Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wilders na overleg: het ziet er niet goed uit, morgen verder

Wilders na overleg: het ziet er niet goed uit, morgen verder

DEN HAAG (ANP) - Het ziet er niet goed uit, vindt PVV-leider Geert Wilders na een eerste overleg over zijn asielstandpunten met de coalitie. "Het was geen aangenaam gesprek." Na afloop herhaalde hij zijn eisen. VVD, NSC en BBB leggen de bal bij de grootste coalitiepartij.

Wilders' geduld is op, zegt hij: 'Ik vind dat de dingen nu moeten gebeuren, dat ze snel moeten gebeuren'. Daarvoor heeft hij de steun van zijn coalitiegenoten nodig. "Uiteindelijk heb ik nog geen handtekening gezien en ziet het er vooralsnog niet naar uit dat men hiervoor gaat tekenen. En dan hebben we wel een serieus probleem."

Zelf een wetsvoorstel maken en dat door de Tweede Kamer laten bespreken, is voor Wilders geen optie. "Als je zeker wilt weten dat een bewindspersoon iets binnenhaalt, moet je ervoor zorgen dat het in het hoofdlijnenakkoord komt. Dan weet je zeker dat er fracties aan gebonden zijn." Het openbreken van de vorig jaar in de formatie gemaakte afspraken is "de enige echte weg", zei hij.

Dinsdag verder praten

De partijen praten dinsdag verder. Het overleg op maandag duurde ongeveer een uur, toen kwamen de voorvrouwen van VVD, NSC en BBB naar buiten met dezelfde boodschap als toen ze naar binnen liepen: de PVV moet zelf de voorstellen uitwerken, of de eigen asielminister Marjolein Faber aan het werk zetten.

Vorige week maandag presenteerde de PVV-voorman een lijst met tien eisen voor strenger asielbeleid in een zeldzame persconferentie. Daarin dreigde hij voor de zoveelste keer met de val van het kabinet, als zijn eisen niet ingewilligd worden. De meeste van die voorstellen worden als onhaalbaar gezien door kenners. Wilders houdt een week later voet bij stuk en maant zijn coalitiegenoten tot spoed.

Wilders wil dat "het merendeel" van zijn plannen wordt opgenomen in het coalitieakkoord. De andere drie coalitiepartijen willen niet opnieuw onderhandelen, maar gingen wel op het verzoek om te praten in. "Ik weet niet waar ik over moet onderhandelen," zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz voorafgaand. Volgens NSC-voorvrouw Nicolien van Vroonhoven is er binnen de bestaande afspraken over asielbeleid in het bestaande akkoord "alle ruimte om die plannen in te brengen."

Meer uit Politiek

Letschert en Vijlbrief worden minister voor D66 in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.

6 uur geleden
Beoogd zorgminister Hermans: ingewikkelde opgave op nieuwe post

DEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

1 dag geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

1 dag geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

1 dag geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

1 dag geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

1 dag geleden