WHO wil meer belastingen op alcohol en suikerhoudende dranken
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vindt dat landen hun belasting op alcohol en suikerhoudende dranken moeten verhogen om gezonder gedrag te stimuleren. Volgens de organisatie maken te weinig landen gebruik van de mogelijkheden hiervoor.
De WHO stelt dat 2,6 miljoen mensen per jaar sterven door het drinken van alcohol, terwijl meer dan 8 miljoen mensen doodgaan door een ongezond dieet. "Het invoeren van accijnzen op alcohol en suikerhoudende dranken zal dit aantal sterfgevallen verminderen", meent het agentschap van de Verenigde Naties.
Ongeveer 148 landen heffen accijnzen op alcoholische dranken. "Wijn is daar echter in ten minste 22 landen van vrijgesteld, waarvan de meeste in Europa", aldus de WHO.
Afname aantal misdrijven
De organisatie stelt dat minimumprijzen in combinatie met belastingen de consumptie van goedkope drank kunnen terugdringen, waardoor ook het aantal ziekenhuisopnames, sterfgevallen en verkeersovertredingen kan afnemen. Ook het aantal misdrijven door drankgebruik zou hierdoor omlaaggaan.
"Opnieuw een heel betuttelend voorstel", reageert Meint Waterlander, directeur van de Nederlandse Brouwers. Volgens hem wordt hiermee iedereen gestraft die zo nu en dan op een verantwoorde manier een biertje drinkt. "En dat is het overgrote deel van de mensen. Richt je nu op de kleine groep waarmee het niet goed gaat, in plaats van de rest te treiteren", stelt de directeur van de koepelorganisatie.
Petitie
Vorige maand hebben de brouwers een petitie aangeboden aan het demissionaire kabinet om een voorgenomen accijnsverhoging per 1 januari terug te draaien. Volgens de koepelorganisatie zou zo'n verhoging desastreus uitpakken voor de sector.
Meer uit Financieel
ALBA (ANP/BLOOMBERG) - Brussel onderzoekt mogelijk verboden handelspraktijken van het Italiaanse zoetwarenbedrijf Ferrero, bekend van de hazelnootpasta Nutella. De Europese Commissie gaat na of Ferrero winkeliers belemmert als ze vanuit het ene EU-land producten willen inkopen uit een andere lidstaat, bijvoorbeeld omdat dit goedkoper is. Winkeliers klagen al langere tijd over beperkingen die fabrikanten van voedingswaren opleggen bij inkopen buiten de landsgrenzen, wat volgens hen de prijzen kan opdrijven.
28 minuten geledenSANTA MONICA (ANP/BLOOMBERG) - Snap, het moederbedrijf van Snapchat, voert opnieuw een grote ontslagronde door. Het Amerikaanse bedrijf ontslaat 16 procent van zijn medewerkers wereldwijd, wat neerkomt op ongeveer duizend voltijdmedewerkers. Dat blijkt uit een memo van topman Evan Spiegel die is ingezien door persbureau Bloomberg.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ziggo mag de term 'glasvezel-kabel' in reclames blijven gebruiken. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald, nadat concurrent KPN een zaak had aangespannen.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - Het aantal mensen in Europa dat lid is van sportscholen is vorig jaar toegenomen. Het totale aantal leden in Europa bedraagt nu 75,5 miljoen. Het Nederlandse Basic-Fit is de grootste fitnessketen van Europa. Dat blijkt uit het rapport van European Health & Fitness Market 2025 van branchevereniging EuropeActive.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De rijstprijzen in Azië zijn vorige week het sterkst gestegen in meer dan twee jaar. Dat komt door zorgen over de bevoorrading, omdat brandstof en kunstmest fors duurder werden door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een EU-app voor leeftijdsverificatie is "technisch klaar voor gebruik" en "binnenkort beschikbaar voor burgers", zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen woensdag. Met de app kan een website of een app de leeftijd van bezoekers verifiëren, "zoals winkels om een leeftijdsbewijs vragen bij het kopen van alcohol", zei ze.
2 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de olie-export van Noorwegen is in maart naar een recordniveau gestegen, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Noorwegen is een belangrijke exporteur van ruwe olie naar Europa.
2 uur geleden