Wiersma wacht onderzoek af voor besluit MKZ-maatregelen
DEN HAAG (ANP) - Dat Duitsland maatregelen tegen verspreiding van mond-en-klauwzeer (MKZ) opheft, "stemt voorzichtig positief", zegt landbouwminister Femke Wiersma. Maar dat besluit heeft nog geen invloed op de maatregelen in Nederland. Wiersma wacht "de laatste labuitslagen en -onderzoeken af" en verwacht later op vrijdag een besluit te kunnen nemen.
De bewindsvrouw wilde vrijdag na de ministerraad nog niet vooruitlopen op het eventueel opheffen van de MKZ-maatregelen. Afgelopen weekeinde kondigde Wiersma een afvoerverbod van vleeskalveren af, evenals een bezoekverbod voor vleeskalverbedrijven.
Wiersma is opgelucht dat het erop lijkt dat het in Duitsland bij een uitbraak op één bedrijf blijft. Tegelijkertijd zegt de bewindsvrouw waakzaam te blijven. Eerder meldde de minister dat ze niet bij de bekende landbouwbeurs Grüne Woche in Berlijn zou zijn vanwege de uitbraak in de buurt van de Duitse hoofdstad.
Nieuw besluit
Een woordvoerder van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland zegt dat het goed nieuws is dat er geen tweede MKZ-uitbraak is gevonden in Duitsland, zoals eerder werd gevreesd. Hij gaf aan dat LTO vertrouwen heeft in de aanpak van de Duitse autoriteiten om de verspreiding van MKZ tegen te gaan.
LTO had samen met de Stichting Brancheorganisatie Kalversector zelf ook al een vervoersverbod voor kalveren afgekondigd. Dat loopt tot en met zaterdag. Dan wordt hier een nieuw besluit over genomen, aldus de woordvoerder.
'Sisser'
Boerenorganisatie Agractie zegt blij te zijn dat er geen tweede MKZ-besmetting is gevonden in Duitsland, maar zegt wel dat voorzichtigheid geboden blijft. Volgens voorzitter Alien van Zijtveld zou het verstandig zijn om de maatregelen voorlopig voor de zekerheid te handhaven. "Maar als dit met een sisser afloopt, dan mogen we heel blij zijn."
Voorzitter Helma Lodders van brancheorganisatie Vee&Logistiek noemt het uitblijven van verdere MKZ-besmettingen in Duitsland eveneens goed nieuws. "We beraden ons vanmiddag en vanavond in overleg met andere sectororganisaties hoe verder. De afgekondigde maatregelen gelden nog tot zaterdag middernacht. Vee&Logistiek zal uiterlijk morgen naar haar achterban communiceren hoe verder."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde vorige week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
45 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
1 dag geleden