
Wie vaak naar de wc moet, is in West Maas en Waal het beste af
WEST MAAS EN WAAL (ANP) - Wie vaak naar de wc moet, is in de Gelderse gemeente West Maas en Waal het beste af. Daar zijn de meeste mogelijkheden buitenshuis. De gemeente heeft Veere van de troon gestoten, dat vorig jaar als beste plaats voor mensen met hoge nood uit de bus kwam en nu op de derde plaats staat. Op de tweede plaats staat dit jaar Amersfoort, kortgeleden ook al gelauwerd als European City of the Year.
De Maag Lever Darm Stichting (MLDS) en de organisatie achter de HogeNood-app doen jaarlijks onderzoek naar de mogelijkheden om elders dan thuis naar de wc te gaan, betaald of gratis. Zij doen dat onder meer om aandacht te vragen voor de volgens hen één op de vier Nederlanders die er door het toilettekort minder vaak op uit durven. Ze baseren de gegevens op de wc's die je via de app kunt vinden.
Het Brabantse Steenbergen heeft de top weliswaar niet gehaald, maar verbetert van alle gemeenten het snelste. Ze klauterde driehonderd plekken omhoog naar plaats 28. Over de hele linie gaat de beschikbaarheid van toiletten er iets op vooruit. De onderzoekers geven de 'toiletvriendelijkheid' dit jaar een 4,7 na de 4,5 vorig jaar.
Lokaal beleid
Het aantal wc's dat je inmiddels in de HogeNood-app kunt vinden is opgelopen tot 8300. "De stijging is vooral het gevolg van meer lokaal beleid, meer gemeenten die partner zijn van de HogeNood-app en betere navolging van de toiletnorm: om de vijfhonderd meter een toilet in stads- en dorpscentra", zegt Leonie Klabbers, adjunct-directeur van de MLDS.
Het is echter volgens haar echter vooral het resultaat van enkele gemeenten die veel doen, terwijl er "veel te veel gemeenten in gebreke blijven". Een 4,7 is nog geen voldoende, benadrukt ze.
Klabbers zegt dat een op de drie mensen door het geringe goed toegankelijke wc's een mindere levenskwaliteit ervaart. Nederland steekt soms schril af bij andere oorden. "Zo zijn in Parijs 750 openbare toiletten voor twee miljoen mensen, en heeft Nederland er zevenhonderd voor achttien miljoen. Daarvan zijn er ook nog eens 220 urinoir en maar 176 rolstoeltoegankelijk", vertelt Klabbers.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Met weinig bewolking en voldoende ruimte voor de zon belooft de komende week stralend lenteweer op te leveren. Volgens weerbureau Weeronline valt de piek op donderdag. In het zuidoosten van het land kan het dan, met minimaal 25 graden, zomers warm worden.
40 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Het lichaam van topkok Jonnie Boer is zaterdagavond aangekomen in Nederland. Een woordvoerder van restaurant De Librije heeft dat aan het ANP bevestigd na berichtgeving van de NOS. Boer overleed woensdag op 60-jarige leeftijd aan de gevolgen van een longembolie. Boer had een huis op Bonaire.
1 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Een 19-jarige man heeft zich bij de politie in Dordrecht gemeld nadat daar zaterdagavond was geschoten aan de Prunuslaan. Een 44-jarige vrouw raakte daarbij gewond en moest naar het ziekenhuis, maar ze was nog wel aanspreekbaar. De verdachte meldde zich zondagochtend op een politiebureau en is aangehouden.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 43-jarige man is zaterdag om 23.35 uur gewond geraakt door een schietpartij in een woning aan de Kabeljauwsestraat in het Oude Noorden in Rotterdam. Hij was aanspreekbaar en is naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.
12 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Een 44-jarige vrouw uit Rotterdam is zaterdagavond gewond geraakt door een schietpartij in Dordrecht. Het schietincident gebeurde rond 23.40 uur in de buurt van de Prunuslaan en Rozemarijnstraat in de wijk Dubbeldam, meldt de politie. Het slachtoffer was aanspreekbaar en is naar het ziekenhuis gebracht.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ME heeft zaterdagavond rond 22.00 uur ingegrepen op de Albert Cuypstraat. De politie bevestigt berichtgeving hierover door AT5. Er is een handvol mensen aangehouden, zegt een woordvoerder van de politie. Een politiepaard is gewond geraakt.
14 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Meer mensen vertrekken na Koningsdag uit Doetinchem en de treinen worden drukker, laat een woordvoerder van Arriva weten. De vervoersmaatschappij ziet dat het perron vol staat.
22 uur geleden