakt volgend jaar waarschijnlijk gunstiger uit. ING Research heeft becijferd dat huishoudens met een gemiddeld energieverbruik naar verwachting zo'n 4 procent minder voor gas en stroom hoeven te betalen.

6 uur geleden
Techbedrijven omlaag terwijl Wall Street renteprognoses bijstelt

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse aandelenbeurzen lieten donderdag stevige verliezen zien. Beleggers schroefden hun verwachtingen wat betreft renteverlagingen terug en dat leidde tot uitverkoop van met name tech- en AI-bedrijven. Wall Street liet zich daarbij leiden door zorgen over de inflatie en recente uitspraken van centrale bankiers over de economie.

9 uur geleden