Wiersma wil geld voor stikstof, Heinen wil eerst plannen zien
DEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) en financiënminister Eelco Heinen staan tegenover elkaar in discussies over de begroting voor aankomend jaar. Wiersma wil aanspraak maken op geld dat voor het landbouwministerie gereserveerd was, zodat zij met een vervolgpakket aan stikstofmaatregelen kan komen. Maar Heinen wil daar nu nog niets over zeggen. "Het begint met goede plannen, daar ben ik nu nog in afwachting van."
Wiersma maakte na afloop van de ministerraad niet duidelijk waar zij het geld precies voor wil hebben. Wel zou het gaan om "vervolgstappen" die zij wil zetten, nadat de ministeriële stikstofcommissie eerder dit jaar met een pakket was gekomen. Zij wil hier geld voor gebruiken dat bij het hoofdlijnenakkoord werd gereserveerd.
Als voorbeeld van een plan waar geld voor nodig is, noemde Wiersma de doelsturing. Dat houdt in dat boeren zelf mogen kiezen hoe ze natuurdoelen bereiken, in plaats van dat de overheid middelen voorschrijft. "Daar is best veel geld voor nodig om dat in de benen te krijgen."
Minister
Maar Heinen zei nu vooral te kijken of het "beleid effectief en doelmatig is, en tegemoetkomt aan de doelstellingen". Pas daarna wil hij geld beschikbaar stellen.
"Hij past goed op de staatskas", merkte Wiersma licht spottend op. "Dat is hem wel toevertrouwd."
Op de vraag of haar claim richting Prinsjesdag ook haar begin van de BBB-campagne is, antwoordde Wiersma: "Nee. Nee. Ik sta hier als minister. Jullie bevragen mij ook als minister."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Sigrid Kaag heeft in Zomergasten gezegd dat de Verenigde Staten Nederland tien jaar geleden hebben gevraagd of Kaag zich beschikbaar wilde stellen als mogelijke nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dat dat niet is gebeurd, komt volgens haar doordat Nederland met andere dingen bezig was.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De gesprekken over de rijksbegroting tussen kabinetsleden en oppositiepartijen gaan de komende dagen verder. Maandag spreekt PRO met zowel de premier als vicepremiers en met minister van Financiën Eelco Heinen (VVD), melden bronnen aan het ANP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.
3 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
4 dagen geleden