Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Widodo begint met 'vredesmissie' tussen Oekraïne en Rusland

Widodo begint met 'vredesmissie' tussen Oekraïne en Rusland

KIEV (ANP/RTR/DPA) - De Indonesische president Joko Widodo is begonnen aan zijn bezoek aan Oekraïne woensdag. Het bezoek is onderdeel van Widodo's grotendeels zelfbenoemde rol als vredesonderhandelaar tussen Oekraïne en Rusland.

Widodo en zijn vrouw arriveerden met de trein in de Oekraïense hoofdstad Kiev, meldt de Indonesische presidentiële website. De Indonesische president maakte de reis na zijn gastdeelname aan de G7-top in de Beierse Alpen, vanwaar hij naar Polen vloog om vervolgens per trein naar de Oekraïense hoofdstad te reizen.

Het bezoek moet helpen om de vredesbesprekingen tussen Rusland en Oekraïne nieuw leven in te blazen en manieren te zoeken om de export van graan naar de wereldwijde markt mogelijk te maken. Widodo ging na zijn aankomst rechtstreeks door naar het puin van een appartementencomplex in Irpin, een voorstad van Kiev, voorafgaand aan een ontmoeting met de Oekraïense president Volodomir Zelenski. De planning is dat hij dezelfde dag weer met de trein teruggaat naar Polen. Donderdag reist hij naar Rusland om te praten met de Russische president Vladimir Poetin.

G20

De Indonesische president heeft deze week gezegd dat hij er bij Zelenski op wil aandringen akkoord te gaan met vredesonderhandelingen. Ook wil hij Poetin oproepen de oorlog te beëindigen in een poging een wereldwijde voedselcrisis te voorkomen. De oorlog in Oekraïne heeft geleid tot voedsel- en energietekorten, waardoor de inflatie in veel landen fors is gestegen. Oekraïne was voor de oorlog een van de grootste graanleveranciers van Indonesië.

Widodo is de huidige voorzitter van de G20, die bestaat uit twintig grote economieën, en is een van de zes wereldleiders die door de Verenigde Naties is aangewezen om zitting te nemen in een globale crisisresponsgroep, die is opgezet om weerstand te bieden tegen de dreiging van hongersnood en armoede als gevolg van de oorlog in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Oekraïens parlement stemt in met ontslag omstreden ministers

KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met het ontslag van de ministers van Justitie en Energie. Herman Haloesjtsjenko (Justitie) en Svitlana Hryntsjoek (Energie) raakten in opspraak door een groot corruptieschandaal rond Oekraïense staatsbedrijven, waaronder energieproducenten. Haloesjtsjenko was van april 2021 tot begin mei dit jaar minister van Energie, totdat president Volodymyr Zelensky hem per decreet benoemde tot voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad.

4 minuten geleden
Kallas: militaire mobiliteit cruciale verzekeringspolis voor EU

BRUSSEL (ANP) - Het snel kunnen verplaatsen en inzetten van militairen is een "cruciale verzekeringspolis voor de Europese veiligheid". Dat onderstreepte de EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. "Je hoopt dat je het nooit op volle capaciteit hoeft te gebruiken, maar het zorgt voor een geloofwaardiger afschrikking en verdediging", aldus Kallas tijdens een persconferentie waar het voorstel voor militaire mobiliteit van de Europese Commissie werd gepresenteerd.

1 uur geleden
Meer camera's bij Louvre na geruchtmakende roof

PARIJS (ANP/RTR) - Het Franse museum Louvre laat voor eind 2026 honderd externe bewakingscamera's plaatsen. Daarmee moet de beveiliging worden verbeterd na de geruchtmakende roof van vorige maand, zei directeur Laurence Des Cars tijdens een hoorzitting in het parlement.

2 uur geleden
Sociaaldemocraten niet langer grootste partij in Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense Sociaaldemocraten zijn voor het eerst in meer dan honderd jaar niet meer de grootste partij in Kopenhagen. De partij waartoe ook premier Mette Frederiksen behoort, kreeg bij de lokale verkiezingen grofweg een op de acht kiezers in de hoofdstad achter zich. Dat is ver achter de Rood-Groenen, die bijna een kwart van de stemmen in Kopenhagen wisten te halen. Denen konden dinsdag hun stem uitbrengen voor zowel de gemeenteraad als een regionaal bestuur.

2 uur geleden
Dodental Oekraïne loopt op na nachtelijke aanval

KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het dodental door Russische aanvallen in de nacht van dinsdag op woensdag op de Oekraïense stad Ternopil is opgelopen naar negentien, melden de autoriteiten. Nog eens 66 mensen raakten gewond, onder wie zestien kinderen.

2 uur geleden
Polen sluit Russisch consulaat in Gdansk, laatste in het land

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen sluit het laatste Russische consulaat in het land, de vestiging in Gdansk. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski woensdag in het Poolse parlement, de Sejm. De minister kondigde verder aan "de komende dagen" te komen met meer maatregelen tegen Rusland. Hij voegde eraan toe dat die niet slechts diplomatiek van aard zullen zijn. Als het consulaat wordt gesloten, is de enige resterende Russische diplomatieke post in Polen de ambassade in Warschau.

2 uur geleden
Oekraïne meldt doden na aanvallen in westen van het land

KYIV (ANP) - Zeker negen mensen zijn om het leven gekomen bij nachtelijke aanvallen op Oekraïne. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat Rusland opnieuw honderden aanvalsdrones en tientallen raketten heeft ingezet om zijn land te bestoken.

5 uur geleden