Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wiersma wil met spoedwet onderwijs nieuwkomers regelen

Wiersma wil met spoedwet onderwijs nieuwkomers regelen

DEN HAAG (ANP) - Met een spoedwet wil minister Dennis Wiersma (Onderwijs) regelen dat er voldoende onderwijs is voor vluchtelingenkinderen. Hij wil per 1 augustus tijdelijke scholen mogelijk maken voor deze groep. Dat werkte eerder goed voor kinderen van Oekraïense vluchtelingen.

Kinderen hebben volgens internationale verdragen recht om binnen drie maanden onderwijs te krijgen nadat ze een land zijn binnengekomen. Er zijn nu al scholen voor nieuwkomers, maar die raken volgens de minister vol. "Als we geen extra capaciteit maken wordt het heel ingewikkeld om kinderen binnen drie maanden onderwijs te geven."

Deze speciale nieuwkomersscholen kampen met verschillende problemen. De instroom is te hoog en neemt vermoedelijk nog verder toe. Klassen zijn vaak te groot en er is een tekort aan personeel. "Het piept en kraakt", zegt de bewindsman over deze scholen.

Tijdelijke scholen

Toen tienduizenden Oekraïners vorig jaar naar Nederland kwamen na de inval van de Russen, zijn er tijdelijke scholen opgericht. Daarvan zijn er ruim negentig die in een jaar 20.000 Oekraïense leerlingen aan onderwijs hebben geholpen. Wiersma wil dit model nu ook gaan gebruiken voor vluchtelingenkinderen.

De spoedwet moet het voor scholen en gemeenten mogelijk maken om zo'n tijdelijke school op te richten. Het is de bedoeling dat kinderen daar anderhalf tot twee jaar zitten en dan doorstromen naar het reguliere onderwijs. Het moet geen tweederangs onderwijs worden, benadrukt de minister.

Schoolpersoneel

Het wordt lastig personeel te vinden voor de tijdelijke scholen. Daarom wordt er breder gekeken. Bij de Oekraïense tijdelijke instellingen gaven ook Oekraïners les. Wiersma wil ook kijken of zoiets bij de nieuwe tijdelijke scholen kan worden toegepast. Verder wordt ook gekeken naar bijvoorbeeld gepensioneerde onderwijzers.

De ministerraad ging vrijdag akkoord met zijn wetsvoorstel dat nu naar de Raad van State gaat. Pas daarna wordt het openbaar.

Meer uit Politiek

CIDI: niet uitgenodigd voor overleg Jetten met Joodse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.

1 uur geleden
Jetten verwacht niet dat progressieve kiezer wegloopt bij D66

LEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.

6 uur geleden
Jetten spreekt maandag met Joodse gemeenschap na explosies

LEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.

6 uur geleden
Heerma belt standaard met raadsleden als zij bedreigd worden

DEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.

9 uur geleden
Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

1 dag geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

1 dag geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

1 dag geleden