Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wiersma wacht onderzoek af voor besluit MKZ-maatregelen

Wiersma wacht onderzoek af voor besluit MKZ-maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Dat Duitsland maatregelen tegen verspreiding van mond-en-klauwzeer (MKZ) opheft, "stemt voorzichtig positief", zegt landbouwminister Femke Wiersma. Maar dat besluit heeft nog geen invloed op de maatregelen in Nederland. Wiersma wacht "de laatste labuitslagen en -onderzoeken af" en verwacht later op vrijdag een besluit te kunnen nemen.

De bewindsvrouw wilde vrijdag na de ministerraad nog niet vooruitlopen op het eventueel opheffen van de MKZ-maatregelen. Afgelopen weekeinde kondigde Wiersma een afvoerverbod van vleeskalveren af, evenals een bezoekverbod voor vleeskalverbedrijven.

Wiersma is opgelucht dat het erop lijkt dat het in Duitsland bij een uitbraak op één bedrijf blijft. Tegelijkertijd zegt de bewindsvrouw waakzaam te blijven. Eerder meldde de minister dat ze niet bij de bekende landbouwbeurs Grüne Woche in Berlijn zou zijn vanwege de uitbraak in de buurt van de Duitse hoofdstad.

Nieuw besluit

Een woordvoerder van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland zegt dat het goed nieuws is dat er geen tweede MKZ-uitbraak is gevonden in Duitsland, zoals eerder werd gevreesd. Hij gaf aan dat LTO vertrouwen heeft in de aanpak van de Duitse autoriteiten om de verspreiding van MKZ tegen te gaan.

LTO had samen met de Stichting Brancheorganisatie Kalversector zelf ook al een vervoersverbod voor kalveren afgekondigd. Dat loopt tot en met zaterdag. Dan wordt hier een nieuw besluit over genomen, aldus de woordvoerder.

'Sisser'

Boerenorganisatie Agractie zegt blij te zijn dat er geen tweede MKZ-besmetting is gevonden in Duitsland, maar zegt wel dat voorzichtigheid geboden blijft. Volgens voorzitter Alien van Zijtveld zou het verstandig zijn om de maatregelen voorlopig voor de zekerheid te handhaven. "Maar als dit met een sisser afloopt, dan mogen we heel blij zijn."

Voorzitter Helma Lodders van brancheorganisatie Vee&Logistiek noemt het uitblijven van verdere MKZ-besmettingen in Duitsland eveneens goed nieuws. "We beraden ons vanmiddag en vanavond in overleg met andere sectororganisaties hoe verder. De afgekondigde maatregelen gelden nog tot zaterdag middernacht. Vee&Logistiek zal uiterlijk morgen naar haar achterban communiceren hoe verder."

Meer uit Politiek

Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

7 uur geleden
OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

8 uur geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

11 uur geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

13 uur geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

14 uur geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

15 uur geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

2 dagen geleden