Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WHO-team met Koopmans wil naar markt, lab en ziekenhuizen Wuhan

WHO-team met Koopmans wil naar markt, lab en ziekenhuizen Wuhan

WUHAN (ANP/RTR/AFP) - Het internationale team van experts dat in China onderzoek doet naar de herkomst van het coronavirus, begint vrijdag met zijn veldwerk. Ook de Nederlandse viroloog Marion Koopmans maakt deel uit van het team.

De experts zijn van plan onder meer te kijken bij de beruchte voedselmarkt en ziekenhuizen in Wuhan, de miljoenenstad waar het virus voor het eerst opdook. Ook brengen ze een bezoek aan het virologisch instituut en het ziektecontrolelaboratorium in de stad, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) via Twitter.

De onderzoekers zullen eerst spreken met Chinese wetenschappers, en later ook met patiënten en mensen die betrokken waren bij de eerste besmettingsgevallen. De WHO verwacht van de Chinese autoriteiten dat het team steun en toegang krijgt, en de gegevens die ze nodig hebben. Ze hebben volgens de WHO nog geen conclusies getrokken. "Alle hypothesen liggen op tafel."

Quarantaine

Het tienkoppige team arriveerde eerder deze maand in Wuhan. Donderdag, twee weken na aankomst, konden ze het hotel verlaten waar ze verplicht in quarantaine zaten.

Volgens Thea Fischer, een Deens teamlid, zal een bezoek aan de vis- en voedselmarkt inzichtelijk maken of die inderdaad het epicentrum van de uitbraak was of dat het virus zich daar alleen maar heeft ontwikkeld. Zij benadrukte dat het succes van de missie afhankelijk is van toegang tot bronnen en medewerking van China.

Politiek gevoelig

Het is nog onduidelijk waar de experts nu precies onderzoek mogen doen en hoeveel vrijheid ze krijgen. Nabestaanden van patiënten die in Wuhan overleden na een coronabesmetting, hebben aangegeven dat ze het internationale team willen ontmoeten. Ze worden naar eigen zeggen echter tegenwerkt door de autoriteiten.

Onderzoek naar de herkomst van het coronavirus ligt politiek erg gevoelig. De VS hebben China verweten niet transparant te zijn geweest toen het virus om zich heen begon te grijpen. Het virus verspreidde zich over de wereld en heeft aan zeker 2,1 miljoen mensen het leven gekost. Wereldwijd zijn volgens cijfers van de Amerikaanse Johns Hopkins Universiteit meer dan 100 miljoen besmettingen vastgesteld.

Ook de regering van de nieuwe Amerikaanse president Biden heeft zich uitgesproken over de kwestie. Een woordvoerster van het Witte Huis uitte haar zorgen over het verspreiden van "desinformatie " door "sommige bronnen in China". Ze benadrukte dat grondig moet worden uitgezocht waar het virus precies vandaan komt en hoe het zich kon verspreiden.

Meer uit Buitenland

Washington Post: vliegdekschip VS verlaat Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.

7 minuten geleden
Pro-Iraanse beweging eist steekincident Londen op

LONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.

27 minuten geleden
Kritiek op minister Hegseth om kosten oorlog VS met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.

1 uur geleden
Poetin stelt eendaagse wapenstilstand met Oekraïne voor op 9 mei

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eendaagse wapenstilstand voorgesteld met Oekraïne. Dat heeft hij volgens het Kremlin gezegd in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het staakt-het-vuren zou moeten gelden op 9 mei, de Russische Dag van de Overwinning. Trump zou positief hebben gereageerd op het voorstel.

1 uur geleden
Voormalig FBI-directeur Comey meldt zich bij rechter in Virginia

ALEXANDRIA (ANP/RTR) - Voormalig FBI-directeur James Comey heeft zich gemeld bij een federale rechtbank in Virginia. Woensdag werd hij aangeklaagd voor onder meer het bedreigen van de Amerikaanse president Donald Trump.

2 uur geleden
EC-voorzitter Von der Leyen: zeer vruchtbaar gesprek met Magyar

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft woensdag "een zeer vruchtbaar gesprek" gehad met de beoogde Hongaarse premier Péter Magyar. Volgens Von der Leyen hebben de twee tijdens een informele ontmoeting in Brussel gesproken over de stappen die Hongarije moet zetten om alsnog aanspraak te maken op de door de Commissie bevroren miljarden voor Hongarije, schrijft ze op X.

2 uur geleden
Iranoorlog kostte VS tot nu toe 25 miljard dollar, zegt Pentagon

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe 25 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat meldde de financieel controleur van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De VS hebben sinds het uitbreken van de oorlog grote hoeveelheden munitie en raketten gebruikt voor aanvallen op Iran.

4 uur geleden