Wiersma: bereid wet te veranderen tegen bijlesindustrie
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Dennis Wiersma is bereid wettelijke maatregelen te nemen als zijn oproep aan scholen om de bijlesindustrie buiten de deur te houden te weinig effect heeft. Hij wil dat scholen geen reclame meer maken voor commerciële bureaus, het liefst zelf bijlessen organiseren en anders een organisatie zonder winstoogmerk inschakelen. Tijdens een debat over kansengelijkheid in het onderwijs vragen verschillende oppositiepartijen zich af of dit de problemen die zij zien bij de bijlesindustrie wel oplost.
Het plan van Wiersma is om schoolleiders- en bestuurders voor de zomer een brief te sturen met het bovenstaande verzoek. Dat doet hij samen met de sectorverenigingen PO-Raad en VO-Raad. Ouders en leraren moeten een belangrijke rol krijgen bij het bepalen van het beleid omtrent bijles, vindt de minister.
Het is volgens de bewindsman oneerlijk dat kinderen met welgestelde ouders een voorsprong hebben, omdat zij op bijles kunnen worden gestuurd en hun klasgenootjes uit armere gezinnen niet. Scholen moeten bovendien veel meer zicht hebben op de kwaliteit van de bijlessen en de sociale veiligheid, vindt hij.
Linkse wens
Lisa Westerveld (GroenLinks) zegt dat ze "best wel blij" is met de brief van Wiersma waarin hij belooft een "normerende oproep" naar scholen te sturen. Peter Kwint (SP) sluit zich daarbij aan, maar vraagt zich wel af of schoolbesturen zich hier iets van zullen aantrekken. De linkse parlementariërs kregen eerder steun van een Kamermeerderheid voor moties die oproepen tot meer controle op de bijlesindustrie.
"Laten we constateren dat het niet nodig zou moeten zijn", zegt Harm Beertema van de PVV over bijlessen. Hij vindt dat de politiek zich beter in kan spannen om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Bijlessen verbieden vindt hij een typisch linkse wens.
Druk
Kijk ook naar de ouders, zegt Westerveld in het debat. Die sturen hun kind op bijles en zetten ze daarmee onder hoge druk. Mariëlle Paul (VVD) vindt dit "echt een privékeuze" waar de overheid zich niet mee zou moeten bemoeien.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemeester Carola Schouten is blij met het opkomstpercentage in haar gemeente, dat hoger is dan bij de vorige verkiezingen in 2022. Ze zegt dat ze daarom inderdaad, zoals eerder beloofd, zal gaan abseilen van de Euromast.
12 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - GemeenteBelangen Doetinchem is de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen in de Gelderse gemeente. Dat meldt Ipsos in een exitpoll in opdracht van de NOS. De lokale partij gaat van 3 naar 6 zetels.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De StemWijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen is tot woensdag rond 21.00 uur ruim 3,3 miljoen keer ingevuld, laat een woordvoerder van initiatiefnemer ProDemos weten. Ongeveer een miljoen van die inzendingen is in de afgelopen 24 uur gedaan, meldt hij.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Zoveel steun is om stil van te worden", aldus Richard de Mos over de winst van zijn partij in Den Haag. De Mos zegt woensdagavond samenwerking te willen zoeken "met alle partijen die aan de slag willen". Hij wil dat zijn stad "een stuk verdeeldheid" achter zich gaat laten.
12 uur geledenOOST-VLIELAND (ANP) - Vlieland is traditiegetrouw als tweede gemeente met de voorlopige uitslag van de verkiezingen gekomen. Alleen lokale partijen deden mee op het Friese Waddeneiland. Nieuw Liberaal Vlieland werd de grootste partij met 36,7 procent van de stemmen, goed voor 4 van de 9 zetels in de raad.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Forum voor Democratie gaat ervan uit dat zijn zetel in de gemeenteraad van Amsterdam behouden blijft, en hoopt te groeien naar twee zetels. "We gaan onze ene zetel in Amsterdam zeker behouden, maar ik denk dat die tweede zetel echt wel realistisch is", zegt lijsttrekker Johan Dessing.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam komt donderdag pas met een tussentijdse uitslag op basis van alle getelde stemmen van de gemeenteraadsverkiezingen. Het gaat dan om de getelde stemmen op partijniveau, laat een woordvoerder van de gemeente weten. De stemmen zijn dan een keer geteld.
13 uur geleden