Wielerbond KNWU wacht voorzittersverkiezing vol spanning
ARNHEM (ANP) - Het had een formaliteit moeten worden, de benoeming van Marc van den Tweel tot voorzitter van wielerbond KNWU. De directeur van Natuurmonumenten is door een sollicitatiecommissie onder leiding van bestuurslid Marijn de Vries naar voren geschoven als ideale kandidaat om Marcel Wintels op te volgen. Tot wielrennersvakbond VVBW, ook uit onvrede over de gevoerde procedure, Gerry van Gerwen presenteerde als tegenkandidaat. Volgende week donderdag stemmen de leden van het congres van de KNWU online.
Dat er nu een stemming nodig is was niet gepland, meldt de KNWU. De wielerbond zegt dat alle districten, afdelingen en belangengroepen inspraak hebben gehad bij de beslissing Van den Tweel voor te dragen. Dat gebeurde nadat het congres in 2019 had besloten om niet via een verkiezing de opvolger van Wintels te laten bepalen, maar een commissie via een zorgvuldige sollicitatieprocedure een keuze te laten maken
De bond meldt in een toelichting op de website dat op deze manier de beste kandidaat kon worden geworven. Volgens Bobbie Traksel, oud-wielrenner en voorzitter van de VVBW, ging het daar mis. De vakbond werd door Iris Slappendel vertegenwoordigd in de commissie, maar Traksel zag een probleem. "Er werd een vacature opgesteld waarop kon worden gesolliciteerd, terwijl ik hoopte dat ze juist zelf geschikte kandidaten zouden benaderen."
Naam
Traksel en zijn bond kregen pas een week voordat de deadline verliep de naam van de kandidaat te horen. "Normaal vind je dan geen tegenkandidaat meer, maar wij hadden ons voorbereid." Met Van Gerwen schoof de VVBW een "echte wielerman" naar voren, die vooral ook moet zorgen dat Nederland bestuurlijk internationaal weer vertegenwoordigd gaat worden. "Gerry hoeft niet eerst een jaar handen te schudden en zich voor te stellen. Die gaat meteen aan de slag." Oud-renner Van Gerwen (67) was ooit onder meer ploegleider van profploeg Milram en bekleedde als ondernemer en bestuurder tal van functies in de wielersport.
Met de twaalf jaar jongere Van den Tweel denkt het KNWU-bestuur een kandidaat te hebben geselecteerd die met zijn ervaring bij Natuurmonumenten een bijdrage kan leveren aan de "immense uitdagingen" waarvoor de wielerbond staat. "Ook voor de uitbraak van het coronavirus hadden we al te maken met een teruglopend ledenaantal, terwijl het aantal sportieve fietsers groeit. Er wordt geworsteld met veiligheidskwesties rondom wedstrijden: de politie kan minder ingezet worden en de veiligheidseisen bij wedstrijden worden steeds hoger", schrijft de bond over de "gigantische klus" die de beoogde voorzitter te wachten staat.
"De benoeming van de nieuwe voorzitter draait nu wederom uit op een stemming, iets wat het congres juist wilde voorkomen", stelt de KNWU. Traksel heeft zich met name gestoord aan de aanbevelingen van directeur Thorwald Veneberg die zich achter de topkandidaat stelde. "Ik vraag me af of dat ethisch verantwoord is." Of het spannend wordt donderdag. "Het zal op het randje zijn."
Meer uit Sport
ALTENBERG (ANP) - Skeletonster Kimberley Bos heeft ook bij de laatste wereldbekerwedstrijd van het seizoen naast een medaille gegrepen. De wereldkampioene van 2025 finishte als vierde in het Duitse Altenberg.
1 uur geledenYANBU (ANP) - Trucker Mitchel van den Brink heeft de twaalfde etappe van de Dakar Rally in Yanbu gewonnen. De Nederlander behaalde zijn vierde etappezege van dit jaar.
2 uur geledenDETROIT (ANP/AFP) - Formule 1-renstal Red Bull Racing heeft in Detroit de auto onthuld waarmee Max Verstappen en Isack Hadjar in 2026 gaan rijden in het wereldkampioenschap. Het betrof een zogenoemde dummy, want de daadwerkelijke RB22 zal pas voor het eerst te zien zijn tijdens de besloten testdagen op het circuit van Barcelona, die 26 januari beginnen. Qua kleurstelling is sprake van een andere tint blauw en de bolide is glanzender.
9 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - Michel Tsiba en Daria Danilova zijn op het EK kunstschaatsen in het Engelse Sheffield als vijftiende geëindigd bij het paarrijden. Het Nederlandse koppel stond na de korte kür op woensdag al op die positie en wist in de vrije kür geen plaats te stijgen. Hun totaalscore kwam uit op 149,33.
17 uur geledenCOLMAR (ANP) - De Franse tweevoudig olympisch zwemkampioen Yannick Agnel moet terechtstaan voor vermeende verkrachting en aanranding van de minderjarige dochter van zijn coach. Agnel won op de Olympische Spelen van 2012 in Londen twee keer goud: op de 200 meter vrije slag en op de estafette 4x100 meter vrije slag.
19 uur geledenBENIDORM (ANP/BELGA) - Mathieu van der Poel doet zondag niet mee aan de wereldbekerwedstrijd veldrijden in Benidorm. De rit past niet in het schema van de 30-jarige Nederlander, meldt zijn team Alpecin-Premier Tech.
23 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische atlete Nafissatou Thiam, drievoudig olympisch kampioene op de zevenkamp, zal in maart niet deelnemen aan de WK indooratletiek in Torun (Polen). Haar management liet in een korte mededeling weten dat de 31-jarige Thiam "niet heeft voldaan aan de kwalificatiecriteria".
1 dag geleden