Wilders wil na jarenlange oppositie weer gaan meeregeren
DEN HAAG (ANP) - PVV-partijleider Geert Wilders wil na jarenlang oppositie te hebben gevoerd, weer meeregeren. Dat zegt hij in een interview in de Telegraaf. "Het is mij een lief ding waard om mee te kunnen doen om de asielinstroom te beperken. Dit is een kans om grote problemen - van asiel tot koopkracht - aan te pakken. Daarvoor moet iedereen over zijn schaduw heen springen."
Hij noemt het "verstandig" dat de nieuwe VVD-leider Dilan Yeşilgöz de PVV niet langer uitsluit bij de vorming van een nieuwe coalitie. "Als Yeşilgöz dit niet doet, levert ze zich over aan linkse partijen. Het is electoraal verstandig, maar ik hoop ook dat ze het meent."
Volgens hem gaan de verkiezingen over bestaanszekerheid, inkomen, koopkracht, asiel en migratie. Er moet een oplossing komen voor de asielinstroom en dat kan volgens Wilders alleen met de PVV. "Links gaat niet met ons regeren, de VVD kan met iedereen regeren."
Asielstop
In het verkiezingsprogramma van de PVV staat dat de partij nog steeds het liefst een asielstop wil, maar ook dat ze maatregelen steunt om de asielinstroom te verminderen. "Wij steunen, op weg naar de door ons beoogde en noodzakelijke asielstop, maatregelen die de instroom van asielzoekers en andere migranten fors zullen verminderen", staat in het verkiezingsprogramma.
Die passage is er niet "per ongeluk in gezet", zegt Wilders in de Telegraaf. "Dit is natuurlijk wel een signaal dat wij redelijk gaan onderhandelen en niet zeggen: dit is het. Ik ben ervan overtuigd dat een nationale asielstop werkt. Maar als andere partijen het niet willen, moeten ze met voorstellen komen die substantieel leiden tot minder instroom."
Demissionair premier Mark Rutte wilde niet met Wilders samenwerken zolang hij zijn uitspraken over minder Marokkanen niet zou terugnemen. Dat doet Wilders nog steeds niet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten zou het "heel netjes" vinden als informateur Sybrand Buma met de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer gaat praten over het resultaat van de onderhandelingen van de afgelopen weken tussen zijn partij en het CDA. Dat zei hij net voordat hij een nieuwe overlegronde inging.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen kunnen sneller na de val van een kabinet worden gehouden dan nu het geval is. De voorbereidingsperiode is nu ongeveer vijf maanden, en dat kan worden verkort naar drie maanden, mits bijvoorbeeld gemeenten en politieke partijen zorgen dat zij altijd klaarstaan voor verkiezingen. Dat schrijft de Kiesraad maandag in een advies.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA hopen nog deze week klaar te zijn met het schrijven van een document dat de kabinetsformatie verder moet helpen. "Dat is wel de ambitie", zei D66-leider Rob Jetten na afloop van een nieuwe onderhandelingsronde. Maar: "Het is af als het af is." De partijen praten maandagavond verder.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het advies van het Nationaal Burgerberaad Klimaat kent "veel onderwerpen die tot actie kunnen leiden", vindt demissionair premier Dick Schoof. Hij herkent de wens van het kabinet voor een "haalbaar en betaalbaar" klimaatbeleid in de aanbevelingen van 175 burgers. "Maar ik hoor ook: 'denk groot', dus we gaan kijken hoe we dat gaan doen."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is nog helemaal niemand afgevallen, zei D66-leider Rob Jetten maandag voordat hij opnieuw in gesprek ging met CDA-leider Henri Bontenbal over politieke samenwerking. "Het is aan de informateur om de komende week te gaan kijken welke partijen willen meedoen."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat heeft tien van zijn eigen voorstellen uiteindelijk niet aangenomen. Dertien aanbevelingen zijn wel in het eindadvies opgenomen. Bijvoorbeeld een voorstel voor een klimaatbonus voor iedereen, die betaald wordt door een meerprijs op luxeproducten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) investeert 6 miljoen euro in opknapbeurten van winkelgebieden in de gemeenten Groningen, Land van Cuijk en Zwolle, meldt hij in een Kamerbrief. Door een gebrek aan geld zijn de subsidieaanvragen voor deze projecten eerder afgewezen. Maar nu krijgen deze groen licht omdat het budget is opgehoogd.
11 uur geleden