Wilders vindt gevangenen eerder vrijlaten nog steeds slecht idee
DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders vindt het nog steeds "een heel slecht idee" van zijn partijgenoot en staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie en Veiligheid) om gevangenen twee weken eerder vrij te laten bij een nijpend cellentekort. Vrijdag zei de bewindsvrouw nog dat ze de steun had van Wilders toen ze haar plan bekendmaakte. Eerder had Coenradie hierover ruzie met Wilders, waarbij de partijleider volgens verschillende media heeft gedreigd met haar vertrek.
"Nee daar zullen we nooit mee instemmen. Voor mijn part stop je acht mensen in een cel en laat je ze rechtop slapen. Maar je laat ze nooit eerder gaan", zei Wilders dinsdag voor aanvang van de stemmingen.
De PVV-leider zei wel dat Coenradie hierin een eigen afweging mag maken. "Waarom zou ze geen staatssecretaris mogen blijven?", antwoordde hij op de vraag of ze hierom moest vertrekken.
Andere maatregelen
Het plan van de staatssecretaris is om de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) de optie te geven om gedetineerden maximaal twee weken eerder vrij te laten als dat noodzakelijk is door overvolle gevangenissen. Dat mag alleen bij gevangenen met een celstraf van maximaal een jaar en niet bij zedendelinquenten en plegers van ernstig geweld.
Dit is onderdeel van een pakket met ook andere maatregelen die ervoor moeten zorgen dat er meer ruimte komt in de gevangenissen. Zo kan een eerder gesloten afdeling van dertig plekken in Nieuwegein in april worden heropend. Coenradie onderzoekt op meerdere andere plekken of er cellen bij kunnen. Bovendien mag de DJI voor de vreemdelingendetentie bedoelde cellen op Schiphol drie maanden langer blijven gebruiken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil een kabinet met GroenLinks-PvdA ook niet gedogen. VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft verkenner Wouter Koolmees woensdag laten weten voor een "centrumrechts" kabinet te willen gaan, zonder meerderheid in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV wil deel uitmaken van de regering, herhaalde partijleider Geert Wilders woensdag na afloop van zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij sluit hij geen partijen uit. "We kijken of het mogelijk is om stevig asiel- en migratiebeleid te voeren, dat is ons criterium."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat) is kritisch op de aankoop van CO2-kredieten buiten de EU, wat is afgesproken in het klimaatdoel voor 2040. Lidstaten zijn akkoord gegaan om per 2040 90 procent minder uit te stoten. 85 procent daarvan gebeurt binnen de EU, 5 procent kan worden gecompenseerd met de aankoop van CO2-kredieten buiten Europa.
6 uur geleden