Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wilders botst met Tweede Kamer over rechtsstaat en Marokkanen

Wilders botst met Tweede Kamer over rechtsstaat en Marokkanen

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders is bij het begin van de Algemene Beschouwingen in botsing gekomen met vrijwel de gehele Tweede Kamer. Dat hij vanwege zijn veroordeling voor groepsbelediging tegen Marokkanen de rechtsstaat betitelde als corrupt, Nederland een bananenrepubliek noemde en de rellen van afgelopen zomer in onder meer de Haagse Schilderswijk beschreef als Marokkanenterreur, kwam hem op Kamerbrede kritiek te staan.

"Het gif van de Marokkaanse terreur zit in de vezels van de Nederlandse samenleving", zegt Wilders. Gert-Jan Segers, fractievoorzitter van de ChristenUnie, noemt het een ongemakkelijk moment, onder meer omdat de Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib van Marokkaanse komaf is. Volgens DENK-fractievoorzitter Farid Azarkan gebruikt Wilders discriminatie als "verdienmodel", met eerdere uitspraken over het verbieden van de Koran en een belasting op hoofddoeken. Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks, vindt Wilders' betoog "doorspekt met discriminatie. Dat mag in deze Kamer, maar is wel walgelijk."

Bijna twee weken geleden werd Wilders veroordeeld voor groepsbelediging tegen Marokkanen, maar hij kreeg geen straf. Op andere punten, zoals het aanzetten tot haat of discriminatie, werd Wilders vrijgesproken.

Klassenjustitie

Volgens Wilders bestaat er geen rechtsstaat meer omdat hij als leider van de grootste oppositiepartij is veroordeeld voor zijn uitspraken. Hij vindt dat er in Nederland sprake is van "klassenjustitie", omdat hij wel is veroordeeld maar minister Ferd Grapperhaus geen boete kreeg voor het schenden van de coronamaatregelen tijdens zijn bruiloft.

D66-fractievoorzitter Rob Jetten vindt dat Wilders hiermee "de bijl aan de wortel zet van de rechtsstaat". Klaas Dijkhoff, fractievoorzitter van de VVD, wijst Wilders op de scheiding van de machten in Nederland. Volgens hem is de rechterlijke uitspraak tegen Wilders "genuanceerd" omdat hij op sommige punten is vrijgesproken, iets wat Wilders niet in een ander land had mogen verwachten denkt Dijkhoff.

Alleen Thierry Baudet, leider van Forum voor Democratie, spreekt zijn steun uit voor Wilders. "Door dik en dun." Hij vindt de rechtszaak tegen Wilders een "politiek proces".

Meer uit Politiek

FVD wil dat de Kamer eerst stemt en dan ministers zoekt

DEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos van Forum voor Democratie wil dat de Tweede Kamer eerst over grote thema's stemt, om vervolgens ministers te zoeken die die wensen gaan uitwerken. Dat idee legt De Vos ook voor aan verkenner Wouter Koolmees (D66), zei ze voordat ze met hem in gesprek ging.

12 uur geleden
Dassen: Volt wordt een 'progressief kompas' in de oppositie

DEN HAAG (ANP) - Laurens Dassen houdt met zijn partij Volt naar alle waarschijnlijkheid nog maar één zetel over en wil daarmee een "progressief kompas" worden in de oppositie. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij te hopen op een "breed meerderheidskabinet" van D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA.

13 uur geleden
Struijs: twee zetels 50PLUS kunnen belangrijk zijn

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS zal zich als kleine partij bescheiden opstellen in de formatie, zei fractievoorzitter Jan Struijs voor zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). Maar hij zegt ook dat de twee zetels waarmee 50PLUS in de Tweede Kamer komt "belangrijke zetels" kunnen zijn. Coalitiedeelname sluit hij ook niet uit.

14 uur geleden
Minister na Gaza-uitspraak: kabinet gaat over buitenlandbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet bepaalt het buitenlandbeleid, concludeert demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) op X na een uitspraak van het gerechtshof Den Haag. De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq en negen andere organisaties eisten in een hoger beroep dat de Staat meer moest doen om genocide in Gaza te voorkomen. Maar de rechter gaf hen daarin geen gelijk.

15 uur geleden
Ouwehand wil het vooral met Koolmees hebben over de rechtsstaat

DEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren wil het met verkenner Wouter Koolmees vooral hebben over de manier waarop partijen zich verhouden tot de democratische rechtsstaat. "Daar heeft de VVD behoorlijk wat huiswerk te doen", zei Ouwehand voordat ze donderdag met de D66-verkenner in gesprek ging.

15 uur geleden
Stoffer: ligt niet voor de hand om kabinet in te gaan met D66

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt het niet logisch om met verkiezingswinnaar D66 het kabinet in te gaan. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij dat het niet voor de hand ligt om als vijfde partij aan te sluiten bij een kabinet met D66, VVD, CDA en JA21.

16 uur geleden
SP wil niet in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De SP wil niet in het volgende kabinet. "Een partij die niet gewonnen heeft zoals de mijne past bescheidenheid", zei partijleider Jimmy Dijk voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). De SP verloor twee zetels bij de verkiezingen en houdt er drie over.

18 uur geleden