WHO wil meer belastingen op alcohol en suikerhoudende dranken
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vindt dat landen hun belasting op alcohol en suikerhoudende dranken moeten verhogen om gezonder gedrag te stimuleren. Volgens de organisatie maken te weinig landen gebruik van de mogelijkheden hiervoor.
De WHO stelt dat 2,6 miljoen mensen per jaar sterven door het drinken van alcohol, terwijl meer dan 8 miljoen mensen doodgaan door een ongezond dieet. "Het invoeren van accijnzen op alcohol en suikerhoudende dranken zal dit aantal sterfgevallen verminderen", meent het agentschap van de Verenigde Naties.
Ongeveer 148 landen heffen accijnzen op alcoholische dranken. "Wijn is daar echter in ten minste 22 landen van vrijgesteld, waarvan de meeste in Europa", aldus de WHO.
Afname aantal misdrijven
De organisatie stelt dat minimumprijzen in combinatie met belastingen de consumptie van goedkope drank kunnen terugdringen, waardoor ook het aantal ziekenhuisopnames, sterfgevallen en verkeersovertredingen kan afnemen. Ook het aantal misdrijven door drankgebruik zou hierdoor omlaaggaan.
"Opnieuw een heel betuttelend voorstel", reageert Meint Waterlander, directeur van de Nederlandse Brouwers. Volgens hem wordt hiermee iedereen gestraft die zo nu en dan op een verantwoorde manier een biertje drinkt. "En dat is het overgrote deel van de mensen. Richt je nu op de kleine groep waarmee het niet goed gaat, in plaats van de rest te treiteren", stelt de directeur van de koepelorganisatie.
Petitie
Vorige maand hebben de brouwers een petitie aangeboden aan het demissionaire kabinet om een voorgenomen accijnsverhoging per 1 januari terug te draaien. Volgens de koepelorganisatie zou zo'n verhoging desastreus uitpakken voor de sector.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.
11 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
46 minuten geledenLONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.
1 uur geledenLOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiële markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.
2 uur geleden