WHO verwacht geen grote impact van coronagolf China in Europa
KOPENHAGEN (ANP) - De snelle stijging van het aantal coronabesmettingen in China heeft waarschijnlijk geen grote gevolgen voor de epidemie in Europa. Dat verwacht de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties. "Maar we kunnen niet gemakzuchtig worden", waarschuwt Hans Kluge, directeur van de WHO voor Europa.
In China is het aantal coronagevallen de laatste tijd explosief gestegen, helemaal sinds de overheid daar de beperkingen heeft losgelaten. Nederland en andere Europese landen hebben daarom maatregelen genomen, zoals het verplicht stellen van een negatieve coronatest voor mensen die vanuit China reizen. Kluge vindt het "niet onredelijk dat landen voorzorgsmaatregelen nemen om hun inwoners te beschermen", maar zegt dat die maatregelen "een wetenschappelijke basis moeten hebben, gepast moeten zijn en niet moeten discrimineren".
Kluge roept Europese landen op om meer coronamonsters te onderzoeken, zodat ze weten welke varianten en subvarianten rondgaan. "In de eerste vijf weken van 2022 kregen we informatie over de varianten van 1,2 miljoen gevallen. Dit is afgenomen naar 90.000 in de laatste vijf weken van het jaar." Landen die volgens de WHO nog wel genoeg testen, zijn onder meer Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Denemarken. Over Nederland zegt Kluge niets.
XBB.1.5
Uit de tests die nog worden gedaan, komt volgens de WHO naar voren dat er een nieuwe subvariant in opkomst is in Europa. Het gaat om XBB.1.5, een versie die zich in de Verenigde Staten snel verspreidt. Ook in Nederland wordt die variant in de afgelopen weken vaker aangetroffen.
Kluge zegt dat de WHO onderzoek doet naar de mogelijke gevolgen van XBB.1.5. "Na drie lange pandemiejaren, met overbelaste gezondheidszorg, tekorten aan belangrijke medicijnen en uitgeputte zorgmedewerkers, kunnen we ons niet veroorloven dat er meer druk op de zorg komt." Hij roept landen daarom op de vaccinatiegraad te verhogen, het dragen van mondkapjes in het openbaar vervoer te bevorderen en te zorgen voor goede ventilatie van openbare gebouwen.
Zulke maatregelen kunnen volgens Kluge ook helpen om de verspreiding van het griepvirus tegen te gaan.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Inwoners van Nederland, Caribisch Nederland voorop, zijn onvoldoende beschermd tegen de gezondheidsrisico's die klimaatverandering met zich meebrengt. De Gezondheidsraad (GR) en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) maken dat duidelijk in een gezamenlijk advies. Groepen die het hardst worden geraakt, moeten als eerste worden geholpen, vinden ze.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis zegt dringend meer middelen nodig te hebben voor de bestrijding van de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo en buurlanden. Daarom is de hulporganisatie een inzameling begonnen via gironummer 7244.
2 dagen geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) haalt 3,4 miljoen dollar (ruim 2,9 miljoen euro) uit haar noodfonds om de uitbraak van het ebolavirus tegen te gaan. Het aantal besmettingen is verder opgelopen en zal naar verwachting blijven oplopen, aldus topman Tedros Adhanom Ghebreyesus.
3 dagen geledenGENÈVE (ANP/RTR/DPA) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de ebola-uitbraak, veroorzaakt door het Bundibugyo-virus, in de Democratische Republiek Congo en Oeganda zondag uitgeroepen tot een internationale noodsituatie op het gebied van de volksgezondheid. Volgens de WHO voldoet de uitbraak echter nog niet aan de criteria voor een pandemische noodsituatie.
6 dagen geledenGENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.
1 week geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 week geleden