Wilders wil niet praten over extra geld voor Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen praten de komende maanden over de voorjaarsnota waarmee de begroting van dit jaar kan worden aangepast. Een makkelijke discussie wordt dat niet, bleek uit de woorden van de vier leiders van de coalitiepartijen op de eerste Kamerdag van het nieuwe jaar. Oekraïne kan daarvan de dupe worden.
De leider van de grootste partij maakte zijn prioriteiten duidelijk. "De discussie moet niet gaan over extra geld voor klimaatdoelen of Oekraïne", zei Geert Wilders (PVV). Hij vindt dat mensen meer geld in hun portemonnee moeten overhouden, nu de inflatie hoog is door onder meer huurstijgingen en hoge energieprijzen.
Dilan Yeşilgöz (VVD) herhaalde dat zij de "hardwerkende Nederlander" beter wil belonen, maar wees er tegelijk op dat het kabinet miljarden in lastenverlichting voor de burger stopt. De partij wil kijken waar de overheid minder geld kan uitgeven. Ze is tegen verhoging van belastingen om plannen te betalen.
Tegenvallers
Het kabinet moet in de voorjaarsnota geld vinden voor een aantal zaken. Er moet geld worden gevonden voor alternatieven voor de onderwijsbezuinigingen en de geschrapte hogere btw voor cultuur, sport en boeken. Maar er zijn ook tegenvallers. Omdat klimaatdoelen niet worden gehaald, zijn extra maatregelen nodig.
De kleinste coalitiepartner BBB gaf eerder al aan "op basis van modellen het land niet kapot te willen bezuinigen". En Pieter Omtzigt van NSC wil eerst een "goed inzicht in de staatsfinanciën" voor hij gaat praten. Hij ziet hiaten in de economische modellen waarop de overheid haar financiën baseert. Hij wil in elk geval niet dat de armoede toeneemt of dat de koopkracht achteruitgaat.
Partijen van links tot rechts maken zich zorgen over de portemonnee van Nederlanders, vooral omdat de prijzen blijven stijgen. De Kamer wil binnenkort in debat met het kabinet over de inflatie en het effect op de koopkracht van mensen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA heeft dinsdag aangifte gedaan tegen twee PVV'ers om AI-afbeeldingen die zij maakten van Frans Timmermans. Dat bevestigen de partij en het Openbaar Ministerie (OM) woensdag na berichtgeving van RTL Nieuws. De partij liet eerder al weten van plan te zijn de aangifte te doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Formerende partijen D66 en CDA spreken donderdag verder met elkaar over defensie en veiligheid. Ze hebben gesprekken gepland met een vertegenwoordiger van de NAVO, medewerkers van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken en van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft woensdagochtend "een goed gesprek" gehad met Hans Wijers, die vorige week opstapte als informateur nadat bekend was geworden dat hij zich bij verschillende gelegenheden beledigend over haar had uitgelaten. Dat meldt Yeşilgöz in een bericht op X.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nationale 'bouwbaas' die D66 wil introduceren, is volgens vier deskundigen geen goed idee. Zo'n nieuwe functie zou een "extra laag in het toch al topzware bureaucratische woonbeleid" betekenen, staat in een advies voor de formatiegesprekken tussen D66 en CDA. Peter Boelhouwer, hoogleraar Huisvestingssystemen aan de TU Delft, heeft het dinsdag overhandigd aan de leiders van de twee partijen en woensdag gedeeld met het ANP.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn als het om stikstof gaat, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij woensdag over dit onderwerp in gesprek ging als onderdeel van het formatieproces. CDA'er Bontenbal: "We gaan er gewoon zakelijk, inhoudelijk naar kijken vandaag."
9 uur geledenDen Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).
1 dag geleden