Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wilders benadrukt dat relatie Oekraïne en VS moet worden hersteld

Wilders benadrukt dat relatie Oekraïne en VS moet worden hersteld

DEN HAAG (ANP) - Het belangrijkste dat nu moet gebeuren is het herstellen van de relatie tussen Oekraïne en de Verenigde Staten, aldus PVV-leider Geert Wilders. "Als dat niet gebeurt en de Amerikanen gaan verder zich verwijderen, niet alleen van Oekraïne, maar ook van Europa, van de NAVO, dan is het einde zoek."

Washington heeft volgens Amerikaanse media alle militaire hulp aan Oekraïne opgeschort. Daar wilde de PVV-voorman, die enthousiast reageerde op de verkiezing van Donald Trump, niet op reageren.

Europa kan het militaire gat dat de VS zouden achterlaten helemaal niet vullen, aldus Wilders. "Als je kijkt naar de inlichtingencapaciteit, de satellietcapaciteit, de lange afstandsraketten, noem maar op. Ik kan nu twintig voorbeelden noemen, waar wij nog tien jaar niet dat gat kunnen vullen. Dus het is niet alleen in het Oekraïens belang, het is ook in het Nederlands belang, dat die relatie met de Verenigde Staten snel wordt hersteld en dat er wordt gewerkt aan vrede."

Verslechtering

De relatie tussen Oekraïne en de VS verslechterde eind vorige week. President Volodymyr Zelensky was bij Trump in het Witte Huis. Hij kreeg daar het verwijt onvoldoende dankbaar te zijn voor de Amerikaanse steun en dat hij meer open zou moeten staan voor vredesoverleg met de Russen.

Na die ruzie twitterden twee PVV-Kamerleden wel positief over het optreden van Trump dat door Europese leiders werd gezien als een vernedering van Zelensky. "Dat was onhandig", zegt Wilders nu. "Het is goed dat die (tweets) zijn weggehaald, want wat we nu juist niet moeten doen, is onderdeel worden van die ruzie. We moeten ervoor zorgen dat het de-escaleert."

Extra geld

Wilders vindt het nog te vroeg om te praten over extra geld voor Oekraïne waar onder meer oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, D66 en Partij voor de Dieren voor pleiten. "Laten we eerst eens kijken hoe het precies zit met het besluit van de Amerikanen. Laten we niet in de paniek raken. Dus ik ben nog niet zover dat ik zeg dat dat nu moet gebeuren."

Mocht het toch nodig zijn om de Oekraïners meer te helpen dan zou dat geld volgens de PVV-leider moeten worden gevonden bij Russische bevroren tegoeden. De Britse regering kondigde dit weekeinde zoiets aan en Wilders zegt daar "sympathiek" tegenover te staan. De EU-leiders zijn echter nog niet zo ver, al lijken steeds meer landen ervoor open te staan. Op dit moment wordt alleen de rente van die bevroren Russische tegoeden gebruikt om Oekraïne te steunen.

Meer uit Politiek

Drenthe roept op tot 'voortvarende' aanpak aardbevingsschade

GIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.

23 uur geleden
Jetten roept De Vos op zich in te zetten tegen antisemitisme FVD

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."

1 dag geleden
Ook dit kabinet wil bekritiseerde terrorismewet blijvend maken

DEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.

1 dag geleden
Gemeenten met lage opkomst bij verkiezingen: werk aan de winkel

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."

1 dag geleden
'Pechgeneratie' krijgt vanaf 2027 'tegemoetkoming' van 2000 euro

DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.

1 dag geleden
Boekholt schrapt wet die voorrang statushouders stopt

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.

1 dag geleden
De Vos, Van Baarle en Coenradie verkozen in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.

1 dag geleden