Wilders als eerste bij verkenner Plasterk
DEN HAAG (ANP) - Verkenner Ronald Plasterk is woensdagmorgen begonnen aan zijn zoektocht naar een nieuwe regeringscoalitie. Als eerste kwam PVV-leider Geert Wilders langs. Die wilde niks zeggen toen hij naar binnen ging voor het gesprek.
De PvdA'er is tweede verkenner die aan de slag gaat op voordracht van de PVV, die de grootste partij werd bij de verkiezingen. De eerste verkenner, PVV-senator Gom van Strien, trad af nadat bekend was geworden dat hij beschuldigd wordt van fraude door zijn oude werkgever.
Na Wilders komen deze dag nog voorman Frans Timmermans van de combinatie GroenLinks-PvdA, VVD-leider Dilan Yeşilgöz en Pieter Omtzigt van Nieuw Sociaal Contract bij de verkenner langs. De komende dagen ontvangt Plasterk alle fractievoorzitters.
Verrast
De PVV wil het liefst een coalitie vormen met VVD, NSC en BBB. Alleen heeft Yeşilgöz al aangegeven niet in een volgend kabinet te willen stappen omdat haar partij tien zetels heeft verloren bij de verkiezingen. Wilders wil er alles aan doen om in het landsbestuur te komen. Hij sluit een minderheidskabinet ook niet uit.
De verkenner streeft ernaar om zijn verslag volgende week klaar te hebben als de nieuwe Tweede Kamer wordt geïnstalleerd. Maar hij sluit niet uit dat het een week langer duurt, zei Plasterk dinsdag tijdens een persconferentie. Daar zei hij ook verrast te zijn door het verzoek van de PVV om verkenner te worden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Regeldruk, trage vergunningverlening en het overvolle stroomnet zetten "een handrem" op de Nederlandse economie. "Die moet eraf", aldus minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) bij het aanbieden van de miljoenennota 2027 in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt een goede analyse over de economische problemen, maar dat wordt nog niet vertaald in het beleid in de miljoenennota. Dat schrijft de Raad van State in het advies bij de stukken die deze Prinsjesdag zijn gepresenteerd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte, de fractieleider van coalitiepartij D66 in de Tweede Kamer, hoorde een "uitgestoken hand" in de troonrede die de koning uitsprak. "Ik ga proberen om hem zo ver mogelijk uit te steken, zodat iemand hem ook aanneemt." Dat de oppositie tot nu toe niet enthousiast is over de uitgelekte begrotingsplannen, lijkt hem geen zorgen te baren. "Er zal altijd wel kritiek zijn, dat hoort er ook een beetje bij."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver vindt dat koning Willem-Alexander "een hele mooie troonrede" heeft gehouden. Vooral met diens oproep tot samenwerking kan hij instemmen. Maar: "De woorden van de koning kunnen niet verbloemen dat het kabinet stuurloos is, dat ze geen richting kiezen voor Nederland en dat we daarom niet vooruitkomen."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP hekelt dat het kabinet geen keuzes maakt en vooral deadlines nog maar eens opschuift. Partijleider Chris Stoffer zegt ook nog steeds niet te weten hoe de minderheidsregering voor politieke steun in beide Kamers gaat zorgen. Na de troonrede noemde hij het kabinet 'vleugellam'.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In zijn troonrede vroeg de koning gemeenten om "solidair te zijn met Ter Apel en al die andere locaties die al veel te lang worden overvraagd". Daarmee adresseerde hij namens het kabinet de maatschappelijke spanning rond de spreidingswet. Inmiddels staan 42 gemeenten onder toezicht van asielminister Bart van den Brink (CDA), omdat die niet het aantal asielzoekers opvangen dat wettelijk voorgeschreven is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt binnenkort met "vijftig concrete en veelal snel te realiseren acties" om woningbouw te versnellen, beloofde koning Willem-Alexander in zijn troonrede. Hij blikte daarmee vooruit op plannen waaraan woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan (D66) momenteel werkt.
6 uur geleden