Wilders na asielcompromis: ik ben tot het uiterste gegaan
DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders zegt dat hij "tot het uiterste is gegaan" in de asielonderhandelingen. Donderdagnacht sloot de coalitie een compromis, nadat Wilders wekenlang volhardde in de noodzaak van noodwetgeving: er komt geen noodwet, maar asielmaatregelen worden met spoed behandeld in de Eerste en Tweede Kamer. Wilders zegt "trots te zijn op het resultaat".
De meeste maatregelen waren al vastgelegd in het regeerprogramma, dat het kabinet in september presenteerde. Daaraan is toegevoegd dat Syrië mogelijk deels veilig wordt verklaard, zodat Syriërs terug kunnen. Of die maatregel het juridisch haalt, is nog onzeker: eerder oordeelde het Europese Hof van Justitie dat het gedeeltelijk veilig verklaren van een land niet kan. Ook wil Nederland in de herverdeling van vluchtelingen door de Verenigde Naties nog maar 200 in plaats van 500 mensen opnemen. Verder komen er eind november grenscontroles, waarbij illegalen teruggestuurd worden naar België of Duitsland.
Wilders dreigde eerder met een kabinetsval, als de door hem gewenste noodwet er niet zou komen. "Dan weet ik niet of we nog heel lang vrolijk doorgaan", zei hij eerder deze maand. Eerder zei hij ook al vast te houden aan de in de coalitie gemaakte afspraken hierover. "Ik heb geen ruggengraat van een banaan", zei hij daarover tegen De Telegraaf.
Nu is zijn toon anders. "De manier waarop de maatregelen worden doorgevoerd, is minder belangrijk dan dát ze worden doorgevoerd. Als dat niet gaat via een noodwet, dan maar via een spoedwet."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
12 uur geleden