Wilders wil SER-voorzitter Kim Putters als nieuwe informateur
DEN HAAG (ANP) - SER-voorzitter Kim Putters moet de nieuwe informateur worden, vindt Geert Wilders. De PVV-leider zegt dat de PvdA'er bereid is deze functie te vervullen. De radicaal-rechtse politicus stelt een korte gespreksronde voor van drie à vier weken waar alle fractievoorzitters voor worden uitgenodigd. Daarin moet het nadrukkelijk ook gaan over de vorm van een mogelijke coalitie die de politiek leiders voor zich zien.
Voor de tweede keer schuift Wilders een PvdA'er naar voren om de formatie te overzien. In de vorige ronde was Ronald Plasterk informateur. De PVV loopt zelf niet over van de kandidaten, erkent Wilders.
De PVV-leider ziet in Putters iemand die ervoor kan zorgen dat andere partijen "het achterste van hun tong" laten zien. Daar is de volgende fase wel voor bedoeld, denkt Wilders. Hij benadrukt het gezag dat Putters geniet en zijn "kennis en ervaring".
Onderzoek naar onvrede
De 50-jarige Putters is sinds 2022 voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, de belangrijkste regeringsadviseur op sociaaleconomische thema's. Eerder was hij directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau en zat hij tien jaar lang namens de PvdA in de Eerste Kamer. De Volkskrant heeft hem meerdere keren de meest invloedrijke Nederlander genoemd.
Als SCP-voorzitter heeft Putters veel onderzoek gedaan naar en geschreven over onvrede in Nederland. In 2019 beschreef hij in het boek Veenbrand de 'smeulende kwesties' die in de samenleving spelen. Daarbij gaat het onder meer over de toenemende sociale ongelijkheid.
Het besluit om een "tussenstap" te nemen heeft ermee te maken dat de formatie is vastgelopen nu NSC-leider Pieter Omtzigt heeft aangegeven in principe niet meer aan tafel te willen aanschuiven. Daarmee lijkt een meerderheidskabinet met Wilders' PVV ver weg. Omdat over de vorm in de afgelopen formatieronde niet is gesproken, moet de constructie van een nieuw kabinet juist expliciet aan de orde komen, vindt Wilders.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Thierry Baudet, oprichter van Forum voor Democratie, doet laconiek over de ophef die in de afgelopen weken is ontstaan over het verleden van enkele kandidaat-gemeenteraadsleden van zijn partij. Zij zouden banden hebben gehad met neonazistische groeperingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft op X iedereen bedankt die op de PVV heeft gestemd. "Prachtige resultaten!" schreef hij op X. In verschillende gemeenten, zoals Terneuzen en Pekela, werd de PVV de grootste.
1 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - PVV-lijsttrekker Patrick van der Hoeff in Terneuzen denkt dat zijn partij de winst in de gemeenteraadsverkiezingen grotendeels te danken heeft aan het verzet tegen de komst van een azc. "Maar dat is niet de enige reden", zegt Van der Hoeff. "Wij hebben ons altijd kritisch uitgelaten over de bouw van een campus, een onderwijsinstelling die 100 miljoen euro moet kosten. Dat vinden we veel te veel en we denken dat veel andere Terneuzenaars dat ook vinden."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De eerste uitslagen van Forum voor Democratie zijn voor partijleider Lidewij de Vos "reden tot feest, maar morgen begint voor ons een enorme klus". Dat zei ze op een partijbijeenkomst in Amsterdam, waar de partij de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag volgt. "Kiezers in heel Nederland hebben ons het vertrouwen gegeven om de grote uitdagingen van onze steden en dorpen aan te gaan", zei De Vos tegen de aanwezigen.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) heeft begrip voor "frustraties" in gemeenten over de komst van asielzoekerscentra. "Dat je denkt: dit overkomt ons, terwijl wij zelf willen meebeslissen over de grootte van een opvang of de voorwaarden van een asielopvang." Wel benadrukt hij dat het kabinet de instroom wil beperken, en asielzoekers die hier zijn eerlijk wil verdelen over gemeenten met de spreidingswet.
2 uur geledenDOKKUM (ANP) - Tussen de exitpoll van Ipsos in opdracht van NOS van Noardeast-Fryslân en de voorlopige uitslag, gemeld aan de ANP Verkiezingsdienst, zitten flink wat verschillen. Zo kwam FNP, ondanks zetelverlies, als grootste partij naar voren uit de exitpoll. Maar in de voorlopige uitslag is dat het CDA met 6 zetels. De partij wint 2 zetels, in plaats van 1 volgens de exitpoll.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Jesse Klaver ziet zijn partij GroenLinks-PvdA "fors winnen" ten opzichte van de landelijke verkiezingen in november. Leden van de partij hebben de "rug gerecht", zei hij op een bijeenkomst in Leiden.
2 uur geleden