Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wilders wil niet praten over extra geld voor Oekraïne

Wilders wil niet praten over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen praten de komende maanden over de voorjaarsnota waarmee de begroting van dit jaar kan worden aangepast. Een makkelijke discussie wordt dat niet, bleek uit de woorden van de vier leiders van de coalitiepartijen op de eerste Kamerdag van het nieuwe jaar. Oekraïne kan daarvan de dupe worden.

De leider van de grootste partij maakte zijn prioriteiten duidelijk. "De discussie moet niet gaan over extra geld voor klimaatdoelen of Oekraïne", zei Geert Wilders (PVV). Hij vindt dat mensen meer geld in hun portemonnee moeten overhouden, nu de inflatie hoog is door onder meer huurstijgingen en hoge energieprijzen.

Dilan Yeşilgöz (VVD) herhaalde dat zij de "hardwerkende Nederlander" beter wil belonen, maar wees er tegelijk op dat het kabinet miljarden in lastenverlichting voor de burger stopt. De partij wil kijken waar de overheid minder geld kan uitgeven. Ze is tegen verhoging van belastingen om plannen te betalen.

Tegenvallers

Het kabinet moet in de voorjaarsnota geld vinden voor een aantal zaken. Er moet geld worden gevonden voor alternatieven voor de onderwijsbezuinigingen en de geschrapte hogere btw voor cultuur, sport en boeken. Maar er zijn ook tegenvallers. Omdat klimaatdoelen niet worden gehaald, zijn extra maatregelen nodig.

De kleinste coalitiepartner BBB gaf eerder al aan "op basis van modellen het land niet kapot te willen bezuinigen". En Pieter Omtzigt van NSC wil eerst een "goed inzicht in de staatsfinanciën" voor hij gaat praten. Hij ziet hiaten in de economische modellen waarop de overheid haar financiën baseert. Hij wil in elk geval niet dat de armoede toeneemt of dat de koopkracht achteruitgaat.

Partijen van links tot rechts maken zich zorgen over de portemonnee van Nederlanders, vooral omdat de prijzen blijven stijgen. De Kamer wil binnenkort in debat met het kabinet over de inflatie en het effect op de koopkracht van mensen.

Meer uit Politiek

Sterk verwacht 'complexe opgave' om zorg betaalbaar te houden

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Sterk verwacht dat haar een 'complexe opgave' wacht als minister van Langdurige Zorg. "Of de zorg in de toekomst ook houdbaar is, dat is het vraagstuk waar we voor staan," aldus de CDA'er.

5 uur geleden
Berendsen: Nederland was naïef over groeiende Chinese invloed

DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."

8 uur geleden
De Bat krijgt taak om ruimte te maken op volgelopen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."

9 uur geleden
Indiase premier kondigt snel partnerschap met Nederland aan

NEW DELHI (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi zal naar verwachting nog voor de zomer naar Nederland komen om formeel een "strategisch partnerschap" met Nederland aan te kondigen. Demissionair premier Dick Schoof zei donderdag tegen lokale media in India dat het "een uitstekende stimulans" zal geven aan de al goede verhoudingen tussen India en Nederland. Hij is daar voor een internationale top over kunstmatige intelligentie.

9 uur geleden
Yeşilgöz hoopt op meer waardering voor militairen

DEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.

10 uur geleden
Eerenberg wordt D66-staatssecretaris van Financiën

DEN HAAG (ANP) - De 41-jarige Eelco Eerenberg wordt de nieuwe staatssecretaris van Financiën namens D66, meldt de partij. Nathalie van Berkel zou eigenlijk deze functie krijgen. Maar zij zag hier maandag van af, nadat meerdere media hadden geschreven over onjuistheden in haar cv. Later maakte Van Berkel ook bekend de Tweede Kamer te verlaten.

11 uur geleden
Erkens snapt scepsis agrarische sector over zijn aantreden

DEN HAAG (ANP) - Silvio Erkens (VVD) snapt de weifeling in de agrarische sector over zijn benoeming tot staatssecretaris van Landbouw. "Volgens mij is het aan mij om het tegendeel te bewijzen. Maar ik snap het scepticisme", zei hij donderdag voor aanvang van zijn gesprek met formateur Rob Jetten.

11 uur geleden