
Wilders presteert overal minder dan bij Kamerverkiezingen
DEN HAAG (ANP) - De PVV van Geert Wilders heeft bij de Europese verkiezingen veel stemmen gewonnen ten opzichte van de vorige stembusgang in 2019, maar vergeleken met de afgelopen Kamerverkiezingen verloor Wilders wat terrein. Dat blijkt uit de tellingen die de gemeenten hebben doorgegeven aan de Verkiezingsdienst van het ANP.
Het verschil was het grootst in de gemeente Urk. Bij de Kamerverkiezingen had de PVV daar 25,8 procent van de stemmen gekregen, nu 14,1 procent. Dat is een verschil van 11,7 procentpunt. In het Limburgse Beesel daalde Wilders van 36,5 procent in november naar 26,2 procent nu. In Roerdalen, ook in Limburg, verloor de PVV 10 procentpunt. Bij de Kamerverkiezingen kreeg de partij 38,4 procent van de stemmen, nu 28,4 procent.
De enige gemeente waar Wilders donderdag beter presteerde dan in november, is het lommerrijke Rozendaal, onder de rook van Arnhem. De PVV had daar in november 8 procent van de stemmen gekregen en nu 8,1 procent.
Opkomstpercentages
PVV scoorde vooral in de wat kleinere gemeenten van het land. Van de dertig grootste gemeenten kreeg Wilders in zes de meeste stemmen.
De opkomst bij de Europese verkiezingen is altijd aanzienlijk lager dan bij verkiezingen voor de Tweede Kamer. Afgelopen donderdag stemde 46,2 procent van de kiesgerechtigden. De opkomst bij de Kamerverkiezingen was 77,8 procent.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De miljoenennota bevat nauwelijks structurele maatregelen om de woningbouwopgave vlot te trekken, vindt NEPROM. Volgens de brancheorganisatie van projectontwikkelaars komt dat doordat het kabinet demissionair is en "scherpe keuzes politiek moeilijk liggen". "Maar woningzoekenden hebben daar geen boodschap aan: er is nu actie nodig."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof wil zich bescheiden opstellen als blijkt dat de Tweede Kamer de zojuist gepresenteerde miljoenennota van zijn kabinet wil aanpassen. Partijleider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA heeft geopperd dat partijen na de verkiezingen een akkoord hierover moeten sluiten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielministers David van Weel (VVD) en Mona Keijzer (BBB) gaan ondanks meerdere waarschuwingen van de Algemene Rekenkamer door met flinke bezuinigingen op de asielopvang in 2027. In dat jaar hebben de demissionaire ministers daarvoor 922 miljoen euro gereserveerd, een flinke daling ten opzichte van de 4,2 miljard euro die voor 2026 is begroot. Dat terwijl het ministerie verwacht dat het aantal asielzoekers dat wordt opgevangen juist stijgt in 2027.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil voor industrie, mobiliteit en landbouw een "streefwaarde" aan stikstofreductie in 2030 vast leggen. Hoe hoog dit percentage moet zijn, kan de BBB-minister op Prinsjesdag nog niet zeggen. Ze gaat erover in gesprek met de sectoren zelf.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond reageert kritisch op de miljoenennota, waaruit naar voren komt dat huurders niet worden gecompenseerd voor hogere woonlasten. Weliswaar komen meer mensen volgend jaar in aanmerking voor huurtoeslag, maar die toeslag dekt volgens de belangenvereniging maar een deel van de gestegen huren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet opnieuw niet heeft gekozen voor "een stabiele meerjarige begroting voor asielopvang is een gemiste kans", stelt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op de miljoenennota. "Stabiele financiering is een absolute voorwaarde om rust en menselijkheid in de asielopvang te krijgen en jaarlijks een miljard te besparen", aldus de organisatie.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De bouwsector vindt het "teleurstellend" dat de aangekondigde 2,6 miljard euro die het demissionaire kabinet uittrekt voor het aanpakken van de stikstofproblemen "in feite slechts eerder toegezegde middelen in een nieuw jasje" zijn. De stikstofproblemen oplossen is cruciaal voor de bouw en infra, benadrukt brancheorganisatie Bouwend Nederland.
7 uur geleden