Wilders over onrust Amsterdam: "Lijkt op jacht op joden"
AMSTERDAM (ANP) - Geert Wilders deelt op X beelden van de gewelddadigheden in Amsterdam vrijdagnacht. "Het lijkt wel een jacht op joden in de straten van Amsterdam", schrijft hij erbij. In een later bericht op X schrijft de PVV-leider in het Engels dat de autoriteiten verantwoordelijk zullen worden gehouden "voor hun onvermogen de Israëlische burgers te beschermen". Wilders haalde al vaker flink uit naar de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.
In Amsterdam werd het vrijdag onrustig na een wedstrijd tussen Ajax en de Israëlische club Maccabi Tel Aviv. Wilders reageert op beelden die op X zijn geplaatst door een VVD-stadsdeelcommissielid. "Arresteer en deporteer het multiculturele uitschot dat Maccabi Tel Aviv-aanhangers in onze straten aanviel. Schaamte dat dit in Nederland kan gebeuren. Volstrekt onacceptabel", aldus de PVV-leider.
In het latere bericht op X schrijft Wilders dat er een pogrom was in de straten van Amsterdam. "Wij zijn het Gaza van Europa geworden. Moslims met Palestijnse vlaggen jagen op Joden. Ik zal dat niet accepteren. Nooit. De autoriteiten zullen verantwoordelijk worden gehouden voor hun onvermogen de Israëlische burgers te beschermen. Nooit meer."
Vliegtuigen
Een maand geleden schreef Wilders bij een foto van uit de hand gelopen pro-Palestijnse demonstraties in Amsterdam "Het land uit met dat tuig. En Halsema mag mee". Later diende zijn partij een verzoek in tot ontslag van Halsema. Premier Dick Schoof had flinke kritiek op dat verzoek. "Het gaat echt veel te ver om in de Tweede Kamer te vragen om het ontslag van een van onze burgemeesters om politieke redenen", zei Schoof daarover.
Vanwege de gewelddadigheden in Amsterdam zijn voor zover nu bekend 57 mensen aangehouden. Verder is nog veel onduidelijk over wat zich precies heeft afgespeeld in de hoofdstad. Op beelden, die niet geverifieerd zijn, is veel geweld te zien. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu reageerde vrijdagnacht dat Israël twee vliegtuigen naar Amsterdam stuurt om Israëlische burgers te hulp te schieten. Hij sprak van een "zeer gewelddadig incident" tegen Israëlische burgers in Amsterdam.
De Israëlische oud-premier Naftali Bennett spreekt op X van een pogrom in Amsterdam. De Israëlische ambassade in de Verenigde Staten schreef op X dat honderden Israëliërs zouden zijn aangevallen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.
10 uur geleden