Wilders en Van Vroonhoven in overleg met Schoof over asielbeleid
DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders en waarnemend NSC-fractieleider Nicolien van Vroonhoven overleggen dinsdagmiddag opnieuw met premier Dick Schoof over de manier waarop ze scherpere maatregelen willen nemen om de asielinstroom in te dammen. Dat meldt een ingewijde. Waar het gesprek plaatsvindt is niet duidelijk en ook niet hoe lang het gaat duren. Aan tafel zitten ook secondanten van de twee partijen die veel weten over asielzaken. Maandagavond overlegden de betrokkenen ook met elkaar, in het Catshuis.
PVV en NSC staan binnen de coalitie tegenover elkaar over de noodzaak van asielnoodrecht, waarbij het parlement vooraf niet wordt betrokken bij de maatregelen. In het regeerprogramma was afgesproken dat het asielnoodrecht wordt ingezet, maar daarvoor moet het kabinet eerst een "dragende motivering" opstellen. Dat is nog niet gebeurd. De Eerste Kamer, waar de coalitie geen meerderheid heeft, is tegen het noodrecht. Daar wordt aangestuurd op een spoedwet waarover de beide Kamers vooraf wel inspraak hebben.
Woensdagmiddag zullen de partijleiders van VVD Dilan Yeşilgöz en BBB Caroline van der Plas aanschuiven bij het overleg. Het is de bedoeling dat de vier coalitiepartijen nog deze week op één lijn komen over de asielaanpak, zodat het kabinet vrijdag een besluit kan nemen. Beiden zeiden dinsdagochtend niets over "diverse opties" die er volgens Schoof naast de noodwet op tafel zouden liggen. Yeşilgöz zei niet te weten wat die voorstellen zijn en waar ze woensdag over gaan spreken.
'Amateurisme'
Inmiddels stijgt wel het ongeduld bij andere partijen, ook bij coalitiepartij VVD. Yeşilgöz sprak dinsdagmiddag over "politiek gehannes" en dat het kabinet nu wel moet "gaan leveren" na al die maanden. Als het nog lang duurt, zegt ze zelf aan de slag te gaan met maatregelen die haar partij graag wil en waarvoor in de Kamer een meerderheid is. Maar het liefst wil ze voorstellen van het kabinet.
CDA-leider Henri Bontenbal noemt het "amateurisme" dat het zo lang duurt. Zijn partij is altijd al tegen de noodwet en gezien het feit dat het voorstel al wekenlang is verschoven, toont volgens hem aan dat er geen sprake is van noodrecht. Ook had het kabinet allang stukjes wetgeving naar de Kamer kunnen zenden, zoals het tegengaan van gezinshereniging en het stapelen van procedures.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.
21 uur geleden