Wilders botst met Tweede Kamer over rechtsstaat en Marokkanen
DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders is bij het begin van de Algemene Beschouwingen in botsing gekomen met vrijwel de gehele Tweede Kamer. Dat hij vanwege zijn veroordeling voor groepsbelediging tegen Marokkanen de rechtsstaat betitelde als corrupt, Nederland een bananenrepubliek noemde en de rellen van afgelopen zomer in onder meer de Haagse Schilderswijk beschreef als Marokkanenterreur, kwam hem op Kamerbrede kritiek te staan.
"Het gif van de Marokkaanse terreur zit in de vezels van de Nederlandse samenleving", zegt Wilders. Gert-Jan Segers, fractievoorzitter van de ChristenUnie, noemt het een ongemakkelijk moment, onder meer omdat de Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib van Marokkaanse komaf is. Volgens DENK-fractievoorzitter Farid Azarkan gebruikt Wilders discriminatie als "verdienmodel", met eerdere uitspraken over het verbieden van de Koran en een belasting op hoofddoeken. Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks, vindt Wilders' betoog "doorspekt met discriminatie. Dat mag in deze Kamer, maar is wel walgelijk."
Bijna twee weken geleden werd Wilders veroordeeld voor groepsbelediging tegen Marokkanen, maar hij kreeg geen straf. Op andere punten, zoals het aanzetten tot haat of discriminatie, werd Wilders vrijgesproken.
Klassenjustitie
Volgens Wilders bestaat er geen rechtsstaat meer omdat hij als leider van de grootste oppositiepartij is veroordeeld voor zijn uitspraken. Hij vindt dat er in Nederland sprake is van "klassenjustitie", omdat hij wel is veroordeeld maar minister Ferd Grapperhaus geen boete kreeg voor het schenden van de coronamaatregelen tijdens zijn bruiloft.
D66-fractievoorzitter Rob Jetten vindt dat Wilders hiermee "de bijl aan de wortel zet van de rechtsstaat". Klaas Dijkhoff, fractievoorzitter van de VVD, wijst Wilders op de scheiding van de machten in Nederland. Volgens hem is de rechterlijke uitspraak tegen Wilders "genuanceerd" omdat hij op sommige punten is vrijgesproken, iets wat Wilders niet in een ander land had mogen verwachten denkt Dijkhoff.
Alleen Thierry Baudet, leider van Forum voor Democratie, spreekt zijn steun uit voor Wilders. "Door dik en dun." Hij vindt de rechtszaak tegen Wilders een "politiek proces".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
6 uur geleden