
Wiebes: mogelijk toch één kolencentrale helemaal dicht
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt toch één kolencentrale helemaal te sluiten om dit jaar te voldoen aan de klimaatdoelen zoals die gesteld zijn in het zogeheten Urgenda-vonnis. Minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) laat dat weten aan de Tweede Kamer.
Nederland moet nog een paar stappen extra zetten om dit jaar de CO2-uitstoot met minstens 25 procent te hebben teruggedrongen ten opzichte van 1990. Wiebes besloot daarom eerder drie van de vier resterende kolencentrales tijdelijk minder elektriciteit te laten produceren. De eigenaren worden daarvoor gecompenseerd.
De bewindsman wil nu weten tegen welke prijs de energiebedrijven bereid zijn hun kolencentrales vervroegd helemaal te sluiten. Mogelijk leidt dat tot minder kosten voor de maatschappij, schrijft hij. Doordat maximaal één centrale daadwerkelijk dichtgaat, komt volgens de bewindsman de leveringszekerheid niet in het geding.
Aan het aanbod zijn wel voorwaarden verbonden. Zo moet er een goed sociaal plan komen voor werknemers. De sluiting moet kosteneffectief zijn en het subsidiebedrag mag niet hoger zijn dan wat de centrale nog zou hebben opgebracht in de jaren tot en met 2029. Na dat jaar is het sowieso gedaan met de opwekking van energie met behulp van kolen.
Dit najaar moet duidelijk zijn of er animo is voor de regeling, en wat de eventuele kosten zijn. De Tweede Kamer moet een eventuele deal nog goedkeuren.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil niet dat kinderopvangorganisaties woekerwinsten maken of topinkomens uitdelen aan bestuurders zodra het nieuwe stelsel voor de sector in 2029 ingaat. Vanaf dan trekt de overheid jaarlijks ongeveer 9 miljard euro uit om de kinderopvang bijna gratis te maken. Maar gevreesd wordt dat dit geld vooral terechtkomt bij bijvoorbeeld investeerders.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In meerdere delen van het land zijn maatregelen getroffen vanwege de kans op zware windstoten. Het KNMI heeft maandagmiddag vanaf 12.00 uur code geel uitgeroepen in de kuststroken. Daar kunnen windstoten van 80 tot 90 kilometer per uur voorkomen.
1 uur geledenBEVERWIJK (ANP) - Demissionair justitieminister Foort van Oosten heeft samen met demissionair staatssecretaris Koen Becking (Voortgezet Onderwijs) een bezoek gebracht aan Beverwijk. Ze spraken onder meer met de burgemeester van de stad, de locoburgemeester van Heemskerk en de politiechef over de onrust tussen rivaliserende groepen jongeren, zegt een woordvoerster van de gemeente.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Dit voorjaar zijn zeker 45 wolven geboren in Nederland. Op beelden van wildcamera's zijn welpen gezien in Friesland, Drenthe, Gelderland en Utrecht. Dat staat in de voortgangsrapportage van BIJ12, de provinciale uitvoeringsorganisatie die de wolvenpopulatie monitort.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De beslissing van het Groningse ziekenhuis UMCG om voorlopig geen operaties aan aangeboren hartafwijkingen uit te voeren, is "een zwaar besluit met grote impact op patiënten in de regio", maar wel "het enige juiste besluit om te nemen". Dat laat de Patiëntenfederatie weten.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Het aantal wolvenroedels in Nederland neemt toe. In Drenthe hebben zich twee nieuwe groepen wolven gevestigd, naast de twee roedels die al langer op Drents grondgebied rondlopen. In het midden en zuiden van de provincie zijn nieuwe leefgebieden ontstaan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) wil met een kort geding het optreden van Bob Vylan maandagavond in Nijmegen verbieden. De Britse rap-punkgroep treedt op in poppodium Doornroosje. Het CJO wil niet dat de groep optreedt wegens eerdere uitlatingen die Vylan deed. Zo riep hij tijdens zijn optreden in Paradiso zaterdagavond "dood aan de IDF". Soortgelijke uitlatingen deed hij eerder ook op het Britse muziekfestival Glastonbury.
4 uur geleden