Wiebes wilde schadeafhandeling Groningen radicaal anders doen
DEN HAAG (ANP) - Na zijn aantreden als minister van Economische Zaken wilde VVD'er Eric Wiebes de afhandeling van bevingsschade in Groningen "rücksichtslos anders" aanpakken, zegt de oud-bewindsman tegen de parlementaire enquêtecommissie. In Groningen zelf hadden bestuurders daar wel oren naar, maar ook het voorstel van Wiebes stuitte al snel op problemen.
Wiebes legt in zijn verhoor de afstand tussen de regio en bestuurlijk Den Haag opnieuw bloot. "Bij iedereen leefde het idee dat het Rijk dit puur privaat wilde houden, dichtbij het huidige model", zegt Wiebes over de schadeafhandeling. Maar in Groningen lagen verdergaande ideeën op tafel, waarin de nationale overheid wel een actievere rol zou spelen. Ook Wiebes wilde verder gaan dan slechts aanpassingen aanbrengen aan het oude systeem.
De plannen van Wiebes waren "in feite zelfs extremer dan die van de regio", zegt hij. In een paar weken werd een nieuw schadeprotocol ontworpen waarbij gaswinningsbedrijf NAM (dat als uitbater van het Groningenveld aansprakelijk is voor de schade) op meer afstand stond. In die weken voelde Wiebes "een soort gezamenlijkheid" met de regionale bestuurders om tot een nieuw systeem te komen. "Er was een gevoel van: nu gaan we de bal er inschieten", herinnert de oud-minister zich.
Daarmee was het nieuwe systeem overigens nog geen voltooid plan. Via "de achterdeur" moest Wiebes nog met de NAM onderhandelen, omdat dat bedrijf de schadeafhandeling zou moeten betalen. "Geld is nooit onbelangrijk geweest", aldus Wiebes.
Ook bleek het nieuwe systeem verre van perfect. Er lag een stuwmeer aan oude schademeldingen en het was "voor iedereen onbevredigend" toen Wiebes zei dat oude schades nog niet konden worden afgehandeld volgens het nieuwe protocol. Dat zou het schadeloket "vanaf het begin" kansloos hebben gemaakt. "En ik wilde niet nog meer onhaalbare beloftes doen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
15 uur geleden