Wiersma trekt tot 2,5 miljard euro uit voor vrijwillige stoppers
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma trekt meer geld uit voor boeren die vrijwillig willen stoppen. Eerst had ze hier 1 miljard euro voor gereserveerd, maar dat budget wordt opgehoogd tot een bedrag van 1,25 miljard tot 2,5 miljard euro.
Eerder was al bekend dat een vergelijkbaar bedrag gaat naar innovaties die de stikstofuitstoot van boerenbedrijven moeten verminderen. Ook zou dat geld naar 'doelsturing' moeten, wat inhoudt dat boeren zelf mogen bepalen hoe ze landelijke doelen halen. Wiersma erkent dat het nog even duurt voordat die doelsturing er komt. "Dat is een heel technische omwenteling, dat heeft echt tijd nodig."
Verder gaat er ongeveer 500 miljoen euro naar natuurbeheer door boeren. Zij moeten van dat geld de staat van de natuur verbeteren. Ook dit bedrag was al bekend. Het grondoppervlak dat door boeren wordt onderhouden, moet groeien van 100.000 hectare naar 280.000 hectare.
Extra aandacht
Daarnaast worden gebieden aangewezen die extra aandacht nodig hebben. Het kan dan gaan om bepaalde veenweidegebieden of gebieden rondom kwetsbare natuur.
Wiersma werkt de hoofdlijnen die zij vrijdag presenteerde de komende weken verder uit, in overleg met gemeenten, provincies, boerenorganisaties en andere sectorpartijen. De minister had het "roekeloos" gevonden als ze nu de omslag in de landbouw "in één keer over de schutting zou gooien".
Planning
De plannen van Wiersma dienen ter vervanging van het Nationaal Programma Landelijk Gebied (NPLG), waar het vorige kabinet 25 miljard euro voor had uitgetrokken. Van dat fonds bleef tijdens de formatie nog maar weinig over: Wiersma moet het nu doen met 5 miljard euro.
BBB-leider Caroline van der Plas verdedigde de bezuinigingen op het 'stikstoffonds': dat geld was volgens haar vooral bedoeld om boeren uit te kopen, tegen de zin van de BBB in. Tegelijkertijd kiest BBB-minister Wiersma er nu dus voor om tot de helft van haar beschikbare budget voor, weliswaar vrijwillige, uitkoop te reserveren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
4 dagen geleden