Wiebes: kijken of opkopen groene energie goedkoopste optie is
DEN HAAG (ANP) - Nederland wil kijken of het opkopen van duurzame energierechten uit andere landen in de Europese Unie de goedkoopste optie is om energiedoelen te halen. Dat zegt klimaatminister Eric Wiebes.
Zijn ministerie voert "verkennende gesprekken" met landen in de EU om door het aankopen van de rechten toch aan de EU-doelen te voldoen. Van de Nederlandse energie moet dit jaar 14 procent duurzaam zijn opgewekt, maar dat wordt hoogstwaarschijnlijk niet gehaald. Om een boete van de Europese Commissie te ontlopen, kan Nederland overschotten van andere landen opkopen die hun doelen makkelijk halen.
Lange tijd moest het kabinet niets weten van die optie. "We hebben altijd gezegd dat we dat pas op het einde zouden gaan doen en dat we eerst kijken hoe ver we zelf komen", zegt Wiebes.
"Het voldoen aan doelstellingen voor duurzame energie kost sowieso geld", aldus de bewindsman. "De vraag is wat de meest efficiënte oplossing is waar de belastingbetaler het minst last van heeft. Daar zijn we permanent naar op zoek." Als het kabinet meer kosten maakt dan nodig is om doelen te halen "dan is het draagvlak voor de energietransitie zo weg", zegt Wiebes. "We hebben erop te letten dat we zuinigjes met het geld omgaan."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van regeringspartijen D66 en CDA in de Eerste Kamer willen dat asielminister Bart van den Brink (CDA) eventuele nationale aanscherpingen van het Europese migratiepact in een nieuw wetsvoorstel opneemt. Dat hebben senatoren Boris Dittrich (D66) en Madeleine van Toorenburg (CDA) gezegd in stemverklaringen waarin zij uitlegden waarom hun fracties tegen de strenge asielwet van voormalig PVV-minister Marjolein Faber stemden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De asielnoodmaatregelenwet is verworpen in de Eerste Kamer, nadat de aanpassing van de strafbaarstelling van illegaliteit daarvoor ook al was verworpen. CDA, SGP, de partijloze Robert van Gasteren en Bart Kroon van de BBB stemden tegen de wet, waardoor er geen meerderheid voor was.
2 uur geleden