
Wilders na asielcompromis: ik ben tot het uiterste gegaan
DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders zegt dat hij "tot het uiterste is gegaan" in de asielonderhandelingen. Donderdagnacht sloot de coalitie een compromis, nadat Wilders wekenlang volhardde in de noodzaak van noodwetgeving: er komt geen noodwet, maar asielmaatregelen worden met spoed behandeld in de Eerste en Tweede Kamer. Wilders zegt "trots te zijn op het resultaat".
De meeste maatregelen waren al vastgelegd in het regeerprogramma, dat het kabinet in september presenteerde. Daaraan is toegevoegd dat Syrië mogelijk deels veilig wordt verklaard, zodat Syriërs terug kunnen. Of die maatregel het juridisch haalt, is nog onzeker: eerder oordeelde het Europese Hof van Justitie dat het gedeeltelijk veilig verklaren van een land niet kan. Ook wil Nederland in de herverdeling van vluchtelingen door de Verenigde Naties nog maar 200 in plaats van 500 mensen opnemen. Verder komen er eind november grenscontroles, waarbij illegalen teruggestuurd worden naar België of Duitsland.
Wilders dreigde eerder met een kabinetsval, als de door hem gewenste noodwet er niet zou komen. "Dan weet ik niet of we nog heel lang vrolijk doorgaan", zei hij eerder deze maand. Eerder zei hij ook al vast te houden aan de in de coalitie gemaakte afspraken hierover. "Ik heb geen ruggengraat van een banaan", zei hij daarover tegen De Telegraaf.
Nu is zijn toon anders. "De manier waarop de maatregelen worden doorgevoerd, is minder belangrijk dan dát ze worden doorgevoerd. Als dat niet gaat via een noodwet, dan maar via een spoedwet."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp heeft een "belangrijke stap" gezet met zijn brief aan EU-buitenlandchef Kaja Kallas waarin hij kritiek uit op de Israëlische blokkade van Gaza, vindt Karel Hendriks. De directeur van Artsen zonder Grenzen hoopt dat de "streep in het zand" waar de NSC-bewindsman over spreekt "een harde rode lijn zal blijken".
41 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) wil niet als enige in het kabinet dat de EU onderzoekt of Israël zich nog wel houdt aan afgesproken regels over mensenrechten en democratische principes. "Je mag ervan uitgaan dat ik dit niet alleen doe", zei hij bij de inloop van een informele bijeenkomst van EU-ministers in Warschau.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieuorganisaties zijn kritisch op het besluit van luchtvaartminister Barry Madlener (PVV), die maatregelen wil treffen om de geluidsoverlast van Schiphol te verminderen. Als het doel van 2028 is gehaald, mag de luchthaven weer groeien, schrijft Madlener in de brief aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe plannen van de Israëlische regering over de Gazastrook zijn "zorgelijk", zei premier Dick Schoof dinsdag. Hij roept de Israëlische regering op "een andere koers te varen en gesprekken over een staakt-het-vuren te hervatten".
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof heeft de nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz via X gefeliciteerd met zijn aantreden. De christendemocraat kreeg dinsdag voldoende steun in de Bondsdag om aan de slag te kunnen als regeringsleider.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De oud-politici Rob Oudkerk en Ronald Plasterk (beiden PvdA) maken dit jaar kans op de Pim Fortuyn Prijs. Ook opiniemaker Marianne Zwagerman en schrijver Keyvan Shahbazi zijn genomineerd.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Dick Schoof zei tijdens zijn toespraak bij de herdenking op de Dam in Amsterdam dat het de echo uit het verleden is die mensen oproept om tachtig jaar na de bevrijding te blijven herdenken. "En te overdenken wat dit in het hier en nu voor ons betekent. In ons eigen leven. In onze eigen keuzes. In alle grote en kleine daden van menselijkheid", aldus Schoof. De premier houdt eens in de vijf jaar een toespraak bij de Nationale Dodenherdenking.
2 dagen geleden