Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WHO-team met Koopmans wil naar markt, lab en ziekenhuizen Wuhan

WHO-team met Koopmans wil naar markt, lab en ziekenhuizen Wuhan

WUHAN (ANP/RTR/AFP) - Het internationale team van experts dat in China onderzoek doet naar de herkomst van het coronavirus, begint vrijdag met zijn veldwerk. Ook de Nederlandse viroloog Marion Koopmans maakt deel uit van het team.

De experts zijn van plan onder meer te kijken bij de beruchte voedselmarkt en ziekenhuizen in Wuhan, de miljoenenstad waar het virus voor het eerst opdook. Ook brengen ze een bezoek aan het virologisch instituut en het ziektecontrolelaboratorium in de stad, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) via Twitter.

De onderzoekers zullen eerst spreken met Chinese wetenschappers, en later ook met patiënten en mensen die betrokken waren bij de eerste besmettingsgevallen. De WHO verwacht van de Chinese autoriteiten dat het team steun en toegang krijgt, en de gegevens die ze nodig hebben. Ze hebben volgens de WHO nog geen conclusies getrokken. "Alle hypothesen liggen op tafel."

Quarantaine

Het tienkoppige team arriveerde eerder deze maand in Wuhan. Donderdag, twee weken na aankomst, konden ze het hotel verlaten waar ze verplicht in quarantaine zaten.

Volgens Thea Fischer, een Deens teamlid, zal een bezoek aan de vis- en voedselmarkt inzichtelijk maken of die inderdaad het epicentrum van de uitbraak was of dat het virus zich daar alleen maar heeft ontwikkeld. Zij benadrukte dat het succes van de missie afhankelijk is van toegang tot bronnen en medewerking van China.

Politiek gevoelig

Het is nog onduidelijk waar de experts nu precies onderzoek mogen doen en hoeveel vrijheid ze krijgen. Nabestaanden van patiënten die in Wuhan overleden na een coronabesmetting, hebben aangegeven dat ze het internationale team willen ontmoeten. Ze worden naar eigen zeggen echter tegenwerkt door de autoriteiten.

Onderzoek naar de herkomst van het coronavirus ligt politiek erg gevoelig. De VS hebben China verweten niet transparant te zijn geweest toen het virus om zich heen begon te grijpen. Het virus verspreidde zich over de wereld en heeft aan zeker 2,1 miljoen mensen het leven gekost. Wereldwijd zijn volgens cijfers van de Amerikaanse Johns Hopkins Universiteit meer dan 100 miljoen besmettingen vastgesteld.

Ook de regering van de nieuwe Amerikaanse president Biden heeft zich uitgesproken over de kwestie. Een woordvoerster van het Witte Huis uitte haar zorgen over het verspreiden van "desinformatie " door "sommige bronnen in China". Ze benadrukte dat grondig moet worden uitgezocht waar het virus precies vandaan komt en hoe het zich kon verspreiden.

Meer uit Buitenland

Rivalen Netanyahu gaan samen volgende verkiezingen Israël in

JERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.

1 uur geleden
President Israël stuurt aan op schikking in strafzaak Netanyahu

JERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.

3 uur geleden
Justitiechef: Trump was waarschijnlijk ook doelwit schutter

WASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.

4 uur geleden
Von der Leyen spreekt met Trump na aanval op mediagala

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."

4 uur geleden
Rusland bedankt Noord-Korea voor 'bevrijding van Koersk'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.

5 uur geleden
Rutte veroordeelt schietincident op Correspondents' Dinner

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."

6 uur geleden
Magyar naar Brussel voor overleg over bevroren EU-subsidies

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De toekomstige Hongaarse premier Péter Magyar zegt komende woensdag naar Brussel te gaan voor informeel overleg met EU-kopstuk Ursula von ⁠der Leyen. De Hongaarse politicus wil dat bevroren Europese subsidies alsnog naar zijn land gaan. Brussel heeft al duidelijk gemaakt dat het eerst hervormingen wil zien.

7 uur geleden