Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wiersma wacht onderzoek af voor besluit MKZ-maatregelen

Wiersma wacht onderzoek af voor besluit MKZ-maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Dat Duitsland maatregelen tegen verspreiding van mond-en-klauwzeer (MKZ) opheft, "stemt voorzichtig positief", zegt landbouwminister Femke Wiersma. Maar dat besluit heeft nog geen invloed op de maatregelen in Nederland. Wiersma wacht "de laatste labuitslagen en -onderzoeken af" en verwacht later op vrijdag een besluit te kunnen nemen.

De bewindsvrouw wilde vrijdag na de ministerraad nog niet vooruitlopen op het eventueel opheffen van de MKZ-maatregelen. Afgelopen weekeinde kondigde Wiersma een afvoerverbod van vleeskalveren af, evenals een bezoekverbod voor vleeskalverbedrijven.

Wiersma is opgelucht dat het erop lijkt dat het in Duitsland bij een uitbraak op één bedrijf blijft. Tegelijkertijd zegt de bewindsvrouw waakzaam te blijven. Eerder meldde de minister dat ze niet bij de bekende landbouwbeurs Grüne Woche in Berlijn zou zijn vanwege de uitbraak in de buurt van de Duitse hoofdstad.

Nieuw besluit

Een woordvoerder van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland zegt dat het goed nieuws is dat er geen tweede MKZ-uitbraak is gevonden in Duitsland, zoals eerder werd gevreesd. Hij gaf aan dat LTO vertrouwen heeft in de aanpak van de Duitse autoriteiten om de verspreiding van MKZ tegen te gaan.

LTO had samen met de Stichting Brancheorganisatie Kalversector zelf ook al een vervoersverbod voor kalveren afgekondigd. Dat loopt tot en met zaterdag. Dan wordt hier een nieuw besluit over genomen, aldus de woordvoerder.

'Sisser'

Boerenorganisatie Agractie zegt blij te zijn dat er geen tweede MKZ-besmetting is gevonden in Duitsland, maar zegt wel dat voorzichtigheid geboden blijft. Volgens voorzitter Alien van Zijtveld zou het verstandig zijn om de maatregelen voorlopig voor de zekerheid te handhaven. "Maar als dit met een sisser afloopt, dan mogen we heel blij zijn."

Voorzitter Helma Lodders van brancheorganisatie Vee&Logistiek noemt het uitblijven van verdere MKZ-besmettingen in Duitsland eveneens goed nieuws. "We beraden ons vanmiddag en vanavond in overleg met andere sectororganisaties hoe verder. De afgekondigde maatregelen gelden nog tot zaterdag middernacht. Vee&Logistiek zal uiterlijk morgen naar haar achterban communiceren hoe verder."

Meer uit Politiek

GL-PvdA mag van Kiesraad Progressief Nederland heten

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd.

3 minuten geleden
Excuses kabinet voor rol overheid bij gedwongen afstaan kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.

2 uur geleden
Yeşilgöz ziet deelname aan blokkade Hormuz niet voor zich

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.

5 uur geleden
Jetten: overwinning Magyar markeert nieuwe stap voor Hongarije

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.

19 uur geleden
Coalitie verheugd over geclaimde verkiezingsoverwinning Magyar

DEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.

19 uur geleden
Passen voor herstemming Gorinchem eerder dan verwacht verstuurd

GORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.

3 dagen geleden
Berendsen belt met Pakistan over 'schenden bestand' in Libanon

DEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.

3 dagen geleden