Wilders hekelt stijgende asielinstroom, wil 'nul concessies'
DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft vrijdag ondanks de radiostilte die de formerende partijen hebben afgesproken fel gereageerd op de stijging van het aantal asielzoekers dat de komende twee jaar naar Nederland komt volgens nieuwe prognoses van het demissionaire kabinet. De instroom van asielzoekers en migranten is een belangrijk onderwerp op de formatietafel, waar de PVV onderhandelt met VVD, NSC en BBB. De vier partijen willen allen een vermindering maar de manier waarop ze dat willen bereiken, verschilt.
Op X laat Wilders weten dat hij de "groeiende asielinstroom niet meer kan aanzien. Ons land is propvol, het kost miljarden, we hebben een giga woningtekort en steeds meer dorpen en steden lijken bezet gebied. Nederland is onherkenbaar. Overal azc's. Dat moet snel stoppen. Nul concessies. Ben er klaar mee." Wat hij precies bedoelt met concessies, is niet duidelijk.
NSC-leider Pieter Omtzigt wilde bij Op1 niet reageren op de uitlatingen van Wilders. Hij zou de tweet niet retweeten, zei hij droog, omdat hij er anders over denkt. Hij wees erop dat de campagnes voor de Europese verkiezingen zijn begonnen en dat migratie daarin een belangrijk onderwerp is waar zeer verschillend over wordt gedacht. Volgens Omtzigt kun je dan van politici verwachten dat ze er iets over zeggen.
JA21-leider Joost Eerdmans vindt dat er geen tijd is te verliezen. Op X stelt hij dat "de instroombeperking van asielzoekers nú topprioriteit moet krijgen. Deze week stemde de Kamer in met onze motie die daartoe oproept." Hij wijst erop dat demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) nog voor de zomer maatregelen zou moeten nemen en "dat niet voor zich mag uitschuiven".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
43 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.
5 uur geleden