Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wiebes wilde schadeafhandeling Groningen radicaal anders doen

Wiebes wilde schadeafhandeling Groningen radicaal anders doen

DEN HAAG (ANP) - Na zijn aantreden als minister van Economische Zaken wilde VVD'er Eric Wiebes de afhandeling van bevingsschade in Groningen "rücksichtslos anders" aanpakken, zegt de oud-bewindsman tegen de parlementaire enquêtecommissie. In Groningen zelf hadden bestuurders daar wel oren naar, maar ook het voorstel van Wiebes stuitte al snel op problemen.

Wiebes legt in zijn verhoor de afstand tussen de regio en bestuurlijk Den Haag opnieuw bloot. "Bij iedereen leefde het idee dat het Rijk dit puur privaat wilde houden, dichtbij het huidige model", zegt Wiebes over de schadeafhandeling. Maar in Groningen lagen verdergaande ideeën op tafel, waarin de nationale overheid wel een actievere rol zou spelen. Ook Wiebes wilde verder gaan dan slechts aanpassingen aanbrengen aan het oude systeem.

De plannen van Wiebes waren "in feite zelfs extremer dan die van de regio", zegt hij. In een paar weken werd een nieuw schadeprotocol ontworpen waarbij gaswinningsbedrijf NAM (dat als uitbater van het Groningenveld aansprakelijk is voor de schade) op meer afstand stond. In die weken voelde Wiebes "een soort gezamenlijkheid" met de regionale bestuurders om tot een nieuw systeem te komen. "Er was een gevoel van: nu gaan we de bal er inschieten", herinnert de oud-minister zich.

Daarmee was het nieuwe systeem overigens nog geen voltooid plan. Via "de achterdeur" moest Wiebes nog met de NAM onderhandelen, omdat dat bedrijf de schadeafhandeling zou moeten betalen. "Geld is nooit onbelangrijk geweest", aldus Wiebes.

Ook bleek het nieuwe systeem verre van perfect. Er lag een stuwmeer aan oude schademeldingen en het was "voor iedereen onbevredigend" toen Wiebes zei dat oude schades nog niet konden worden afgehandeld volgens het nieuwe protocol. Dat zou het schadeloket "vanaf het begin" kansloos hebben gemaakt. "En ik wilde niet nog meer onhaalbare beloftes doen."

Meer uit Politiek

Van Essen stelt nieuw plan voor mestbeleid halfjaar uit

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.

9 uur geleden
Kabinet akkoord met handelsverbod goederen uit nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.

10 uur geleden
Vijlbrief 'heel blij' met bijdrage VNO-NCW aan AOW-discussie

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.

10 uur geleden
Yeşilgöz vindt onderbouwing uitgaven Defensie wel voldoende

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.

10 uur geleden
Minister spreekt niet alle gemeenten die te weinig opvang hebben

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.

12 uur geleden
Goedkoper treinreizen in zomermaanden moet op 21 juni ingaan

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.

13 uur geleden
Berendsen wil kalm en kordaat zijn bij 'onvoorspelbaarheid' VS

HELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.

13 uur geleden