Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wiersma baalt van stikstofvonnis, noemt hoger beroep een optie

Wiersma baalt van stikstofvonnis, noemt hoger beroep een optie

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma baalt van de verloren rechtszaak tegen Greenpeace over het stikstofbeleid van het kabinet. "Dit is niet de uitspraak waarop ik had gehoopt", erkent zij in een bericht op X. Ze zegt het vonnis samen met haar collega-ministers grondig te gaan bestuderen. "Daarbij neem ik uiteraard ook de optie voor een hoger beroep mee."

De rechtbank in Den Haag draagt het kabinet op veel meer te doen om kwetsbare natuur tegen de uitstoot van stikstofverbindingen te beschermen. In minstens de helft van de natuurgebieden moet de stikstofneerslag in 2030 gedaald zijn tot onder de normwaarde. De rechter stipte in zijn vonnis aan dat het huidige kabinet juist maatregelen heeft teruggedraaid die daaraan hadden kunnen bijdragen.

Wiersma bezweert desondanks dat het kabinet het stikstofprobleem "zeer serieus" neemt. "We voeren al veel maatregelen uit en ontwikkelen aanvullend beleid." Maar de BBB-bewindsvrouw zegt ook de "brede maatschappelijke impact" van die aanpak niet uit het oog te willen verliezen. "We kunnen immers niet het onmogelijke vragen van mensen en bedrijven."

Binnen het kabinet brengt een ministeriële commissie in kaart waar de te hoge stikstofuitstoot voor problemen zorgt, en wat mogelijke oplossingen zijn. "In die samenstelling gaan we de uitspraak snel en grondig bestuderen om te bepalen wat de uitspraak van ons vraagt", aldus Wiersma. Zij wil daar verder nog niet op vooruitlopen.

Meer uit Politiek

Voorspelling: Democraten krijgen meerderheid in Huis bij midterms

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.

5 minuten geleden
Democraat Jon Ossoff herkozen voor Senaat namens Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.

1 uur geleden
PRO steunt ook nader uitgewerkte stikstofplannen kabinet

DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.

5 uur geleden
Kabinet wil eerder kleine stikstofuitstoot vergunningvrij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.

9 uur geleden
Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

10 uur geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

11 uur geleden
JA21 kan belastingplan nog niet steunen, ziet eisen niet terug

DEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."

12 uur geleden