Wiersma: hulp van pensioenfondsen bij renovatie schoolgebouwen
DEN HAAG (ANP) - Om de zwaar verouderde scholen in Nederland te renoveren of vervangen zijn miljarden nodig en de grootste Nederlandse pensioenfondsen zijn bereid daarbij te helpen. Dat meldde onderwijsminister Dennis Wiersma tijdens een debat in de Tweede Kamer over onderwijshuisvesting. Kamerleden reageerden over het algemeen positief maar drukten de minister wel op het hart dat leningen voor schoolgebouwen geen makkelijke manier moeten worden voor pensioenfondsen om geld te verdienen.
Eerder deze maand riepen gemeenten en brancheorganisaties in onder meer de bouw en het onderwijs het kabinet op om werk te maken van verouderde schoolgebouwen. Tot 2050 is er 42 miljard nodig en van de helft van dit bedrag is nog niet bekend hoe het moet worden betaald en door wie, blijkt uit onderzoek uit opdracht van het kabinet. Dat komt neer op een bedrag van 730 miljoen extra per jaar.
Wiersma heeft van de vijf grootste pensioenfondsen begrepen dat zij willen helpen met de financiering van deze miljarden. Dat doen ze volgens de minister niet uit "rendementsdenken", maar om een maatschappelijke bijdrage te leveren met het geld van hun Nederlandse pensioendeelnemers.
Rendement
Linkse oppositiepartijen zijn niet helemaal gerust op dat laatste. Habtamu de Hoop (PvdA) vroeg de minister of hij een maximum aan rendement af kan spreken. De minister benadrukte dat de fondsen wel rendement nodig hebben om pensioen uit te keren, maar snapte de vraag en neemt de suggestie mee in zijn plannen. Peter Kwint (SP) vindt ook dat de bewindsman moet voorkomen dat durfinvesteerders geld uit gaan lenen om scholen te bouwen.
De verantwoordelijkheid over schoolgebouwen en het beleid hieromtrent ligt verspreid over meerdere ministeries, gemeenten en schoolbesturen. Wiersma sprak van een "doolhof" en ziet het als zijn taak om orde in de chaos te scheppen. Begin volgend jaar wil hij beginnen met een wet waarin duidelijker wordt hoe de verantwoordelijkheid is verdeeld tussen schoolbesturen en gemeenten.
Gemeenten zijn nu verantwoordelijk voor nieuwbouw en uitbreiding van schoolgebouwen, terwijl scholen zelf gaan over het onderhoud en de exploitatiekosten. Die verdeling van verantwoordelijkheden levert soms problemen op. René Peters (CDA) wees er bijvoorbeeld op dat scholen voor hun energierekening baat hebben bij zonnepanelen op hun dak. Maar dat levert de gemeenten die deze neer moeten zetten niets op.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.
2 dagen geleden