WHO wil meer belastingen op alcohol en suikerhoudende dranken
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vindt dat landen hun belasting op alcohol en suikerhoudende dranken moeten verhogen om gezonder gedrag te stimuleren. Volgens de organisatie maken te weinig landen gebruik van de mogelijkheden hiervoor.
De WHO stelt dat 2,6 miljoen mensen per jaar sterven door het drinken van alcohol, terwijl meer dan 8 miljoen mensen doodgaan door een ongezond dieet. "Het invoeren van accijnzen op alcohol en suikerhoudende dranken zal dit aantal sterfgevallen verminderen", meent het agentschap van de Verenigde Naties.
Ongeveer 148 landen heffen accijnzen op alcoholische dranken. "Wijn is daar echter in ten minste 22 landen van vrijgesteld, waarvan de meeste in Europa", aldus de WHO.
Afname aantal misdrijven
De organisatie stelt dat minimumprijzen in combinatie met belastingen de consumptie van goedkope drank kunnen terugdringen, waardoor ook het aantal ziekenhuisopnames, sterfgevallen en verkeersovertredingen kan afnemen. Ook het aantal misdrijven door drankgebruik zou hierdoor omlaaggaan.
"Opnieuw een heel betuttelend voorstel", reageert Meint Waterlander, directeur van de Nederlandse Brouwers. Volgens hem wordt hiermee iedereen gestraft die zo nu en dan op een verantwoorde manier een biertje drinkt. "En dat is het overgrote deel van de mensen. Richt je nu op de kleine groep waarmee het niet goed gaat, in plaats van de rest te treiteren", stelt de directeur van de koepelorganisatie.
Petitie
Vorige maand hebben de brouwers een petitie aangeboden aan het demissionaire kabinet om een voorgenomen accijnsverhoging per 1 januari terug te draaien. Volgens de koepelorganisatie zou zo'n verhoging desastreus uitpakken voor de sector.
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediƫnten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ratingbureaus zijn iets positiever geworden over het moederbedrijf van doe-het-zelfketens Praxis en Brico, maar zien nog altijd risico's. Deze onderneming, Maxeda, kwam onlangs onder financiƫle druk te staan en sloot een overeenkomst met schuldeisers.
6 uur geleden